זיהומים בצוואר (Neck infections)

ראשי

תאור

הזיהומים בעומק הצוואר עלולים לתקוף ילדים ומבוגרים כאחד. אלה הן דלקות המהוות אתגר גם כיום, בעידן התרופות האנטיביוטיות היעילות, הן מבחינת האבחון והן מבחינת הטיפול, אשר לא תמיד מוכתר בהצלחה.
מקור הזיהום יכול להיות מקומי, כמו בזיהומים קשים של קישריות לימפה, בפקקת עם זיהום של ורידים, או בחדירת גופים זרים. לרוב הדלקת העמוקה היא תוצאה של תהליך זיהומי שמקורו באיברים אחרים, כגון שיניים, שקדים, מערות האף, אוזן תיכונה, בסיס הלשון, ושט, או חוליות הצוואר.
מאזור היווצרו, מתפשט התהליך הדלקתי לרקמות העמוקות של הצוואר, תחילה סביב הנדן העוטף את השרירים, ולאחר מכן פורץ לרקמות הרכות וחודר לאזורים נוספים.
ד"ר אלחנן גרינברג

סימפטומים


סימני התהליך הדלקתי העמוק בצוואר הם: כאב מקומי ורגישות ניכרת במגע, אודם, נפיחות והתקשות של שרירי הצוואר, עם קשיים בהזזת הראש, ולעיתים מגבלה בפתיחת הפה וחום.
החיידקים התוקפים מעורבים לרוב, ובעיקר מסוג סטרפטוקוקוס או סטפילוקוקוס.

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים מסכני החיים של זיהומים אלה כוללים: אלח דם עקב חדירת החיידקים לזרם הדם, פריצה לכלי דם בצוואר והתפשטות הזיהום לבית החזה, לאזור המיצר הנמצא בין הריאות ומכיל את הלב ואת כלי הדם הגדולים שבגוף.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון לא תמיד נקבע בשלבים המוקדמים של המחלה, היות והמקור הראשוני שהוא בדרך כלל דלקת בשיניים, מטופל מקומית באנטיביוטיקה בלתי מתאימה או במינון שאינו מספיק על מנת לעצור את התהליך הדלקתי המתפשט והולך.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול הראשוני, כאשר מאובחנת דלקת ברקמות העמוקות של הצוואר, הוא באנטיביוטיקה, אך נדרש מינון גבוה הניתן דרך הווריד, באשפוז. לעיתים נדרש ניתוח לניקוז המוגלה ולסילוק הרקמות הנמקות, תוך השארת נקז לפינוי ההפרשות המצטברות.
במקרים מסוימים מומלץ טיפול בתא לחץ, המוכר כטיפול בתאונות צלילה. באמצעות הטיפול בתא לחץ מעלים את רמת החמצון ברקמות הנגועות, וכן מעכבים צמיחה של חיידקים שונים.
המעקב אחר השפעת הטיפול מבוצע על ידי ניטור סימנים כלליים, כמו ירידת החום וצמצום מספר התאים הלבנים, וכן באמצעות טומוגרפיה מחשבית כדי לעמוד על השפעת הטיפול על הרקמות הנגועות. הטיפול ארוך על פי רוב ונמשך מספר שבועות. למרות כל האמצעים המתוארים לעיל יש עדיין מקרים של דלקות בעומק הצוואר המסתיימים במוות. כ-15% במקרים הקשים, ועוד יותר - אם יש מעורבות של בית החזה.

פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גדול שפיר איילת 20/11/2019 21:22
 • שלום.קיבלתי תשובה של גדול שפיר במיתר הקול בביופסיה.טרם זהוי סופי כי הגדול נדיר. עברתי ניתוח הוצאת ציסטה וצלקת במיתר הקול עקב צרידות.נאמר לי שירחיבו אזור כריתה ובהכרח אשאר צרודה לצמיתות. האם זה בלתי נמנע? הנעתוח והצרידות? האם צריך ct כלל גופי?

 • + הוסף תגובה
נגע שפיר במיתר הקול ד"ר יקי כהן 21/11/2019 09:07
 • איילות שלום , אני אשמח לתת לך חוות דעת נוספת לפני שאת עוברת עוד ניתוח במיתר , בכדי לעשות זאת אני צריך לראות את המיתרים שלך היום ואם יש לך תמונות מלפני הניתוח, דוח ניתוח ותשובה פתולוגית . את מוזמנת ליצור תור עם העוזרת שלי זהבית 0525661473 שתתאם לך פגישה אצלי במרפאה לחוות דעת נוספת

 • + הוסף תגובה
העתק תמונת סטרבוסקופיה. איילת 21/11/2019 09:56
 • האם ניתן לקבל תמונת סטרבוסקופיה קודמת מהרופאה המנתחת שלי? על דיסק/מספיק תמונה מצולמת?

 • + הוסף תגובה
תמונה ד''ר יקי כהן 21/11/2019 09:58
 • מספיק לי גם תמונה מצולמת על דף . רק בכדי לראות בדיוק מה היה

 • + הוסף תגובה
צרידות דוד בריזל 22/10/2019 16:21
 • שלום ד"ר אני משמש כמורה לתלמידים כבר כ12 שנה לפני כארבע שנים בעקבות צרחה לא מבוקרת קיבלתי שטף דם במיתרי הקול מאז הקול שלי בעייתי כל הרמת קול לא סטנדרטי גורם לי לכאבים במיתרים, כל שירה גורמת לי לצרידות אני אף פעם לא מרגיש שהשירה והדיבור שלי צלול תמיד אני מרגיש כאילו יש משהוא לא נעים שיושב לי על המיתרים ומתלווים לכל פעולה בדקתי כבר כמה פעמים ואין לי יבלות אך יש אודם על המיתרים כשאני שר או מדבר בקול נמוך אני נשמע צרוד מאוד וכשאני מגביה את הקול זה נשמע יותר נעים אבל גורם למאמץ מיוחד. לאחרונה אימי נפטרה ולפי הנהוג אצלנו אני משמש כחזן בבית הכנסת 3 פעמים ביום וזה גורם לי לסבל מתמשך ולחץ תמידי לא להצטרד. אשמח לשמוע על פתרון אחת ולתמיד תודה

 • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 21/11/2019 09:14
 • דוד , ראשית סליחה על התשובה המאוחרת אשמח אם תגיע אלי שאוכל להסתכל על המיתרים בכדי לייעץ לך . לפעמים לאחר דימום נשאר איזה נגע קטן שלא תמיד רואים ולכן לא אוכל לייעץ לך מבלי לראות את המיתרים

 • + הוסף תגובה
קלינאית תקשורת לאדם בוגר יוסף 08/11/2019 00:48
 • יש לי ס׳ שורקת לא ברמה חמורה מדי אבל עדין זה מפריע לי השאלה האם בגיל 29 יש טעם לנסות לטפל אמל קלינאית תקשורת או שזה גיל מאוחר? והאם קלינאית תקשורת יכולה לפתור בעיה כזאת? תודה

 • + הוסף תגובה
טיפול שפתי אצל קליאית תקשורת ד"ר יקי כהן 21/11/2019 09:11
 • במידה וזה מפריע לך אז אין דבר כזה גיל מאוחר לטיפול באותיות שורקות. יש את דר, יעל מנור היא קלינאית תקשורת מעולה לתחום הדיבור והקול במבוגרים אתה מוזמן ללפנות אליה אני מאמין שתוך מספר מפגשים היא תוכל לסייע אותך המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!