נוירובלסטומה (Neuroblastoma)

ראשי

תאור

נוירובלסטומה (Neuroblastoma) היא ממאירות של מערכת העצבים הסימפתטית שמתפתחת בבלוטת יותרת הכליה ובצידי עמוד השדרה עוד בעובר ובגיל הילדות.
נוירובלסטומה (Neuroblastoma) יכולה להיות ממוקמת או להתפשט לכבד, העצמות, לשד העצם, קישריות לימפה והעור. בצורה נדירה של נוירובלסטומה בעלת מאפיינים ביולוגיים מיוחדים המופיעה בתינוקות מתחת לגיל שנה, הגידול נעלם עצמונית.

ד"ר יצחק יניב

סימפטומים


נוירובלסטומה (Neuroblastoma) מתבטאת בהופעת גוש בבטן, דימומים סביב העיניים או בכאבי עצמות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה של נוירובלסטומה (Neuroblastoma) נקבעת על פי ביופסיה ובדיקת מוח עצם.
רוב החולים מפרישים בשתן חומרים בשם VMA או HVA שמקורם בתאי הגידול, ריכוזם יורד עם הצלחת הטיפול. הערכת היקף וחומרת נוירובלסטומה (Neuroblastoma) כוללת בדיקת על-שמע, צילומים וסריקות CT או MRI. 

 מיפוי באמצעות MIBG, חומר שמצטבר בתוך תאי נוירובלסטומה לאחר הזרקה דרך הווריד, מסייע בגילוי תאי נוירובלסטומה באיברים שונים.
מכיוון שנירובלסטומה נוטה להתפזר במוח העצם, החולים עוברים ביופסיה של מוח העצם בעצם האגן.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בנוירובלסטומה (Neuroblastoma) תלוי במידת התפשטות הגידול ובמדדים ביולוגיים הכוללים שינויים בכרומוזומים ובגנים בתאי הגידול, שמנבאים את מידת אלימותו.

כשהמנתח מצליח לכרות את הגוש ואין עדות להתפשטות נוירובלסטומה (Neuroblastoma), הטיפול מסתיים בניתוח. כשלא ניתן לכרות את הגידול או כשנוירובלסטומה מפושטת, סכויי ההחלמה קטנים יותר.
המרכיב העיקרי בטיפול הוא הכימותרפיה במספר תרופות, בסבבים. הטיפול אורך חודשים אחדים ואז נעשה ניסיון לכרות את הגידול הראשוני, אם הדבר לא נעשה בעת האבחון.


בחלק מהמקרים של נוירובלסטומה (Neuroblastoma) מבצעים השתלת מוח עצם עצמית. טיפול זה כולל מתן כימותרפיה במינון מאוד גבוה כדי להכחיד את שרידי המחלה. מכיוון שהטיפול גורם לפגיעה בלתי הפיכה במערכת ייצור הדם, תאי הנבט (תאי אב) שהוקפאו בסוף הטיפול הראשוני יוזרמו לדם החולה ויביאו לשיקום מערכת ייצור הדם. טיפול זה, כרוך באשפוז של כחודש, ביחידה מיוחדת. משום מורכבותו, עומדים לרשות החולה צוות ותנאים מיוחדים.

בחלק מהמקרים, יתווספו גם טיפולי הקרנות למוקד הראשוני של נוירובלסטומה (Neuroblastoma).
חלק נוסף בתהליך הטיפול הוא מתן ויטמין A המביא להבשלת תאי הגידול וטיפול בנוגדנים ספציפיים כנגד תאי נוירובלסטומה.

פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כיח דמי צרבות יעח 05/08/2020 05:36
  • אני מזה הרבה זמן סובלת מצרבות קשטת שיפות באזור הגב חומציות בפה ודימום בבוקר שאני כמה כיח דמי אדמח לדעת מה לעשות בדיקת הגסטרו תקינה חמעט חיידק אליקובקטר...אשמח לכיון

  • + הוסף תגובה
חוסר תחושה סיון 29/07/2020 16:16
  • ד"ר אגבאריה צהריים טובים, אבא מתלונן שהוא לפעמים לא מרגיש את האצבעות בכפות רגליים. האם חלילה זה יכול להיות משהו? מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 29/07/2020 20:07
  • נראה לי יותר נוירופתחה פרפרית מהכדורים. לא צריך כעת שום דבר

  • + הוסף תגובה
תגובה סיון 30/07/2020 21:28
  • לקחתי את אבא לרופאת משפחה אמרה שיש לו בצקת היא לקחה מחט ונגעה לו בכפות רגליים אמרה שיש הרגשה. רצתה להחליף לו את הכדורים שלוקח שנים ללחץ דם. האם כדאי? האם נכון?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 30/07/2020 23:00
תודה רבה ד"ר. סיון 31/07/2020 18:33
יעוץ אסנת 29/07/2020 15:33
תשוב ד"ר עבד אגבאריה 29/07/2020 15:42
  • לצערי בתקופה זו לא מקבל פרטי אפשר לראות אתכם דרך בני ציון או למבוטחי כללית במגדלי נצרת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!