דלג לתוכן

תסחיף ריאתי, תסחיף ריאות (Pulmonary Embolism)

תסחיף ריאתי, תסחיף ריאות, אוטם ריאתי (Pulmonary Embolism)
5 דקות קריאה

תסחיף ריאתי הוא מצב הנוצר כאשר ישנה חסימה פתאומית של אחד מכלי הדם המרכזיים (העורקים) בתוך הריאות. בדרך כלל החסימה נוצרת כתוצאה מקריש דם. במרבית המקרים ממדיהם של קרישי הדם אינם מספיקים על מנת להיות קטלניים אך הם בהחלט יכולים לגרום לנזקים בתוך הריאות. 

אולם, במידה וקריש הדם גדול דיו על מנת ליצור חסימה בכלי דם ראשי ולמנוע את זרימת הדם אל עבר הריאות, התוצאות יכולות להיות קטלניות. טיפול מהיר יכול להציל חיי אדם ולצמצם את ההשלכות והנזקים העתידיים כתוצאה מכך.

סימפטומים

התסמינים השכיחים ביותר המצביעים על תסחיף ריאתי כוללים בין השאר:

• קוצר נשימה פתאומי. 

• כאבים חדים בבית החזה אשר מחמירים בזמן שיעול או נשימה עמוקה. 

• שיעול המלווה בכיח בעל קצף בגוון ורדרד, ליחה עם דם.

תסחיף ריאות יכול לגרום גם להופעתם של תסמינים כלליים יותר. לדוגמא, ייתכן ותחוש תחושת חרדה, מתח או עצבנות, תסבול מהזעת יתר, סחרחורת או תחושת עילפון, מהאצה של קצב הלב או דפיקות לב.

במידה ואתה חווה תסמינים הדומים לאלה אשר הובאו לעיל, עליך לגשת ולקבל טיפול רפואי באופן מיידי, במיוחד במידה והופעתם של התסמינים הייתה פתאומית ורמתם חמורה.

סיבות וגורמי סיכון

כאמור, הסוג הנפוץ הם תסחיפים של קרישי דם. קרישי דם אלה נוצרים לרוב בוורידים העמוקים של הרגליים והאגן (נקראים: פקקת ורידים עמוקים, Deep vein thrombosis) באנשים עם גורמי סיכון שונים. תסחיפים אלה ניתקים בחלקם ממקום היווצרות הקריש הראשוני, ונסחפים עם זרם הדם אל עורקי הריאות. שם הם עוברים פירוק באופן מלא על ידי מערכת פירוק הקרישים תוך שעות עד ימים, ולרוב לא יגרמו לכל נזק ארוך טווח לרקמות. עם זאת, ב-10% מן התסחיפים לערך קיימת גם פגיעה באספקת החמצן לרקמת הריאה המקומית, ונוצר נזק לרקמת הריאה עד כדי מוות ברקמות. אירוע זה מכונה אוטם בריאה (Pulmonary infarction). אולם קרישי דם אשר נוצרים בוורידים הממוקמים עמוק בתוך הרקמות (פקקת בוורידים פנימיים), יכולים גם הם לגרום למצב של תסחיף ריאות.

ישנם גורמים נוספים אשר יכולים לגרום לחסימה בכלי הדם, כגון גידולים סרטניים, בועות אוויר, מי שפיר או משקעי שומן המשתחררים אל תוך כלי הדם בזמן שבר בעצמות. אולם מקרים אלה נדירים מאוד.

אבחון ובדיקות

האבחון המדויק של תסחיף ריאתי אינו פשוט כלל וכלל, וזאת מכיוון שהתסמינים המצביעים על תסחיף ריאות דומים מאוד לתסמינים של מגוון מחלות אחרות, כגון: התקף לב, התקף חרדה או דלקת ריאות. 

הרופא המטפל יתחיל בביצוע בדיקת גופנית מקיפה, וישאל אותך שאלות לגבי מצב הבריאות הכללי שלך וכן לגבי התסמינים אותם אתה חווה כעת. 

בדיקות אלה יסייעו לרופא המטפל לקבוע האם אתה נמצא בקבוצת סיכון ללקות בתסחיף ריאתי.

בהתבסס על רמת הסיכון שלך, ייתכן ותזדקק לערוך בדיקות על מנת לאתר קרישי דם, או על מנת לשלול גורמים אחרים להופעתם של התסמינים. הבדיקות השגרתיות כוללות בין השאר בדיקות דם, אולטרה סאונד, בדיקת סי. טי., בדיקת א. ק. ג. ובדיקת MRI

סיבוכים אפשריים

תסחיפי ריאה גדולים ייעצרו בעורקי הריאה ועלולים לגרום לתסמינים משמעותיים ומסוכנים יותר עד כדי מוות.

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים הטיפול במצב של תסחיף ריאתי כולל מתן טיפול תרופתי על בסיס נוגדי קרישה. לעיתים נוגדי הקרישה מכונים גם מדללי דם, אולם הם לא באמת גורמים לדילול הדם, אלא הם מסייעים למנוע את היווצרותם של קרישי דם חדשים, ומונעים מן הקרישים הקיימים לגדול.

חלק מבני האדם אינם יכולים ליטול תרופות נוגדי קרישה, או שהם ממשיכים לייצר קרישי דם למרות נטילתן של התרופות. על מנת למנוע בעיות רפואיות עתידיות, ייתכן ויוכנס מסנן אל תוך אחד מכלי הדם הראשיים (הוריד הנבוב Vena Cava) אשר אחראי על העברת הדם מחלק הגוף התחתון אל עבר הלב. המסנן המוכנס את הווריד הנבוב מונע מקרישי הדם להגיע אל עבר הריאות.

במידה וסבלת בעבר ממצב של תסחיף ריאות, סביר להניח כי תסבול ממנו שוב. חומרים נוגדי קרישה יכולים לסייע לך לצמצם את רמת הסיכון שלך לפתח קרישי דם, אך הם מעלים את רמת הסיכון שלך ללקות בדימומים. 

במידה והרופא המטפל בך רושם לך חומרים נוגדי קרישה, וודא כי אתה מבין ויודע כיצד ליטול את התרופות בבטחה, והקפד לגשת למרפאה על מנת לבצע בדיקות דם עם בסיס קבוע.

תוכל לצמצם את רמת הסיכון שלך ללקות במצב של תסחיף ריאתי על ידי הקפדה על מספר פעולות שיעזרו לך לצמצם את היווצרותם של קרישי דם ברגליים שלך:

• הימנע מלשבת למשך פרקי זמן ארוכים. הקפד לקום פעם בשעה ולהלך מעט, או נענע את מפרקי כפות רגליך מעלה מטה ככל שניתן. 

• הקפד לקום זמן קצר ככל שניתן לאחר שעברת ניתוח. 

• במידה ואתה נוסע נסיעה ארוכה הקפד לצרוך כמויות גדולות של נוזלים, אך הימנע מצריכתם של משקאות אלכוהוליים או משקאות המכילים קפאין. 

• הקפד על לבישתם של גרבי לחץ במידה ואתה נמצא באחת מקבוצות הסיכון. 

• במידה ואתה נוטל נוגדי קרישה, הקפד ליטול אותם בדיוק על פי ההנחיות שקיבלת מן הרופא המטפל בך.

מניעה

נטילה יום יומית של תרופות למניעת קרישה יכולה לסייע לך למנוע את הישנותם של תסחיפי ריאה, וזאת על ידי מניעת היווצרותם של קרישי דם חדשים והפסקת גדילתם של קרישי דם קיימים.

רמת הסיכון להיווצרותם של קרישי דם חדשים היא גבוהה יותר בשבועות שלאחר היווצרות תסחיף הריאה הראשון. רמת הסיכון יורדת ככל שחולף הזמן. אולם הסיכון לפתח קרישי דם חדשים קיים בחודשים ולעיתים אף בשנים שלאחר הופעתו של תסחיף ריאתי ראשון, וזאת בהסתמך על מה היה הגורם להיווצרותו.

ייתכן ובני אדם אשר סובלים מהישנותם של קרישי דם או תסחיפי ריאה ייאלצו ליטול תרופות נוגדי קרישה למשך כל ימי חייהם.

אמצעים אחרים למנוע את היווצרותם של קרישי דם או תסחיפי ריאה כוללים בין השאר:

• הקפדה על חזרה לתנועה זמן קצר ככל שניתן לאחר ניתוח שעברת. 

• הקפדה על לבישת גרבי לחץ על מנת למנוע מרגליך לפתח פקקת בורידים הפנימיים, וזאת במידה ואתה נמצא בקבוצת סיכון לפיתוח פקקת.

נטילת אספירין יכולה לצמצם את רמת הסיכון ללקות בקרישי דם. אולם, אספירין אינו תרופה המתאימה לטיפול בתסחיף ריאתי.

אתה נמצא בקבוצת סיכון לפתח קרישי דם בזמן נסיעה ארוכה, כתוצאה מן הישיבה הממושכת אשר כרוכה בכך. 

על מנת למנוע את היווצרותם של קרישי דם בזמן נסיעה ארוכה עליך:

• להקפיד על לבישת גרבי לחץ במידה ואתה מאלה אשר עלולים לפתח פקקת בורידים הפנימיים של הרגליים. 

• הקפד לקום ולהלך מעט מדי מחצית השעה עד שעה. 

• הנע את כפות רגליך על ידי משיכת האצבעות לכיוון הברכיים ואז מתח אותן שוב. 

• הקפד על שתייה מרובה של נוזלים. 

• הקפד על לבישת ביגוד שאינו הדוק מדי באזור המותן והרגליים שלך. 

• הקפד להימנע מצריכתם של משקאות אלכוהוליים או משקאות המכילים קפאין. משקאות אלה גורמים לך לאבד נוזלים. קפאין ניתן למצוא בקפה, תה ומשקאות תוססים.

טיפולים אלטרנטיביים

חלק מן החולים אינם יכולים ליטול תרופות נוגדי קרישה, או שהם ימשיכו לפתח קרישי דם למרות נטילת התרופה. 

במידה וניתוח או נטילת תרופות אינן בגדר אפשרות עבורך, ישנן שיטות טיפול אחרות אותן ניתן לשקול על מנת למנוע את התפתחותם של תסחיף ריאות, כגון הכנסת מסנן אל תוך הווריד הנבוב.

אפשרויות טיפול אחרות

אחת מן האפשרויות היא הכנסת מסנן אל תוך הווריד הנבוב, שהינו אחד מכלי הדם הראשיים אשר אחראי על החזרת הדם מן הרגליים אל עבר הלב. מסנן זה יכול למנוע מקרישי דם אשר נוצרים ברגליים, או בכלי הדם במפשעה, להגיע אל עבר הלב או הריאות. הכנסת המסנן יכולה להיות זמנית או על בסיס קבוע.

רופאים בתחום
ד"ר שבתאי ורסנו
ד"ר שבתאי ורסנו ריאות
פרופ' מרדכי קרמר
פרופ' מרדכי קרמר ריאות
פרופ' דן בוסקילה
פרופ' דן בוסקילה פנימית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא תסחיף ריאתי, תסחיף ריאות

תרופה חדשה לטיפול בתסחיף ריאתי
תרופה חדשה לטיפול בתסחיף ריאתי
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/11/2003

תרופה חדשה לטיפול בתסחיף ריאתי לכתבה המלאה

קרישיות יתר - פצצה מתקתקת
קרישיות יתר - פצצה מתקתקת
ד"ר איליה קירז'נר, מנהל בנק הדם מאת: ד"ר איליה קירז'נר, מנהל בנק הדם 22/04/2014

ביום שלישי הקרוב, 29/04/14, ייערך במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב) ערב המוקדש למערכת הדם בגופנו. לקראתו, ד"ר איליה קי... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו