דלג לתוכן

טיפול בדיכאון וחרדות (Treating Depression and Anxiety)

Treating Depression and Anxiety
המומחים של Infomed מסבירים:
דיכאון וחרדות הן הפרעות שכיחות בעשורים האחרונים, ונפוצות בגילאים שונים. התרבות המקרים הביאה לפיתוח טיפולים שונים בדיכאון וחרדות, על מנת להקל על הסימפטומים השונים והמצוקה והסבל הנגרם מההפרעות הנפשיות הללו.

טיפול בדיכאון וחרדות – אודות ההפרעות

דיכאון מוגדרת כהפרעה מקבוצת הפרעות מצב הרוח, בה נמצאות גם הפרעות דוגמת דיכאון מז'ורי, מאניה, דיכאון אחרי לידה ונוספות. חרדה הינה שם כולל למשפחת הפרעות חרדה, ביניהן הפרעת פאניקה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), פוביה ואחרות. הסימפטומים האופייניים לדיכאון הם: תחושת עצב, ירידה ביוזמה, הפרעות בוויסות השינה והתיאבון וכו'. חרדה מתבטאת בהרגשת פחד מוגזמת מפני אובייקטים או מצבים, אשר מביאה למצוקה נפשית. למרות ההבדלים בין הפרעות, חרדה פעמים רבות משלבת סימפטומים של דיכאון ולהיפך. בהמשך יפורטו סוגי הטיפול המרכזיים בשתי ההפרעות.

טיפול בדיכאון וחרדות - פסיכותרפיה פסיכודינמית

פסיכותרפיה דינמית רואה בסימפטומים של דיכאון וחרדה תוצאה של מצוקה אשר התפתחה בשנות הילדות המוקדמות, בדרך כלל מול ההורים. לדעת הדוגלים בפסיכותרפיה הדינמית, הסימפטומים של הדיכאון או החרדה הם רמזים בהווה, אשר מרמזים על קונפליקט נפשי עמוק יותר - פגיעה נפשית מוקדמת, אשר נשארה בלתי מוסברת או לא מודעת. לדוגמה, תחושת דיכאון עשויה לנבוע מנטישה, קונקרטית או רגשית, שהמטופל חש בצעירותו, ואילו חרדה עלולה לנבוע מזיכרונות מאיימים מאירועים בשנות החיים הראשונות. הטיפול הפסיכודינמי הינו טיפול ארוך טווח, במהלכו המטפל והמטופל מנסים להבין את הקונפליקט בעבר ואת הקשר שלו להווה, מתוך תפיסה כי תובנה זו הנה צעד משמעותי בדרך להקלה ולשינוי.

טיפול בדיכאון וחרדות - טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתייחס למצוקה נפשית כתוצאה של דפוסי חשיבה שליליים ושל התנהגויות בלתי סתגלניות אשר נלמדו בעבר. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון, בדומה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה, נועדו לאתגר את דפוסי החשיבה השליליים, לדוגמה להמחיש למטופל כיצד דפוסים אלה מזיקים ולא רציונאליים, ולהביא לשינוי ההתנהגויות הלא סתגלניות, באמצעות התנסות בשטח, על מנת להקל על הסימפטומים. הטיפול נעשה על ידי פסיכולוג קוגניטיבי התנהגותי, כטיפול קצר מועד.

טיפול בדיכאון וחרדות - טיפול תרופתי

במקרים בהם הסימפטומים של הדיכאון או החרדה חמורים, לדוגמה כאשר הם מסבים סבל רב או מקשים על התפקוד בשגרה, מומלץ לפנות לפסיכיאטר ולשקול מתן תרופות פסיכיאטריות. טיפול תרופתי בדיכאון וחרדות מאוד מקובל ונפוץ בימינו, ונעשה באמצעות תרופות נגד דיכאון, יחד עם תרופות נגד חרדה. בדיוק כפי שסימפטומים של חרדה ודיכאון פעמים רבות מופיעים במשולב, כך גם טיפול תרופתי זהה לרוב משפיע גם על החרדה וגם על הדיכאון. כאשר הסימפטומים חריפים באופן קיצוני, לדוגמה, כאשר הם משלבים פסיכוזה, קיימת אפשרות של הפניה למסגרת של אשפוז פסיכיאטרי, למטרת הענקת ליווי יותר אינטנסיבי.

טיפול בדיכאון וחרדות - טיפולים המערבים קרובי משפחה ותמיכה הדדית

דיכאון וחרדה הנן הפרעות אשר יש להן השלכות על הסביבה הקרובה, בייחוד על קרובי משפחה. למשל, נשים וגברים אשר בני זוגם מתמודדים עם דיכאון, מרגישים פגיעה באיכות הזוגיות, וכמו כן עשויים להרגיש חוסר אונים בקשר ליכולתם לתמוך בבני זוגם. טיפול זוגי, טיפול משפחתי והדרכת הורים, מאפשרים טיפול בדיכאון וחרדות על ידי שיפור התקשורת והתמיכה במערכות היחסים בין בני המשפחה. טיפול נפוץ נוסף הנו טיפול קבוצתי, היוצר תהליכים הדדיים של תמיכה, משוב ולמידה בין חברי הקבוצה, בניצוחו של המנחה.

  רופאים בתחום

  רפואת שיניים
  ד"ר הילטון קנגיסר
  4.9
  ( 24 חוות דעת )
  "הטיפול והתוצאות מצויינים. כל הצוות נהדר. ממליץ בחום (וכבר המלצתי לחברים)"
  קראו עליי עוד
  רפואה אסתטית
  ד"ר שחר גבע - leo clinic מנהל רפואי , רפואה אסתטית - רשת קליניקות לרפואה אסתטית LEO CLINICS
  קראו עליי עוד
  עיניים
  ד"ר אסף פרימן מנהל שירות הקרנית בבית חולים מאיר
  קראו עליי עודלקביעת תור

  מאמרים בנושא טיפול בדיכאון וחרדות

  השיטה שתוציא אתכם/ן מהדיכאון
  השיטה שתוציא אתכם/ן מהדיכאון
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 07/04/2022

  30 דק' אימון ביום, זה כל מה שדרוש מכם/ן כדי להגדיל את הסיכוי להפחתה משמעותית של תסמיני הדיכאון. אז צאו מהמיטה, מהני... לכתבה המלאה

  שחוקים: כיצד מגפת הקורונה השפיעה על מצבם הנפשי של הצוותים הרפואיים?
  שחוקים: כיצד מגפת הקורונה השפיעה על מצבם הנפשי של הצוותים הרפואיים?
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 10/10/2021

  מעל ל-2,500 מכתבי התפטרות של מתמחים הוגשו השבוע למנהלי בתי חולים ברחבי הארץ, כל אחד מהם מסמל יותר מתמיד את מחיר השח... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו