דלג לתוכן

הריון בחצוצרה (Tubal pregnancy)

הריון בחצוצרה, הריון חוץ-רחמי (Tubal pregnancy)
2 דקות קריאה
הריון בחצוצרה הוא מצב שבו הביצית המופרית משתרשת מחוץ לחלל הרחם, באחת החצוצרות. שכיחות הריונות בחצוצרה היא 2% לערך מכלל ההריונות. סיבת התפתחותו קשורה בעיקר לנזק בחצוצרה שנגרם על ידי דלקות (במיוחד המועברות במגע מיני) או ניתוחים קודמים. גורמי סיכון נוספים הם הריון בחצוצרה בעבר, גיל מתקדם ועישון. הסיכוי להתפתחות הריון בחצוצרה משתנה בין חודשי השנה. הסיכוי הגבוה ביותר הוא בחודשים יוני ודצמבר.

גורלו של הריון בחצוצרה אינו צפוי. לעיתים העובר גדל עד שהחצוצרה אינה מסוגלת להכיל אותו ואז הוא נפלט לחלל הצפק, דבר שיכול לגרום לקריעת דופן החצוצרה. היווצרות דימום לתוך חלל הצפק גורמת כאב בטן. לעיתים מפסיק ההריון להתפתח והוא נספג עד להיעלמותו.

סימפטומים

הסימנים המעידים על הריון בחצוצרה הם איחור בווסת, דימום בלתי רגיל בנרתיק או כאב באחד משיפולי הבטן. אצל אישה בגיל הפוריות, תופעות אלה מעוררות חשד להריון בחצוצרה עד שמוכח כי מקורן אחר. הופעת חולשה ואף עילפון (הלם) כתוצאה מאיבוד דם, אינם תופעה נדירה והם דורשים טיפול רפואי מיידי. לעיתים קרובות הסימנים אינם חד-משמעיים, מופיעים רק בחלקם ובעוצמת כאב נמוכה, ולכן קשה לאבחן הריון אקטופי.

אבחון ובדיקות

האבחון נעשה על סמך בדיקת על-שמע בנרתיק ועל בסיס מדידות חוזרות של רמת הורמון ההריון (Human Chorionic Gonadotrophin - hCG) בדם. בעזרת תבחין על-שמע (אולטרסאונד) בנרתיק ניתן לזהות הריון תוך-רחמי כשערך ה-hCG גבוה מ-1,500 מיליחיד'/מל'. בנסיבות אלה, כשנשללל הריון תוך-רחמי מעוררת בדרך כלל חשד להריון בחצוצרה.

זיהוי ההריון בחצוצרה ו/או נוזל (דם) בחלל הצפק, מבססת את האבחון. רמות הורמון הפרוגסטרון נמוכות יותר בהריון בחצוצרה, ואף הן תומכות באבחנה.

טיפולים ותרופות

הטיפול נבחר בהתאם לחומרת האירוע. הריון בחצוצרה עם דימום בחלל הצפק, או זיהוי עובר בחצוצרה עם פעימות לב וערכי hCG מעל 3,500 מיליחיד'/מל' מחייבים ניתוח בלפרוסקופיה והוצאת ההריון מתוך החצוצרה או כריתתה. הזרקת התרופה מתוטרקסט (Methotrexate) יעיל עבור נשים שהריונן בחצוצרה קטן, שרמת ה- hCG שלהן נמוכה, ושאין להן דימום בבטן.

כשמאובחן הריון חוץ-רחמי חייב להערך מעקב קפדני מאחר שבחלק מהמקרים יכולה להתרחש החמרה, ואז יש צורך בניתוח. במקרים קלים עם ירידה מתמדת ברמת ההורמון מספיק מעקב בלבד. לאחר הריון בחצוצרה, הסיכוי להריון תוך-רחמי תקין הוא בשיעור של 80%-88%, והסיכוי להריון נוסף בחצוצרה הוא 4.2%-5%.
רופאים בתחום
ד"ר חגית קליגר
ד"ר חגית קליגר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר יניב צפורי
ד"ר יניב צפורי יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר נסיה לנג פרנקו
ד"ר נסיה לנג פרנקו יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא הריון בחצוצרה

תוספי התזונה החשובים בהריון ובהנקה
תוספי התזונה החשובים בהריון ובהנקה
ליטל מאירסון מאת: ליטל מאירסון 09/09/2014

אין שלב בחייך שיהווה אתגר עצמתי כל כך לגופך כמו תקופת ההריון וההנקה. כל מערכות הגוף מגויסות ליצירת חיים חדשים ומושק... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום הפלה, הפסקת הריון

בניהולו של ד"ר יובל אור
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו