דיכאון עמיד (Treatment Resistant Depression)

ראשי

תאור


כל אדם שחווה בחייו אפיזודה של דיכאון קליני / מז'ורי והחלים ממנה, יוכל לספר על הסבל שעבר במהלכה ועל ההקלה הגדולה שחש כאשר הופיעו סימני ההתאוששות. חלק מהלוקים בדיכאון לא יכולים לספר על החוויה הזו: דיכאון עמיד לטיפול הוא מצב בו הסימפטומים הדכאוניים לא משתפרים על אף הטיפול התרופתי.
לדיכאון עמיד לטיפול, המופיע בקרב כ-35% מהסובלים מדיכאון קליני, ישנה השפעה משמעותית על האדם הלוקה בו ועל סביבתו.

ברוב המקרים דיכאון קליני מלווה לא רק בסבל רגשי אלא גם משפיע על קשרים בין אישיים (לדוגמא: התרחקות מבן/בת הזוג, חוסר אנרגיות להשתתפות בפעילויות חברתיות, עצבנות וחוסר סבלנות כלפי הילדים) ועל התפקוד השוטף של האדם: החל מהאטה ואובדן עניין והנאה ועד לחוסר כוחות לביצוע פעולות בסיסיות (כמו מקלחת, טיפול בילדים, הליכה לעבודה). במקרים בהם מופיע דיכאון עמיד לטיפול, הפגיעות הללו מלוות בפסימיות ("אם כלום לא עזר לי עד עכשיו- מה כבר יוכל לעזור?"), שחיקה של מערכות התמיכה ופגיעה אנושה בתחושת הערך העצמי והיכולת האישית. פגיעה נרחבת זו והיאוש שמתלווה אליה מורידים את האמון והמוטיבציה לחיפוש טיפולים נוספים ועלולים גם להגביר את החשש מעריכת שינויים בתוכנית הטיפולית. זאת עקב התחושה שכבר הושג שינוי חיובי כלשהו, קטן ככל שיהיה, ועדיף שלא להסתכן ולבצע שינויים בטיפול הקיים. למרות התמונה העגומה, גם מצבים המקוטלגים כמצבי דיכאון עמיד, אין משמעם שהאדם נידון בהכרח לסבול מדיכאון בשארית חייו.

דיכאון עמיד - כיצד מטפלים?

• שינוי הטיפול התרופתי: קיימות כיום תרופות פסיכיאטריות מסוג נוגדי דיכאון רבות ומגוונות הפועלות על חומרים ואיזורים מוחיים שונים, המשתתפים בגרימת חווית הדיכאון והיעדר ההנאה. כיוון שאין דרך לדעת מראש איזה מסוגי התרופות יעבוד עבור המטופל, חשוב להמשיך להיות במעקב שלייעוץ פסיכיאטרי או אצל הרופא המטפל, ובהתייעצות איתם לנסות טיפולים תרופתיים שונים.

• שילוב פסיכותרפיה לטיפול בדיכאון: רוב מקרי הדיכאון מושפעים משמעותית מגורמים פסיכו-סוציאליים ומשום כך דיכאון עמיד עלול להתפתח גם במידה וניתן הטיפול התרופתי המתאים. במחקרים רבים נמצא כי הטיפול היעיל ביותר לדיכאון קליני הוא שילוב של פסיכותרפיה עם טיפול תרופתי. אי לכך מומלץ לא להסתפק בנטילת התרופות, אלא להתחיל בנוסף טיפול עם מומחי דיכאון אשר יסייעו בעיבוד החוויות הרגשיות, חיזוק של תחושות הערך העצמי והיכולת, רכישה של מיומנויות התמודדות עם מצוקה ושיפור הכישורים הבין אישיים.

• טיפול אלטרנטיבי: נוסף על הטיפול התרופתי והטיפול הפסיכולוגי, ישנם טיפולים בדיכאון המבוצעים באמצעות טיפול בנזעי חשמל או גרייה מגנטית. לטיפולים אלו ישנה סטיגמה שלילית לא מוצדקת שמעוררת פחדים רבים, אך בפועל מדובר בטיפולים יעילים ועוצמתיים, המתאימים במיוחד למצבים של דיכאון עמיד שאינו מגיב לטיפולים תרופתיים. ישנם מטופלים הנמנעים מטיפולים אלו מחשש מה"אגרסיביות" שלהם ומהנזקים ארוכי הטווח שעלולים להתרחש, אך שוכחים את העובדה שדיכאון קליני ממושך גורם בפני עצמו לפגיעה נרחבת בתפקודים קוגניטיביים שונים.

• שילוב הסביבה: שלא כמו במשברים דיכאוניים נקודתיים וחולפים, דיכאון עמיד עלול לגרום לשחיקה וכתוצאה מכך ירידה משמעותית בתמיכה שמספקים מכרים ובני משפחה. משום כך, במצבים של דיכאון עמיד יש לכלול בתוכנית הטיפולית גם טיפול זוגי או טיפול משפחתי שיוכלו לספק תמיכה והכוונה לבני המשפחה והאנשים הקרובים האחרים של האדם הסובל מדיכאון. התערבויות טיפוליות כאלו מסייעות בהפרכת הנחות שגויות (כגון "היא סתם עצלנית", "הוא מתרחק כי הוא לא אוהב אותי יותר"), בשיפור התקשורת וחיזוק היכולת להעניק תמיכה למשתתפים בטיפול - גורמים המסייעים באופן משמעותי לאדם המדוכא.

פורומים דיכאון אחרי לידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדידות אחרי לידה מורן 07/01/2020 13:53
  • אני 3 שבועות לאחר הלידה, מסתדרת די טוב. אבל, מרגישה לא שמחה ובודדה. האם כך הם פני הדברים וזה יעבור?? משהו מדעי בעניין??

  • + הוסף תגובה
חרדות ומחשבות יתר הודא 16/12/2019 17:33
  • שלום ד״ר אחרי לידה כבר שלושה חודשים .. בחודש הראשון התחלתי להרגיש אי שקט נפשי וחרדות נתנו לי ציפרלקס וסבלתי מתופעות לווי קשות ואז הפסקתי ונתנו לי מירו 30כבר חודש ו12 ימים אני לוקחת ואני עדיין בעליות וירידות נכון שאני עכשיו חזקה יותר אבל עדיין לא מרגישה בשטק נפשי והנאה מה אפשר לעשות ?

  • + הוסף תגובה
חזרה לתרופות לדכאון נירית 05/12/2019 09:37
  • הפסקתי את הרסיטל שלי במהלך הריון, ועכשיו, חודשיים אחרי, אני מרגישה שהדיכאון אפילו חמור יותר מקודם. האם כדאי לחזור לאותה תרופה? או לנסות חדשה? או שאולי זו רק עייפות גדולה?

  • + הוסף תגובה
חידוש טיפול תרופתי דר' חלבן יוסי 05/12/2019 10:24
  • נירית שלום, באשר לשאלתך בעניין חידוש הטיפול ברסיטל על רקע החמרה במצבך הדיכאוני לאחר הפסקתו, על פניו יש היגיון בחידושו שכן לפי מיטב הבנתי התרופה עזרה לך. עם זאת יש להיוועץ בפסיכיאטר שמטפל בך שכן חשוב לדעת מה המינון שהשתמשת בו, באיזה קצב הורדת, מה הן התופעות שאת סובל מהן כעת, מדוע החלטת להפסיק וכיו'ב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!