דלג לתוכן

כאב בעריה (Vulvodynia)

1 דקות קריאה
כאב כרוני בעריה הוא בעיה שנחקרה רבות בעשור האחרון. 
יש להבדיל בין כאב עצמוני הקיים ללא גירוי כלשהו, לכאב הנגרם עקב לחץ מקומי כמו בעת קיום יחסי מין (דיספראוניה). הסיבה העיקרית לדיספראוניה היא דלקת מבוא העריה (וסטיבוליטיס). דלקת מבוא העריה היא מחלה אורגנית המופיעה בעיקר בקרב נשים צעירות, בגיל הפריון. האבחון מתבסס על בדיקה גינקולוגית לאיתור מוקדים רגישים במבוא העריה. הטיפול יכול להיות תרגול שרירי האגן, לשם הקלת הלחץ על העצב, או ניתוח לכריתת מבוא העריה.
הגורם לכאב העצמוני בעריה לא אותר. בעבר, מאחר שלא ניתן למצוא נגע מקומי המסביר את התופעה, התייחסו אליה כאל תופעה פסיכוסומטית, אך תיאור התחושה בדומה לכאב שאחרי התקף של הרפס זוסטר הביא להשערה שמדובר בהפרעה עצבית.
רוב הנשים שלקו בוולוודיניה עצמונית הן נשים שלאחר חידלון הווסת (מנופאוזה). בבדיקה הגינקולוגית צריך לשלול דלקות עור מקומיות, זיהומים נגיפיים וחיידקיים, ניוון הלדן עקב חוסר אסטרוגן (וגיניטיס אטרופית), ולחץ על העצב על ידי גידול באגן.

פרופ' יעקב בורנשטיין

סימפטומים

לתופעה מספר גורמים והיא מלווה בתחושת בעירה וצריבה, דקירה או "פצע פתוח".

טיפולים ותרופות

הטיפול המומלץ בוולוודיניה עצמונית הוא בטבליות נוגדי דיכאון תלת-ציקלים, כמו אמיטריפטילין (אלטרולט) או דסיפרמין היעילים, במינון נמוך, כדי למנוע את הכאב בעריה. ניתן להקל את תחושת הבעירה על ידי דיאטה דלת אוקסלאט. האוקסלאט גורם לגירוי של מבוא העריה ולכן יש להימנע מאכילת מוצרים כמו אגוזים, שקדים, תות, תרד, פטרוזיליה, שוקולד וכן להמעיט בשתיית קפה, תה וקולה. רצוי להימנע משטיפת העריה בסבונים בעלי מרקם חזק וללבוש תחתוני כותנה בלבד. יש המורחות ג'ל אלוורה או משחות שומניות שונות, על מנת להקל את התחושה.
רופאים בתחום
פרופ' אריאל מני
פרופ' אריאל מני יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר מוטי ברדיצ'ב
ד"ר מוטי ברדיצ'ב יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' ארנון ויז'ניצר
פרופ' ארנון ויז'ניצר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום ביוץ והזרעה

בניהולו של ד"ר גיל ירושלמי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו