דלג לתוכן

רעילות שומן

Lipo-toxicity
המומחים של Infomed מסבירים:
רעילות שומן היא התוצאה הדיאבטוגנית (הגורמת לסוכרת) של ריכוז מוגבר של חומצות שומן חופשיות בזרם הדם, או בתוך התאים. מצב זה מתבטא ברקמות שונות והבולטות שבהן הן הכבד, השרירים ותאי בטא בלבלב. בשנים האחרונות נמצאו עדויות לקשר בין רמה גבוהה של שומנים בדם לבין התפתחות סוכרת.

השכיחות הגבוהה של השמנת-יתר בקרב חולי הסוכרת מחד גיסא, והתצפיות על הימצאות רמת חומצות שומן חופשיות גבוהה מאוד במרבית השמנים מאידך גיסא, מצביעות על האפשרות כי חומצות שומן אלו בעצמן, גורמות לעלייה ברמות הסוכר ולסוכרת מסוג 2.

נמצא כי הזלפת שומנים דרך הווריד לאנשים בריאים, גורמת לעלייה ברמת הסוכר בדם בשני מנגנונים. האחד, על ידי הפחתת פעולת האינסולין ברמת השריר, ועל ידי כך מצטמצמת ההעברה של מולקולת הסוכר לתאים. השני, על ידי ייצור-יתר של גלוקוז בכבד.

בניסויים בחולדות עם סוכרת, נמצאה הוכחה כי חומצות השומן הגבוהות בדם מצטברות באיי לנגרהנס בלבלב, ומשבשות על ידי כך את הפרשת האינסולין מתאי בטא. עוד נמצא כי תרופות ממשפחת ה-Thiazolidinediones (כמו אבנדיה) וכן Metformine, (גלוקופג'), בכוחן לתקן פגם זה ברמת הלבלב.

נראה כי רעילות שומן כשלעצמה, אינה מזיקה כמו שילובה עם רעילות הגלוקוז. שתי ההרעלות ביחד, עלולות לגרום להתפתחות של תנגודת לאינסולין כאשר הפגיעה העיקרית היא בכבד ובשריר, ולהתפתחות סוכרת, כאשר הפגיעה היא בלבלב. עלולה להתפתח גם פגיעה בלב (Cardiomyopathy), כאשר שקיעת השומנים היא בשריר הלב.

השלבים הראשונים של פגיעות אלו הם הפיכים, אולם ככל שהזמן עובר, הנזק נעשה בלתי הפיך.

המומחים שלנו לאנדוקרינולוגיה

אנדוקרינולוגיה
ד"ר יואב איזנברג אנדוקרינולוג בכיר בשרותי בריאות כללית, תל אביב
קראו עליי עוד
ילדים
ד"ר יונתן ישעיהו מנהל מחלקת ילדים ומנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה ילדים וסוכרת
קראו עליי עוד
אנדוקרינולוגיה
ד"ר גבריאלה ליברמן מומחית לאנדוקרינולוגיה ורפואה פנימית, מנהלת המרכז לטיפול בעודף משקל בית החולים שיבא תל השומר
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאנדוקרינולוגיה>

שאלות מתוך פורום אנדוקרינולוגיה

בניהולו של ד"ר נירית אבירן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו