דלג לתוכן

דמם

דימום | Hemorrhage
המומחים של Infomed מסבירים:
דמם הוא פריצה של דם לכיוון פנימי או חיצוני,אשר יכול להיות עורקי, ורידי או נימי (קפילרי), מתוך כלי דם לכיוון הרקמות או כלפי חוץ. דם ורידי הוא בדרך כלל כהה יותר, זורם לאט וקבוע. זה הדימום הקשור לרוב החתכים העמוקים. ניתן לעוצרו על ידי לחץ מקומי. הדם העורקי מתפרץ לסירוגין בלחץ גבוה, פועם במקביל לדופק וצבעו אדום בהיר. דימום מסוג זה שכיח פחות, אך קשה יותר ומסוכן. אפשר לטפל בו על ידי לחץ חזק. הדם הנימי נוטף או נפלט מהרקמות באיטיות והוא מופיע ברוב השריטות והחתכים השטחיים.

דימום יכול להיגרם על ידי פגיעה חיצונית כתוצאה מפציעה או מטראומה כלשהי. דימום פנימי נגרם מקרע באיבר מסוים או בכלי דם, לדוגמה: קרע באב העורקים או קרע בכלי דם במוח גורם לדימום במוח.

לעיתים, הדימום מבטא נטייה עצמונית לדימום או לאחר טראומה מינימלית. מצב זה יכול להופיע כאשר יש הפרעה בעצירת הדם (Hemostasis) מלידה או נרכשת.

לגוף שלושה מנגנונים למניעת דימום:

1. כיווץ כלי דם.

2. המנגנון הקשור לטסיות הדם (Platelets, thrombocytes). הטסיות הן סוג של גופיפים שנמצאים בדם. בזמן שיש קרע בכלי דם הטסיות נדבקות לאזור כלי הדם הפגוע ואף בינן לבין עצמן, ומפרישות חומרים המשתתפים בתהליך הקרישה ומאיצים אותו.

3. המנגנון הקשור לקרישת הדם. חלבוני דם המשתתפים בתהליך הקרישה מופעלים על ידי גירוי באמצעות גורמים בדופן כלי הדם הפגוע ועל ידי חומרים המופרשים מהטסיות.

כאשר יש הפרעה בתפקוד הטסיות או ירידה ניכרת במספרן, או כאשר יש חסר בחלבונים שמשתתפים בקרישה כמו במחלת ההמופיליה (Hemophilia), או חסר בגורמי קרישה כמו באי-ספיקת כבד, התוצאה יכולה להיות דימום עצמוני או דימום קל לאחר פגיעה מינימלית.

רופאים בתחום

נוירולוגיה
ד"ר שאול סטיר פסיכיאטר מומחה, נותן חוות דעת משפטית ונוירולוג מומחה.
קראו עליי עוד
רפואה אסתטית
ד"ר ולדימיר וייסרטרייגר
5.0
( 9 חוות דעת )
"חוויה מצויינת , הדוקטור מרגיע ומאוד מקצועי ונותן את החוות דעת הכי טובה שיש , התוצאה יוצאת טבעית ומתאימה לכל אחד . מאוד מרוצה וחוזרת באופן קבוע לטיפולים אצל ולדימיר . ממליצה מכל הלב"
קראו עליי עוד
אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' זיו גיל מנתח ראש צוואר מהמובילים בעולם, ניתוחי בלוטת התריס | ניתוחי בלוטת הרוק | ניתוחי גידולים של הסינוסים
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא דמם

שבץ מוחי - איזה סוגי שבץ קיימים
שבץ מוחי - איזה סוגי שבץ קיימים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 07/12/2009

שבץ מוחי - איזה סוגי שבץ קיימים לכתבה המלאה

30 מיליון ש"ח נוספים למיגון בי"ח ברזילי
30 מיליון ש"ח נוספים למיגון בי"ח ברזילי
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 21/07/2014

שר האוצר, יאיר לפיד, ושרת הבריאות, יעל גרמן, הודיעו על העברת 30 מיליון שקלים נוספים למיגון בית החולים ברזילי באשקלו... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו