דלקת בשופכה (urethritis)

ראשי

תאור

תהליך דלקתי או זיהומי של השופכה (האורתרה - הצינור המקשר בין שלפוחית השתן לחלל החיצוני). התסמינים המאפיינים אורתריטיס הם: הפרשות מהשופכה, צריבה, דחיפות וכאבים במתן שתן.
דלקת בשופכה יכולה להופיע עקב מחלות מסוימות שפוגעות במערכת החיסונית, כמו תסמונת Reiter, שמתבטאת בדלקת בשופכה, דלקת מיפרקים ודלקת עיניים. 
יש המניחים שתסמונת Reiter היא תגובה צולבת (תגובה אוטואימונית) לחיידקים - הגוף מייצר נוגדנים כנגד מרכיבי החיידקים והללו מתוך טעות תוקפים מרכיבי רקמות דומים במיבנם בגוף האדם (ראה מחלות אוטואימוניות). 

רוב המקרים של דלקת בשופכה הם תוצאה של מחלה זיהומית. קיימת קבוצת חיידקים שגורמים לדלקת בשופכה, והיא אופיינית לקבוצת מחלות שמועברות במגע מיני, כמו זיבה, כלמידיה, מיקופלסמה ואוראפלסמה. מתוכן, כלמידיה היא המחלה הנפוצה ביותר. בחלק מהמקרים מוצאים שני מחוללים ביחד, כמו דלקת בשופכה עם זיבה וכלמידיה. 

כאשר מזהים דלקת בשופכה שנגרמת על ידי אחד מן המחוללים, יש לקחת בחשבון קיום מגע מיני או מחלת מין, ולטפל בבן/בת הזוג בצורה זהה לזו שבה טופל החולה.
סוג אחר של דלקת בשופכה נגרם על ידי חיידקים הקשורים לזיהומים בדרכי השתן, בעיקר א' קולי. חיידקים אלה מתיישבים בשופכה במקום בשלפוחית השתן וגורמים למחלה דומה לדלקת בשלפוחית השתן (ציסטיטיס).


פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תכיפות במתן שתן בצורה מוגזמת דבורה 10/04/2020 00:36
  • שלום דוקטור אשמח לעזרה ,אני פשוט מתחרפנת. בזמן האחרון יש לי תכיפות במתן שתן באופן מוגזם ולא נורמלי. כל 10 דקות אני צריכה לעשות כאילו לא עשיתי שעות.. יש לציין שיש כמות שתן גדולה בכל פעם... זה לא קשור למים אצלי, כי אני לא הרבה שותה, וגם כשכן לפני בדיקות דם זה לא בצורה כזו. אין דלקת, אני מתחרפנת. היה לי לפני שנה וחצי אבן בכליות שיצאו לבד. זה היה ממש בפתאומיות הייתי מאושפזת יומיים וחצי שלוש במקום רחוק מהבית שלי.. בכל אופן, מאז לא היה מעקב של רופא אורולוג, אני פשוט סובלת מזה, זה לא הגיוני. מה זה יכול להיות? ואילו בדיקות אני צריכה לעשות דבר נוסף- אני מרגישה כאבים בכליות לפני מחזור. האם זה הגיוני? תודה מראש!!

  • + הוסף תגובה
הערה להודעה דבורה 10/04/2020 00:46
דם בשתן דניאל לוי 09/04/2020 23:59
  • שלום אני בן 43 סובל כשבועיים מדם בשתן שנראה לעין מידי פעם.יש לציין שעשיתי אולטרסאונד בטן שיצא תקין.כמו כן בבדיקת שתן רואים כמות גבוהה של דם בשתן..יש לציין שאני ספורטאי רץ כמעט כל יומיים 8 ק"מ. האם אני צריך לדאוג מסרטן..

  • + הוסף תגובה
ערמונית מוגדלת, מספר שאלות. רוני 07/04/2020 21:59
  • שלום, בן 50. סובל מסכרת קלה ופסוריאזיס. בעקבות תסמינים של ערמונית מוגדלת, אמור להתחיל לקחת כדור promnix. רציתי לשאול: 1. האם הכדור יכול להנגש עם פסוריאזיס (כלומר להחמיר את המחלה)? 2. האם הכדור רק מרפה את השרירים של הערמונית? או שהוא גם יכול לגרום להורדה של רמות טוסטסטרון? 3. מה הדרך הכי יעילה ופחות כואבת לאבחן האם יש ערמונית מוגדלת ובכמה היא מוגדלת? 4. עד כמה השמנת יתר גורמת לתופעה והאם הרזייה יכולה לפתור את הבעיה? אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
חוסמי אלפא דר' שמואל רויזמן 09/04/2020 15:25
  • חוסמי אלפא לא משפיעים על גודל הערמונית, הם גם לא משפיעים על המעבר של טוסטסטרון לדיהידרוטסטוסטרון שהוא הורמון יותר פותנטי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!