דלג לתוכן

נישוי פנים (Facial feminization surgery)

Facial feminization surgery
המומחים של Infomed מסבירים:
ניתוח התאמה מגדרית, או ניתוח נישוי פנים, כולל בתוכו מגוון רחב של הליכים כירורגיים שנועדו כדי לשנות את צורת הפנים ולהפוך את תווי הפנים לנשיים יותר, לרבות הזזה של קו השיער ליצירת מצח צר יותר, עיבוי של השפתיים, ועיצוב מחדש של הלסת והסנטר. [1] הניתוח מבוצע על -ידי כירורג פלסטי המתמחה באזור הפנים, הראש והצוואר ובעל מיומנות וניסיון בביצוע ניתוחים להתאמה מגדרית. [2]

בישראל ניתוחים להתאמה מגדרית, ובהם ניתוח נישוי פנים, כלולים בסל הבריאות כל עוד אושרו על -ידי הועד הארצית שתפקידה לבחון אם הפונים והפונות לביצוע ניתוחים אלה מתאימים מבחינה גופנית ונפשית. הועדה כוללת מומחים/ות מתחומים שונים, לרבות מומחה לכירורגיה פלסטית, פסיכולוג, קליני, פסיכיאטר, אנדוקרינולוג, אורולוג וגניקולוג. [3]

אילוסטרציה: ניתוח לנישוי פנים לצורך התאמה מגדרית
shutterstock | ADraganמתי מתבצע? 

הפעולה מתבצעת בנשים טרנסג'נדריות המעוניינות לבצע התאמה מגדרית מגבר לאישה, בקרב נשים המעוניינות לחדד את תווי הפנים הנשיים, כמו גם בקרב אלו הסובלות מדיספוריה מגדרית (מצוקה נפשית הנובעת בשל שוני בין הזהות המגדרית למין או בשל מאפיינים פיזיים שונים הקשורים למין). [2]
 
 

הכנות לטיפול 

טרם ביצוע הניתוח, תתבצע בדיקה מקיפה על ידי הרופא המטפל כדי להחליט אילו הליכים ידרשו במסגרת הניתוח, בהתאם לדרישות המטופלת ולשיקול הדעת של הרופא/ה המטפל/ת. ניתוח נישוי פנים מתבצע לרוב במסגרת אשפוז תחת הרדמה כללית. טרם לביצוע הפעולה ייתכן ויהיה צורך בהפסקת הטיפול ההורמונלי החליפי, כמו גם הפסקה של תרופות אחרות הניטלות בשגרה. עם זאת, הפסקת הטיפול התרופתי מתבצעת בהנחיית הרופא/ה בלבד. [4]

מהלך הטיפול

אילו הליכים מתבצעים במהלך ניתוח לנישוי פנים?

ישנם הליכים רבים אותם ניתן לבצע כדי לשוות לפנים חזות נשית יותר. הדרישות של כל מטופלת משתנות ותלויות בשיקול הדעת של המנתח/ת כדי לקבל את התוצאה האופטימלית [4]


כמה זמן אורך ניתוח נישוי פנים?
אם כלל ההליכים מתבצעים בניתוח אחד, הפעולה יכולה לארוך 8-9 שעות. עם זאת, מנתחים/ות מסוימים/ות, ממליצים על פיצול הפרוצדורות לשני ניתוחים נפרדים, שיתבצעו בתקופה של עשרה ימים או יותר. כך יהיה זמן החלמה מספק לפנים שיאפשר יותר גמישות .

עיצוב מחדש של קו השיער
הליך זה כולל ביצוע של חתך בקו השיער כדי לקדמו, לשוות לו מראה עגול ונשי יותר ולהקטין את רוחב המצח.

שיוף עצם הגבה והרמת גבות
הפעולה מתבצעת דרך חתך בקו השיער וכוללת הסרה, שיוף ומיקום מחדש של חלקים מעצב הגבה ולעיתים אף הסרה של העצם כולה. לעיתים תתבצע גם הרמה של הגבות לקבלת מראה נשי יותר.

הזרקות שומן
הזרקות שומן לאזור הלחיים, השפתיים והרקות הנלקח באזור הבטן באמצעות שאיבה עדינה. הזרקות השומן יספקו מראה מלא יותר ויצרו תווי פנים נשיים יותר.

ניתוח אף
לרוב ניתוח אף יתבצע כדי להצר את בסיס האף ולהקטין את הנחיריים.

קיצור השפה העליונה
הפעולה מתבצעת דרך חתך בבסיס האף. מטרת הפעולה היא ליצור מראה מלא יותר של השפתיים ולאפשר חשיפה גדולה יותר של השיניים בעת החיוך.

הצרת לסת תחתונה
הפעולה מתבצעת כדי להצר ולקצר את קו הלסת. הגישה לעצם הלסת היא דרך חתך בפנים הפה, בין החניכיים לשפה התחתונה.

ניתוח סנטר (גניופלסטי)
הפעולה מתבצעת כדי לחדד את מראה הסנטר, זאת באמצעות פלטות טיטניום זעירות המאבטחות את הסנטר במיקומו החדש. ניתוח זה מאפשר ליצור מראה פנים עגול יותר ולקצר את המרחק בין השפה התחתונה לסנטר.

שיוף גרוגרת
הפעולה מתבצעת בגישה לפרוסקופית לשיוף וטשטוש הגרוגרת. [2]

 

אחרי הטיפול

לאחר הטיפול הפנים יישארו חבושות במהלך מספר ימים ולעיתים גם יהיה צורך בנקזים. אלה הם צינורות פלסטיק דקים שהמחבר מחדיר אל מתחת לעור. כך ניתן לנקז את הדם והנוזלים ולמנוע נפיחות. אם נעשה שימוש בתפרים שאינם נספגים, הם יורחקו ככל הנראה כשבוע לאחר הניתוח. גם לאחר תקופה זו, תידרש החלמה נוספת עד שהתוצאה תיראה במלואה.

סיכונים 

בדומה לכל פעולה כירורגית, גם ניתוח נישוי פנים אינו חף מסיכונים, בהם דימום, זיהום , נזק למבנים סמוכים לאזורי הניתוח, התפתחות של א-סימטריה בפנים וכן גם סיבוכים הקשורים בהרדמה.

סיבוכים אחרים כוללים:
- קריעה של התפרים
- צלקות בולטות
- בצקות
- היווצרות של קרישי דם ברקמות
- פגיעה עצבית באזור הפנים

לעיתים, יידרש ניתוח נוסף לתיקון של א-סימטריה בפנים כדי לשפר את התוצאה הסופית.(1)


 

  רופאים בתחום

  כירורגיית פה ולסת
  ד"ר אלי רוזנפלד רופא בכיר במחלקה לכירורגיית פה ולסתות בביה"ח בילינסון, מרכז רפואי רבין בפתח תקווה.
  קראו עליי עוד
  משפחה
  ד"ר יעל מליניאק
  4.9
  ( 39 חוות דעת )
  "טיפול מספק, מקצועי ויסודי עם הקשבה והבנת מצבי.."
  קראו עליי עוד
  כירורגיה פלסטית
  ד"ר גיל נרדיני
  5.0
  ( 6 חוות דעת )
  "הייתי אצל מלא רופאים לפני הניתוח הזה ורק אצלו הרגשתי הרגשה טובה ובטוחה לעבור את הניתוח הזה , הוא הקדיש לי את כל הזמן בעולם"
  קראו עליי עוד
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו