עיוורון צבעים (Color Blindness)

ראשי

תאור

עיוורון צבעים הוא ליקוי של אי הבחנה בין צבעים מסוימים (מכונה עיוורון צבעים חלקי) או אי ראייה כלל של הצבעים אדום, כחול וירוק (מכונה עיוורון צבעים מלא) - העולם למעשה נגלה לאדום בשחור אפור ולבן. מצב אשר בו האדם אינו מסוגל לראות צבעים כלל הוא נדיר ביותר. עיוורון צבעים מכונה לעיתים גם בעיה של ראיית צבע.

סימפטומים


התסמינים של עיוורון צבעים יכולים להשתנות ממקרה למקרה, ויכולים לכלול בין השאר:

·         יש ביכולתך לראות מגוון רחב של צבעים, כך שלא תהיה מודע כלל לעובדה כי אתה רואה את הצבעים בצורה שונה מבני אדם אחרים.

·         תוכל לראות רק מספר גוונים מצומצם, בעוד שבני אדם אחרים יכולים לראות אלפי גוונים.

·         במקרים נדירים במיוחד תהיה מסוגל לראות רק שחור, לבן ואפור.

תקריב של עין צבעונית הסובלת מעיוורון צבעים

סיבות וגורמי סיכון

מרבית הבעיות אצל עיוורי צבעים מסוימים היא על בסיס תורשתי (גנטי) והאדם נולד איתם.

בדרך כלל יש לבני האדם שלושה סוגים שונים של תאים מדוכים (Cone Cells) בתוך בעין. כל אחד משלושת הסוגים הללו יכול לקלוט או את הצבע האדום, או הכחול, או הירוק. אתה יכול לראות צבעים כאשר התאים המדוכים, אשר בתוך העין שלך, קולטים רמות שונות של שלושת צבעי היסוד הללו. מרביתם של התאים המדוכים ממוקמים במאקולה שהוא החלק המרכזי של הרשתית.

עיוורון צבעים על בסיס תורשתי מתרחש כאשר אין לך את אחד משלושת סוגי התאים המדוכים, או שהם אינם מתפקדים כראוי. ייתכן ולא תוכל לראות את אחד משלושת צבעי היסוד הללו, או שאתה תראה גוון אחר של הצבע או שתראה צבע אחר לחלוטין. סוג זה של עיוורון צבעים אינו משתנה או משתפר עם הזמן.

התופעה של עיוורון צבעים אינה תמיד על בסיס תורשתי. בחלק מן המקרים יכול האדם לסבול מליקוי ראייה על בסיס נרכש. 

הדבר יכול להתרחש כתוצאה מ:

·        
עלייה בגיל.

·         בעיות עיניים, כגון ברקית (גלאוקומה), ניוון מקולרי, ירוד (קטרקט), או רטינופתיה סוכרתית.

·         פציעה של העין

·         תופעות לוואי של תרופות מסוימות.

תופעות נלוות וסיבוכים

עיוורן צבעים עלול להשפיע באספקטים שונים בחיים כגון להקשות על למידת קריאה, למנוע לפתח קריירה בתחומים מסוימים ועוד. אולם, הן ילדים והן מבוגרים אשר סובלים מהמחלה, יכולים ללמוד במשך הזמן כיצד לפצות על הבעיה של חוסר היכולת שלהם לראות צבעים מסוימים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות


ישנן בדיקות עיוורון צבעים אשר מסתמכות על מדדים מסוימים אשר יוכלו לומר כיצד אתה מזהה צבעים שונים.

·
 בדיקת עיוורון צבעים - נדרש להביט על מקבץ של נקודות בגוונים שונים ולנסות ולזהות בתוכן דפוס מסוים, כגון אות או מספר. הדפוס אותו מזהים יכול לסייע לרופא לקבוע אילו צבעים המטופל/ת מתקשה לראות.

· 
בבדיקה מסוג אחר נדרש לארגן ולסדר אסימוני משחק צבעוניים על פי קבוצות של צבעים וגוונים. בני אדם אשר סובלים מעיוורון צבעים אינם מסוגלים לסדר את אסימוני המשחק כהלכה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

עיוורון צבעים שהוא על בסיס תורשתי אינו ניתן לטיפול או תיקון.

ניתן לטפל בחלק מבעיות אצל עיוורי צבעים שהן על בסיס נרכש, וזאת בהסתמך על הגורם להן. לדוגמא, במידה וירוד (קטרקט) הוא הגורם לחוסר היכולת לראות צבעים, ניתן להסיר את הקטרקט על ידי ביצוע של הליך ניתוחי בכדי לשחזר את יכולת ראיית הצבעים.

תוכל תמיד למצוא דרכים שונות על מנת לפצות על חוסר היכולת שלך לראות צבעים מסוימים, כגון שימוש בעדשות מגע צבעוניות, או משקפיים מיוחדות, אשר מונעות סנוור. תוכל ללמוד להשתמש בבהירות או מיקום הצבע, מאשר בצבע עצמו. לדוגמא, תוכל ללמוד את סדר המיקום של שלושת צבעי הרמזור.

מניעה

אין טיפול טיפול רפואי אשר יכול לסייע במקרים של עיוורון צבעים על בסיס תורשתי. חלק מבעיות עיוורון הצבעים שהן נרכשות ניתנות לטיפול, וזאת בהתאם לגורם להן.

ניתן להביא לידי שיפור במקרים מסוימים של עיוורון צבעים שהוא על בסיס נרכש, וזאת על ידי ביצוע הליך ניתוחי. לדוגמא, במידה ואתה סובל מבעיה של ראיית צבעים כתוצאה מקטרקט, ביצוע של הליך ניתוחי יכול להביא לידי שיפור ביכולת שלך לראות צבעים מסוימים. 

במידה והבעיה נגרמת כתוצאה מתופעות לוואי של תרופות מסוימות, ניתן שפר את היכולת של ראיית הצבע על ידי הפסקה של נטילת התרופה.

יש דברים מסוימים שיש ביכולתך לעשות על מנת לפצות על עיוורון צבעים:

·
 ישנן עדשות מגע או עדשות משקפיים מיוחדות אשר יכולים לסייע לך להבדיל בין הצבעים השונים. אולם, עדשות מיוחדות אלה אינן מאפשרות ראיית צבעים רגילה יכולות לעוות את צורתם של עצמים מסוימים.

·
 שימוש בעדשות מגע צבעוניות או משקפיים מיוחדים אשר חוסמות את הסנוור (על ידי מגני צד או מגני רקות). אלה מסייעות רבות לבני אדם אשר סובלים מבעיה של עיוורון צבעים ומאפשרת להם להבדיל טוב יותר בין הצבעים על ידי נטרול הסנוור ומיתון הזוהר. אדם אשר סובל מעיוורון צבעים יוכל להבחין בצבעים טוב יותר כאשר האור מסביבו אינו חזק מדי.

·
 במידה ואינך מסוגל להבחין בצבעים כלל וכלל, ומסתמך רק על התאים הקניים (rod Cells) שלך על מנת לראות (עיוורון צבעים מלא), תזדקק למשקפיים בעלי עדשות מיוחדות או כהות אשר מצוידים במגני צד, מכיוון שהתאים הקניים מתפקדים טוב יותר באור עמום. ייתכן וגם תזדקק לעדשות תיקון (עדשות מגע או עדשות משקפיים) מכיוון שראייה בעזרת התאים הקניים בלבד היא פחות ברורה וחדה.

לא ניתן למנוע את הופעתן של בעיות עיוורון צבעים.


פורומים הסרת משקפיים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תיקון יתר 4 חודשים אחרי הניתוח מרגו 16/09/2020 14:24
  • שלום רב, עברתי ניתוח להסרת משקפיים בשיטת PRK לפני 4 חודשים. עין ימין פיקס, עין שמאל עם תיקון יתר של +1.75. מה האופציות שלי במקרה הזה? האם ניתן לתקן ואם כן - תוך כמה זמן אחרי הניתוח המקורי? מה יכולות להיות הסיבות לתיקון יתר כל כך רציני? אודה מאוד לכל הבהרה שאפשר לקבל. המון תודה מראש

  • + הוסף תגובה
הסרת משקפיים בפלוסים אור 09/08/2020 09:57
  • לכמה זמן מספיק ניתוח הסרת משקפיים לפלוסים? אמרו לי שהבעיה חוזרת? זה נכון?

  • + הוסף תגובה
שלום רב. ד"ר אורי מלר 10/08/2020 13:00
  • במספרי פלוס של עד 4, סיכויי החזרה אינם גבוהים. בפלוסים גבוהים שיעור החזרה גבוה ולכן אני לא ממליץ על לייזר בפלוסים גבוהים בהצלחה.

  • + הוסף תגובה
הסרת משקפיים- עונה מועדפת? סיגלית 09/06/2020 09:18
  • שלום ד"ר, יש עדיפות לניתוח הסרת משקפיים בקיץ או בחורף? אמרו לי שהשמש תפריע לי מאוד בהחלמה. יש אמת בדברים? תודה

  • + הוסף תגובה
שלום רב ד"ר אורי מלר 09/06/2020 11:49
  • שלום רב, אין חשיבות למועד ביצוע הניתוח מבחינת עונה. במדינה שמשית כמו שלנו, רוב השנה יש שמש. לאחר ניתוחי כאלה מומלץ בכל מקרה להשתמש מספר שבועות עם משקפי שמש בעת חשיפה לשמש בהצלחה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!