נוירובלסטומה (Neuroblastoma)

ראשי

תאור

נוירובלסטומה (Neuroblastoma) היא ממאירות של מערכת העצבים הסימפתטית שמתפתחת בבלוטת יותרת הכליה ובצידי עמוד השדרה עוד בעובר ובגיל הילדות.
נוירובלסטומה (Neuroblastoma) יכולה להיות ממוקמת או להתפשט לכבד, העצמות, לשד העצם, קישריות לימפה והעור. בצורה נדירה של נוירובלסטומה בעלת מאפיינים ביולוגיים מיוחדים המופיעה בתינוקות מתחת לגיל שנה, הגידול נעלם עצמונית.

ד"ר יצחק יניב

סימפטומים


נוירובלסטומה (Neuroblastoma) מתבטאת בהופעת גוש בבטן, דימומים סביב העיניים או בכאבי עצמות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה של נוירובלסטומה (Neuroblastoma) נקבעת על פי ביופסיה ובדיקת מוח עצם.
רוב החולים מפרישים בשתן חומרים בשם VMA או HVA שמקורם בתאי הגידול, ריכוזם יורד עם הצלחת הטיפול. הערכת היקף וחומרת נוירובלסטומה (Neuroblastoma) כוללת בדיקת על-שמע, צילומים וסריקות CT או MRI. 

 מיפוי באמצעות MIBG, חומר שמצטבר בתוך תאי נוירובלסטומה לאחר הזרקה דרך הווריד, מסייע בגילוי תאי נוירובלסטומה באיברים שונים.
מכיוון שנירובלסטומה נוטה להתפזר במוח העצם, החולים עוברים ביופסיה של מוח העצם בעצם האגן.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בנוירובלסטומה (Neuroblastoma) תלוי במידת התפשטות הגידול ובמדדים ביולוגיים הכוללים שינויים בכרומוזומים ובגנים בתאי הגידול, שמנבאים את מידת אלימותו.

כשהמנתח מצליח לכרות את הגוש ואין עדות להתפשטות נוירובלסטומה (Neuroblastoma), הטיפול מסתיים בניתוח. כשלא ניתן לכרות את הגידול או כשנוירובלסטומה מפושטת, סכויי ההחלמה קטנים יותר.
המרכיב העיקרי בטיפול הוא הכימותרפיה במספר תרופות, בסבבים. הטיפול אורך חודשים אחדים ואז נעשה ניסיון לכרות את הגידול הראשוני, אם הדבר לא נעשה בעת האבחון.


בחלק מהמקרים של נוירובלסטומה (Neuroblastoma) מבצעים השתלת מוח עצם עצמית. טיפול זה כולל מתן כימותרפיה במינון מאוד גבוה כדי להכחיד את שרידי המחלה. מכיוון שהטיפול גורם לפגיעה בלתי הפיכה במערכת ייצור הדם, תאי הנבט (תאי אב) שהוקפאו בסוף הטיפול הראשוני יוזרמו לדם החולה ויביאו לשיקום מערכת ייצור הדם. טיפול זה, כרוך באשפוז של כחודש, ביחידה מיוחדת. משום מורכבותו, עומדים לרשות החולה צוות ותנאים מיוחדים.

בחלק מהמקרים, יתווספו גם טיפולי הקרנות למוקד הראשוני של נוירובלסטומה (Neuroblastoma).
חלק נוסף בתהליך הטיפול הוא מתן ויטמין A המביא להבשלת תאי הגידול וטיפול בנוגדנים ספציפיים כנגד תאי נוירובלסטומה.

פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סיטי ריאה מור 19/11/2020 12:39
  • שלום רב עשיתי סיטי ריאה (ללא מחלות רקע לא מעשנת )בסוף שנות ה30 בסיטי עמש עליון נמצא הודגם מוקד תת פלוראלי 4 ממ בסיטי ריאות רשום גרנולומה מסויידת תת פלוראלית בfull,גרנולומה מסויידת בבסיס הריאה מימין ובשאר רשום תקין אשמח לדעת אם יש לכל משמעות תודה

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 01/12/2020 17:26
ריאות עדי 27/11/2020 13:15
  • בצילום נמצאבאונה אמצעית,תהליך תופס מקוםבקוטר כ-7 ס" מ מתמזג עםמדיאסטינום באיזור פדוזדור ימני ו-ivc ופלאורה פרא קוסטלית

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 01/12/2020 17:26
  • ממליץ המשך בירור ע"י CT , ביופביה ויעוץ רופא ריאות

  • + הוסף תגובה
קשרית חדשה בLLL, התגלתה בCT כל גופי הדסה חוה 29/11/2020 11:58
  • 7.11.16 כריתת חלק עליון של אונה שמאלית בריאה בפתיחה מלאה - אדנוקרצינומה שחדרה לפלאורה. בCT ב22.11.20: "כריתה סובסגמנטלית. ללא ממצא סמוך לקו הסיכות. קשרית חדשה ספקולרית, בפסגת הריאה השמאלית בקוטר 0,6 ס"מ (301/31)... להמשך מעקב קצר טווח". באדנוקרצינומה היו 4 מוטציות - פאונדיישן 1. ,EGFR/G719A, התגלה שוב, לראשונה, בבדיקת cfDNA ב2.3.20 וב25.5.20. לא נמצא בבדיקת דם מ-31.8.20. הקשרית החדשה לא נראתה בCT קודם. המוטציות האחרות RBM10, K201fs*64 ו EGFRI706T. תודה רבה מראש על חוות דעתך וכיצד היית ממליץ לפעול.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 01/12/2020 17:25
  • מבין שמדובר בהישנות מחלה עם מוטציה ב-EGFR. הטיפול המומלץ הוא טגריסו

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!