ריסוק אבנים אורטרוסקופיה ( Ureterscopy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורולוגיה

הכליות מסננות את הדם שלנו ומפרישות ממנו חומרים לא נחוצים בעזרת נוזל השתן. השתן מועבר מהכליות לשלפוחית השתן דרך שופכנים (באנגלית ureter). במצבים בהם יש חשש לפגיעה בשופכנים, ניתן להשתמש באורטרוסקופיה – פרוצדורה הבוחנת את השופכנים.
הפרוצדורה מתבצעת על ידי אורולוג (מומחה למחלות בדרכי השתן), ללא ביצוע חתך, על ידי הכנסת טלסקופ דק (2 מ"מ) דרך השופכה אל שלפוחית השתן ומשם לאחד השופכנים. לאורך כל הבדיקה, הרופא רואה את הנתיב בו עובר הסיב האופטי וכן יכול לכוון את כיוון ההתקדמות שלו.

אחת הסיבות השכיחות ביותר לביצוע אורטרוסקופיה היא אבנים בדרכי השתן ובמיוחד לאבנים במחצית התחתונה של השופכן, בפרט באזור הכניסה של השופכן לכיס השתן. עם התקדמות הטכנולוגיה, מיוצרים טלסקופים קטנים יותר המאפשרים חדירה של האורטרוסקופ לחלקים העליונים של השופכן, שהם צרים יותר. את האבן נהוג להוציא בעזרת סל מיוחד שניתן להכניס במכשיר.
כאשר האבן גדולה ואי אפשר לשלוף אותה שלמה, ניתן לפרק אותה בעזרת לייזר, גלי קול או אנרגיה חשמלית. חלקי האבן מוחדרים לסל הזעיר (0.3 מ"מ) ובעזרתו מוצאם החוצה.
לשיטה זו אחוזי הצלחה מרשימים של מעל 90% ובנוסף היא מתבצעת לרוב במרפאה, ללא צורך באשפוז. בחלק מהמקרים נוצרת היצרות באזור בו הייתה האבן ולכן בזמן ארטרוסקופיה מוחדר סטנט השומר על השופכן פתוח בזמן ההחלמה. את הסטנט מוציאים לאחר שבוע עד שבועיים.

הכנה לבדיקה

ההליך מתבצע בהרדמה כללית. לכן חשוב לא לאכול או לשתות 6 שעות לפני הבדיקה. על חולים הנוטלים תרופות המשפיעות על קרישת הדם (מדללי דם) כמו קומדין, הפרין, אספירין, או תרופות נוגדות דלקת אחרות להפנות את תשומת לב הרופא לנושא ולברר מתי עליהם להפסיק את התרופות לפני ביצוע ההליך. בנוסף, יש לבצע בדיקת שתן כדי לוודא שהשתן סטרילי לפני שמתחילים בטיפול.

לאחר הטיפול

בחלק מהמקרים, יש צורך בהשגחה של 24 עד 48 שעות לאחר ההליך. בשעות שלאחר מכן, עלולה להיות צריבה בזמן מתן השתן. זוהי תגובה נורמאלית המוקלת על ידי שתייה מרובה או נטילת משככי כאבים. במשך יומיים שלושה, עלול להופיע דם בשתן כתוצאה מפציעה של השופכנים. כאשר הושאר סטנט בתוך השופכן, יש להקפיד ולא למשוך את החוט אליו הוא מחובר, מה שעלול לגרום לשליפה מוקדמת מדי של הסטנט ולפגוע בתהליך ההחלמה התקין.

סיבוכים אפשריים

- זיהומים בדרכי השתן - מתבטאים בכאבים וצריבה במתן שתן הנמשכים מעבר למספר שעות. נהוג לתת אנטיביוטיקה לאחר הטיפול כדי למנוע זיהום.
- פגיעה בשופכנים - עלולה להיווצר בגלל תנועה לא נכונה של האורטרוסקופ או בגלל המעבר של האבן עצמה. במקרים נדירים ביותר, הפגיעה היא משמעותית וגורמת לקרע בשופכן המחייב תיקון ניתוחי.
- דימום
מומחים


מאמרים לפי נושא ריסוק אבנים אורטרוסקופיה

על פי הארגון האירופאי לאורולוגיה (European Association of Urology , EAU) אחד מכל עשרה אנשים,  בעיקר גברים, צפוי לסבול מאבנים בכליות. זהו מצב בו חומרים שונים, אשר מופרשים לרוב בשתן, מצטברים בכליות...
אבנים בדרכי השתן (בכליות, בשופכנים או בשלפוחית השתן), הן תופעה שכיחה המופיעה בכ-3-10% מכלל האוכלוסייה. המקור להיווצרותן הוא התגבשות של מלחים הנמצאים בשתן בריכוז גבוה. מחלה זו מתבטאת בתסמינים וסימפטומי...


פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מתן שתן כמה פעמים בלילה כמות גדולה אריה 24/11/2020 05:39
  • שלום אני בן 60 ובזמן האחרון יוצא לי לקום בלילה מספר פעמים להטלת שתן .עשיתי אולטרסאונד הכול תקין. הרופא נתן דטרוסיסטול 2 מיליגרם אני לוקח את הכדור לאחר ארוחת הערב 3 ימים ואני עדין קם בלילה מספר פעמים.עלי לצין שאין לי בעית סוכר ולא לחץ דם ולא לוקח שום כדור. לפני מספר שנים עשיתי ניתוח והייתי עם קטטר כ שבוע ימים האם זאת יכולה להיות הבעיה ? בתודה אריה.

  • + הוסף תגובה
שפיכה מהירה נהוראי 24/11/2020 01:26
  • קראתי תכתבה שלי וכן עשיתי ניתוח בדרכי השתן שהייתי ילד היום אני בן 21 וכן אני סובל משפיכה מהירה רציתי לשאול אם אפשר לטפל בזה לצמיתות ואני לא יודע אם הניתוח קשור לזה למה היו מצבים שכן היה בסדר אבל בזמן האחרון לא טוב .

  • + הוסף תגובה
כאב של דקירה במותן ימין פרח 23/11/2020 16:42
  • דר שלום, מסוף ספטמבר סבלתי מדלקת בדרכי השתן שפעמיים טופלה ע"י אנטיביוטיקה שרשם הרופא (אך ללא תרבית) הייתה לי תחושה בפעם השניה שהכל חלף. כמה שבועות אחרי זה התחלתי לסבול בדקירות באזור המותן הימנית (מקדימה ומאחורה) דקירות שבאות והולכות בעצמן. לאחר חודש פניתי לרופא משפחה שוב והפעם, לאחר תרבית הסתבר שעדיין יש את החיידק- אי קולי. כעת לאחר שסיימתי טיפול והחיידק איננו (בדקתי) עדיין הכאבים הללו לא חלפו לגמרי. האם תקין? האם הסיבה היא שהסתובבתי עם זה הרבה זמן? רק לציין שנעשה CT והכל תקין. תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!