דלקת בשופכה (urethritis)

ראשי

תאור

תהליך דלקתי או זיהומי של השופכה (האורתרה - הצינור המקשר בין שלפוחית השתן לחלל החיצוני). התסמינים המאפיינים אורתריטיס הם: הפרשות מהשופכה, צריבה, דחיפות וכאבים במתן שתן.
דלקת בשופכה יכולה להופיע עקב מחלות מסוימות שפוגעות במערכת החיסונית, כמו תסמונת Reiter, שמתבטאת בדלקת בשופכה, דלקת מיפרקים ודלקת עיניים. 
יש המניחים שתסמונת Reiter היא תגובה צולבת (תגובה אוטואימונית) לחיידקים - הגוף מייצר נוגדנים כנגד מרכיבי החיידקים והללו מתוך טעות תוקפים מרכיבי רקמות דומים במיבנם בגוף האדם (ראה מחלות אוטואימוניות). 

רוב המקרים של דלקת בשופכה הם תוצאה של מחלה זיהומית. קיימת קבוצת חיידקים שגורמים לדלקת בשופכה, והיא אופיינית לקבוצת מחלות שמועברות במגע מיני, כמו זיבה, כלמידיה, מיקופלסמה ואוראפלסמה. מתוכן, כלמידיה היא המחלה הנפוצה ביותר. בחלק מהמקרים מוצאים שני מחוללים ביחד, כמו דלקת בשופכה עם זיבה וכלמידיה. 

כאשר מזהים דלקת בשופכה שנגרמת על ידי אחד מן המחוללים, יש לקחת בחשבון קיום מגע מיני או מחלת מין, ולטפל בבן/בת הזוג בצורה זהה לזו שבה טופל החולה.
סוג אחר של דלקת בשופכה נגרם על ידי חיידקים הקשורים לזיהומים בדרכי השתן, בעיקר א' קולי. חיידקים אלה מתיישבים בשופכה במקום בשלפוחית השתן וגורמים למחלה דומה לדלקת בשלפוחית השתן (ציסטיטיס).


פורומים מחלות מין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקה אחרי טיפול בסיפיליס יוגב 04/09/2020 22:23
  • הי, קיבלתי 2 זריקות פניצילין אחרי שאובחנתי חיובי לסיפיליס (elisa חיובי, vdrl שלילי). לפני חצי שנה הייתי שלילי בבדיקות (ואני נבדק באופו קבוע למחלות מין לאור חשיפה לפרטנרים רבים ,ומקפיד על מין מוגן) . אחרי כמה זמן מקבלת הזריקה אני צריך להיבדק שוב כדי לודא שהטיפול הצליח ? מתי אני יכול לחזור לקיים יחסי מין מוגנים? (בינתיים נמנעתי מיחסי מין בכלל)

  • + הוסף תגובה
איידס רחל 28/08/2020 00:44
  • שלום, הייתי במלון- ספא.בכניסה לספא,היה מגש כוסות זכוכית ומיכל שתיה.לפני ואחרי הטיפול בספא לקחתי כוס ושתיתי.לאחר מכן,הסתבר לי שהמגש ממנו לקחתי את הכוסות על מנת לשתות היה מגש של כוסות משומשות,כך שפעמיים שתיתי מכוסות שמישהו אחר שתה בהן לפניי. האם יתכן שנדבקתי כך מאיידס?אם לפני ששתיתי מהכוסות,שתה מהן נשא/חולה איידס ואח"כ אני שתיתי מאותן כוסות,האם קיימת אפשרות שנדבקתי כך מאיידס?

  • + הוסף תגובה
פפילומה על השקד אייל 21/08/2020 13:56
  • שלום רב, פורום אאג לא פעיל לכן שואלת כאן. חשד לפפילומה על השקד בגרון. בת 50. קראתי שהוירוס מועבר עי סוגים שונים של מגע של איברי המין: יחסי מין וגינליים, אורלי, אנאלי, ביחסי מין הומוסקסואליים או הטרוסקסואליים. במקרה שלי אין מצב שזה הגורם ... המון שנים. ממה עוד יכול להגרם? אם זה לא הפורום המתאים אודה להפניה לפורום מתאים ופעיל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!