עיוורון צבעים (Color Blindness)

ראשי

תאור


משמעותו של עיוורון צבעים הוא שאתה סובל מבעיה של ראיית הצבע האדום, הכחול או הירוק, או ערבוביה של צבעים אלה. מצב אשר בו האדם אינו מסוגל לראות צבעים כלל הוא נדיר ביותר. עיוורון צבעים מכונה לעיתים גם בעיה של ראיית צבע, הוא יכול לשנות את חייך, להקשות עליך ללמוד לקרוא, ויכול למנוע ממך לפתח קריירה בתחומים מסוימים. אולם, הן ילדים והן מבוגרים אשר סובלים מהמחלה, יכולים ללמוד במשך הזמן כיצד לפצות על הבעיה של חוסר היכולת שלהם לראות צבעים מסוימים.

סימפטומים


התסמינים של עיוורון צבעים יכולים להשתנות ממקרה למקרה, ויכולים לכלול בין השאר:


·        
יש ביכולתך לראות מגוון רחב של צבעים, כך שלא תהיה מודע כלל לעובדה כי אתה רואה את הצבעים בצורה שונה מבני אדם אחרים.

·         תוכל לראות רק מספר גוונים מצומצם, בעוד שבני אדם אחרים יכולים לראות אלפי גוונים.

·         במקרים נדירים במיוחד תהיה מסוגל לראות רק שחור, לבן ואפור.


אבחון עיוורון צבעים


סיבות וגורמי סיכון


מרבית הבעיות אצל עיוורי צבעים מסוימים היא על בסיס תורשתי (גנטי) והאדם נולד איתם.

בדרך כלל יש לבני האדם שלושה סוגים שונים של תאים מדוכים (Cone Cells) בתוך בעין. כל אחד משלושת הסוגים הללו יכול לקלוט או את הצבע האדום, או הכחול, או הירוק. אתה יכול לראות צבעים כאשר התאים המדוכים, אשר בתוך העין שלך, קולטים רמות שונות של שלושת צבעי היסוד הללו. מרביתם של התאים המדוכים ממוקמים במאקולה שהוא החלק המרכזי של הרשתית.

עיוורון צבעים על בסיס תורשתי מתרחש כאשר אין לך את אחד משלושת סוגי התאים המדוכים, או שהם אינם מתפקדים כראוי. ייתכן ולא תוכל לראות את אחד משלושת צבעי היסוד הללו, או שאתה תראה גוון אחר של הצבע או שתראה צבע אחר לחלוטין. סוג זה של עיוורון צבעים אינו משתנה או משתפר עם הזמן.

התופעה של עיוורון צבעים אינה תמיד על בסיס תורשתי. בחלק מן המקרים יכול האדם לסבול מליקוי ראייה על בסיס נרכש. 

הדבר יכול להתרחש כתוצאה מ:

·        
עלייה בגיל

·         בעיות עיניים, כגון ברקית (גלאוקומה), ניוון מאקולרי, ירוד (קטרקט), או רטינופטיה סוכרתית

·         פציעה של העין

·         תופעות לוואי של תרופות מסוימות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות


ישנן בדיקות עיוורון צבעים אשר מסתמכות על מדדים מסוימים אשר יוכלו לומר כיצד אתה מזהה צבעים שונים.

·        
בדיקת עיוורון צבעים אחת תבקש ממך להביט על מקבץ של נקודות בגוונים שונים ולנסות ולזהות בתוכן דפוס מסוים, כגון אות או מספר. הדפוס אותו תזהה יוכל לסייע לרופא שלך לקבוע אילו צבעים אתה מקשה לראות.

·        
בבדיקה מסוג אחר תתבקש לארגן ולסדר אסימוני משחק צבעוניים על פי קבוצות של צבעים וגוונים. בני אדם אשר סובלים מעיוורון צבעים אינם מסוגלים לסדר את אסימוני המשחק כהלכה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות


עיוורון צבעים שהוא על בסיס תורשתי אינו ניתן לטיפול או תיקון.

ניתן לטפל בחלק מבעיות אצל עיוורי צבעים שהן על בסיס נרכש, וזאת בהסתמך על הגורם להן. לדוגמא, במידה וירוד (קטרקט) הוא הגורם לחוסר היכולת לראות צבעים, ניתן להסיר את הקטרקט על ידי ביצוע של הליך ניתוחי בכדי לשחזר את יכולת ראיית הצבעים.

תוכל תמיד למצוא דרכים שונות על מנת לפצות על חוסר היכולת שלך לראות צבעים מסוימים, כגון שימוש בעדשות מגע צבעוניות, או משקפיים מיוחדות, אשר מונעות סנוור. תוכל ללמוד להשתמש בבהירות או מיקום הצבע, מאשר בצבע עצמו. לדוגמא, תוכל ללמוד את סדר המיקום של שלושת צבעי הרמזור.

מניעה


אין טיפול רפואי אשר יכול לסייע במקרים של עיוורון צבעים על בסיס תורשתי. חלק מבעיות עיוורון הצבעים שהן נרכשות ניתנות לטיפול, וזאת בהתאם לגורם להן.

ניתן להביא לידי שיפור במקרים מסוימים של עיוורון צבעים שהוא על בסיס נרכש, וזאת על ידי ביצוע הליך ניתוחי. לדוגמא, במידה ואתה סובל מבעיה של ראיית צבעים כתוצאה מקטרקט, ביצוע של הליך ניתוחי יכול להביא לידי שיפור ביכולת שלך לראות צבעים מסוימים. 

במידה והבעיה נגרמת כתוצאה מתופעות לוואי של תרופות מסוימות, ניתן שפר את היכולת של ראיית הצבע על ידי הפסקה של נטילת התרופה.

יש דברים מסוימים שיש ביכולתך לעשות על מנת לפצות על עיוורון צבעים:

·        
ישנן עדשות מגע או עדשות משקפיים מיוחדות אשר יכולים לסייע לך להבדיל בין הצבעים השונים. אולם, עדשות מיוחדות אלה אינן מאפשרות ראיית צבעים רגילה יכולות לעוות את צורתם של עצמים מסוימים.

·        
שימוש בעדשות מגע צבעוניות או משקפיים מיוחדים אשר חוסמות את הסנוור (על ידי מגני צד או מגני רקות). אלה מסייעות רבות לבני אדם אשר סובלים מבעיה של עיוורון צבעים ומאפשרת להם להבדיל טוב יותר בין הצבעים על ידי נטרול הסנוור ומיתון הזוהר. אדם אשר סובל מעיוורון צבעים יוכל להבחין בצבעים טוב יותר כאשר האור מסביבו אינו חזק מדי.

·        
במידה ואינך מסוגל להבחין בצבעים כלל וכלל, ומסתמך רק על התאים הקניים (rod Cells) שלך על מנת לראות (עיוורון צבעים מלא), תזדקק למשקפיים בעלי עדשות מיוחדות או כהות אשר מצוידים במגני צד, מכיוון שהתאים הקניים מתפקדים טוב יותר באור עמום. ייתכן וגם תזדקק לעדשות תיקון (עדשות מגע או עדשות משקפיים) מכיוון שראייה בעזרת התאים הקניים בלבד היא פחות ברורה וחדה.

לא ניתן למנוע את הופעתן של בעיות עיוורון צבעים.


פורומים, הסרת משקפיים בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 13/09/2019 14:35
  • אני בת 26 עם קוצר ראיה גבוה תמיד היה לי בעיות עם הקרנית אך לאחרונה זה הסתבך יש לי פה מישהי שהיא אחראית עלי והיא לא מבינה לאן זה יכול להגיע כשממתינים בבית האם יש לכם מושג מיכול להסביר לה את זה תודה רבה

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 13/09/2019 14:35
  • אני בת 26 עם קוצר ראיה גבוה תמיד היה לי בעיות עם הקרנית אך לאחרונה זה הסתבך יש לי פה מישהי שהיא אחראית עלי והיא לא מבינה לאן זה יכול להגיע כשממתינים בבית האם יש לכם מושג מיכול להסביר לה את זה תודה רבה

  • + הוסף תגובה
לייזר בעיניים רותם 08/09/2019 01:33
  • שלום אני בת 13 והמספר בעיניים שלי גבוהה מאוד באחד יש 5 וחצי ובשני 5.75 ואני מרגישה ששוב עלה לי המספר אפשרי לעשות לייזר בגיל כזה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!