אינסולינומה (Insulinoma)

ראשי

תאור

אינסולינומה היא גידול שמקורו בתאים מפרישי האינסולין בלבלב, תאי בטא. האינסולין הוא הווסת העיקרי של רמת הגלוקוז, הסוכר העיקרי בדם. מחלת הסוכרת, שבה רמת הגלוקוז בדם גבוהה, נגרמת בשל חוסר, חלקי או מלא, באינסולין. אצל אנשים בריאים העלייה ברמת הגלוקוז בדם גורמת להפרשת אינסולין מהלבלב אל הדם, ועלייה ברמת האינסולין בדם גורמת, בדרכים רבות, לירידה של רמת הסוכר בדם.

כמו כל תא בגופנו, גם תאי הבטא של הלבלב עלולים להוות מקור לגידול. שכיחות הופעתו היא כ-4-1 למיליון בני אדם בשנה. ב-90% מהמקרים לערך, מדובר בגידול בודד שקוטרו קטן מ-2 ס"מ. בדרך כלל מדובר בגידול שפיר ורק5% עד 15%  מהאינסולינומות ממאירות (גרורתיות, עם גרורות בקשריות הלימפה או בכבד). אינסולינומה מופיעה בעיקר בגיל העמידה (גיל חציוני: 50). לעיתים רחוקות האינסולינומה היא חלק מתסמונת הכוללת גידולים במספר בלוטות הפרשה פנימית: יותרת המוח (ההיפופיזה), הלבלב ויותרת התריס (פרתירואיד).


קראו עוד:  בדיקת סוכר בדם ופענוח תוצאותיה


תסמונת זו נקראת Multiple Endocrine Adenopathy-1 (או MEN-1). זו תסמונת משפחתית, ולכן עלולים להיות לחולה באינסולינומה קרובי משפחה עם אינסולינומה או עם גידולים של יותרת המוח או של יותרת התריס. במקרים אלה האינסולינומה מופיעה בגיל צעיר יותר - בעשור השלישי לחיים.

פרופ' עדית פלטאו

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


ההשפעות הנגרמות ישירות על ידי היפוגליקמיה (רמה נמוכה של גלוקוז בדם) הן בלבול, כאב ראש, חוסר התמצאות, הפרעות בראייה, התנהגות חריגה, ואפילו איבוד הכרה. רמה נמוכה של גלוקוז בדם עלולה לסכן חיים ובעיקר עלולה לגרום נזק למוח, מפני שהגלוקוז הוא הספק העיקרי של אנרגיה. לפיכך נודעת חשיבות רבה למנגנונים (הרגישים מאוד) הפועלים כאשר יורדת רמת הגלוקוז בדם כדי להעלותה בחזרה לערך התקין. החשוב מבין מנגנונים אלה קשור בהתעוררות מערכת העצבים הסימפתטית, שעל ידי הפרשת קטכולאמינים (כגון אדרנלין ונוראדרנלין) מסייעת להעלאת רמת הסוכר. עם זאת, חלק מההשפעות של היפוגליקמיה נגרמות דווקא על ידי מנגנוני ההגנה (הפרשת הקטכולאמינים) ובכללן הזעה, רעד ופעימות לב מואצות. בניגוד לגורמים אחרים שעלולים לגרום להיפוגליקמיה לאחר ארוחות, אצל חולי אינסולינומה מופיעה ההיפוגליקמיה בעיקר בצום.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נעשה על סמך ממצא של רמה גבוהה של אינסולין בדם יחד עם רמת סוכר נמוכה. אם לא לקה החולה באירועים של היפוגליקמיה עצמונית חדה, ניתן לבצע תבחין-צום, דהיינו, להשאיר את החולה בצום עד 72 שעות, ולבדוק את רמות הגלוקוז, האינסולין והפפטיד-C (מרכיב-ביניים של ייצור מולקולת האינסולין) כל 8-4 שעות. אם לחולה סימני היפוגליקמיה או רמת גלוקוז בדם של 40 מ"ג/ד"ל ומטה, יש להפסיק את התבחין לפני תום 72 שעות. אבחון אינסולינומה נקבע על סמך הערכים המוחלטים ובעיקר על סמך היחס בין רמת האינסולין לבין רמת הגלוקוז בדם. יחס של מעל 0.3 תומך באבחון אינסולינומה.

ערכים גבוהים של אינסולין לצד רמות נמוכות של סוכר קיימת גם אצל אנשים שהזריקו כמויות עודפות של אינסולין (בשוגג או במכוון), וכן אצל חולים שנטלו יתר תרופות מקבוצת סולפוניל-אוריאה (אלו הן תרופות המקובלות בטיפול להורדת רמות הסוכר בדם של חולי סוכרת כגון דאוניל, גליבטיק ודומות). תרופות אלה גורמות להגברת ההפרשה של אינסולין מן הלבלב ומינון-יתר שלהן עלול ליצור הסתמנות קלינית דומה לזו של אינסולינומה. לכן, בנוסף למדידות גלוקוז ואינסולין נהוג לבדוק גם את קיומם של תוצרי-ביניים מייצור האינסולין, כמו c-peptide ופרואינסולין וכן את רמות הסולפוניל-אוריאה בדם ובשתן. על פי מכלול הנתונים ניתן לשלול את הסיבות להיפוגליקמיה שאינן אינסולינומה.

כדי לאשר את האבחנה יש לנסות להדגים את הגידול באמצעי דימות שונים, כגון CT, MRI, מיפוי איזוטופי עם חומר הקרוי Octreotide, ועל-שמע (אולטרסאונד) אנדוסקופי (לפני או בעת הניתוח).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אם זוהה אצל החולה גידול בלבלב, ניתן לרפאו על ידי כריתה בניתוח. זה מה שנעשה אצל מרבית החולים. אם מתגלות גרורות אין טעם בכריתה בניתוח, יש לטפל באמצעות תרופות המדכאות הפרשת אינסולין מהלבלב כגון Diazoxide ו-Octreotide.

פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גוש בשד שירה 13/02/2020 07:55
 • היי ..בחודש האחרון גיליתי שיש לי גוש בשד מדי פעם יש כאבים קטנים. היום שמתי לב שהוא שקע. הלכתי לרופא כירורג שד לפני שבועיים ווהוא אמר שזה כנראה ציסטה ושאעשה us שד. אבל אני עדיין לא רגועה ופוחדת. האם יש זה שהוא שקע יכול להעיד על משהו?

 • + הוסף תגובה
שקע. ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 16:12
היי שירה 16/02/2020 17:20
שקע ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 20:38
 • קשה להתייחס בלי לבדוק אותך, אבל גוש ושקע בעור מחייבים ברור, הייתי מוסיפה גם ממוגרפיה ויעוץ כירורג שד עם התשובות

 • + הוסף תגובה
סיטי ריאות לחולת סרטן שד תודה 16/02/2020 12:04
 • שלום ד"ר אמא שלי חולה אונקולוגית. קרצינומה לובורלית. במהלך הטיפול כימו החלה להתגבר לה שיעול וקוצר נשימה. עשו לה סיטי ריאות כדי לשלול קריש דם וזה הפענוח. אודה על הכוונה מה תוצאות הפענוח ומה מצריך התייחסות בוצעה השוואה לבדיקת pet מה 30.7 מעט ארטיפקטים של נשימה המקשים על הערכת הריאות. אין רואים פגמי מילוי היכולים להתאים לתסחיפים בעורקים ריאתיים הראשיים, האונתיים והסגמנטריים. העורק הראתי הראשי ברוחב 2.1 סמ. ללא עדות ל strain על החדר הימני. ללא עדות ללימפאדנופתיה במיצר, בשערי ריאות ובבית שחי. שתל בשד ימין. גבולותיו סדירים אך לובולריים. סביבו נוזל בכמות קטנה. עיבוי עור של שד ימין. מעט עכירות שומן. מוקד קטן היפרדנסי אחורית אליו- יתכן משנית לניתוח. לקורלציה קלינית. מוקד הסתיידות בבית שחי מימין קרוב לוודאי לאחר alnd שינויים טרשתיים באאורטה מוקד היפודנסי בחוליה c7. היה גם בבדיקת pet יכול להתאים להמנגיומה. שינויים ניוונים בשלד הגרמי בגבהים שונים. אונה ימנית של בלוטת תריס מוגדלת. מוקדי הסתיידות ב ligament flavum תודה

 • + הוסף תגובה
סיטי ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 16:16
 • לא רואים עדות של תסחיף ריאתי. אין בעיה ברורה בריאות. אך היה קושי בפיענוח כי היא נשמה בזמן הבדיקה

 • + הוסף תגובה
מה זה אומר בבקשה? תודה 16/02/2020 16:20
 • ד"ר מוקד היפודנסי בחוליה c7. היה גם בבדיקת pet יכול להתאים להמנגיומה מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
המנגיומה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 16:23
סיטי ריאות לחולת סרטן שד תודה 16/02/2020 17:13
 • בבדיקות דם שעשתה נמצא תוצאות קאפה קצת גבוהות..האם יש קשר ביניהם?

 • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 20:37
ביופסיה אני 13/02/2020 09:56
 • בריאה 11 שנים, אחרי נטילת 10 שנים טמוקסיפן ועכשיו חצי שמה לטרוזול. שלשום בצעתי ממוגרפיה ואולטרסאונד נראה גוש 21מ"מ, על פי הרופאה המפענחת לא נראה סרטני....התוצאות היו: לא מוגדר, נראה שפיר רנטגנאית בגלל הסטוריה חשד נמוך birad 4 A. עשיתי אתמול ביופסיה, מה הסיכויים שהתוצאה תהיה סרטני?

 • + הוסף תגובה
ביראד 4a ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 16:13

הצטרפו לאינדקס הרופאים!