ניתוחי מעקף תריסריון ( Biliopancreatic Diversion ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

גרסה נוספת של ניתוח בריאטרי (לטיפול בהשמנת יתר קיצונית) היא ניתוחי מעקף תריסריון (הטיה ביליופנקריאטית). ניתוחים אלו דומים למעקף קיבה, אך מורכבים, ממושכים ודורשים מיומנות רבה יותר. 

ניתוחי מעקף תריסריון מאפשרים הרזיה על ידי הקטנת כמות האוכל וספיגה של המזון בעקבות המעקף שיוצרים במעי הדק. כדי לשמור על משקל תקין ולמנוע מחלות הנובעות מהשמנה מומלץ להקפיד על תזונה ואורח חיים בריאים ולעסוק בפעילות גופנית אחרי שמתאוששים מהניתוח.


איך מתבצע ניתוח מעקף תריסריון?

במהלך ניתוחי מעקף תריסריון, שנעשים בהרדמה מלאה, מקטינים את הקיבה ועוקפים את החלק העליון של המעי הדק. בסוג הראשון של ניתוח יוצרים כיס קיבה בחלק העליון שלה (כרבע מגודלה) וכורתים לרוחב את שאר הקיבה. בסוג השני של ניתוח מעקף תריסריון מקטינים את הקיבה לאורך, בדומה לניתוח שרוול. בניתוח זה נפח הקיבה קטן יותר ולאין פגיעה בשרירי הסוגר התחתון של הקיבה, שממשיך לווסת את מעבר המזון מהקיבה למעיים. עם זאת, נפח הקיבה נשאר גדול יותר בהשוואה לניתוח שרוול או מעקף קיבה, כך שאפשר לאכול יותר אוכל בארוחה.


קראו עוד: חושבים לעבור ניתוח קיצור קיבה? כל מה שאתם חייבים לדעת


הקיבה הקטנה שנוצרת מחוברת לחלק מרוחק של המעי הדק ואילו התריסריון, שאליו מתנקזים מיצי המרה והלבלב, וחלקו העליון של המעי הדק מחוברים בניתוח לסוף של המעי הדק. בצורה כזו המזון מעוכל בצורה חלקית בלבד.


ניתוחי מעקף תריסריון, ניתוחי קיצור קיבה


קראו עוד: כיצד לנהוג לאחר ניתוח קיצור קיבה


כמה יורדים במשקל ושומרים על התוצאות?

המעקף שנוצר מפחית בצורה משמעותית את ספיגת הפחמימות והשומנים, בנוסף לירידה בכמות האוכל ובתיאבון. בכך מושגת ירידה גדולה יותר במשקל – כ-90% מהמשקל העודף בשנה הראשונה. רוב המנותחים מצליחים לשמור על ירידה של למעלה משלושת רבעי מהמשקל המיותר לאורך עשר שנים ועל שיפור משמעותי של המחלות הנלוות שמקורן בהשמנה כגון סוכרת 2, יתר לחץ דם, הפסקות נשימה בשינה (דום נשימה), דיכאון וכאבי גב.


למי מתאים ניתוח מעקף קיבה ולמי לא?

ניתוחי מעקף תריסריון מתאימים לאנשים שסובלים מהשמנה קיצונית (מורבידית), מדד מסת הגוף (BMI) מעל 40, או מעודף משקל גדול (BMI בין 35 ל-40) עם גורמי סיכון כמו סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם, כבד שומני ועוד, בדומה לניתוח מעקף קיבה. אך נמצא שהם יעילים יותר לבעלי עודף משקל קיצוני ביותר, כאלו שמדד מסת הגוף שלהם היא מעל 50. במקרים הללו אפשר לבצע את הניתוח בשני שלבים על מנת להפחית את הסיכונים.


בדומה לניתוח מעקף קיבה, ניתוחי מעקף תריסריון אינם מתאימים לאנשים הסובלים מבעיות במערכת העיכול או כאלו שעברו ניתוחים קודמים באזור, זקוקים לטיפול קבוע במינונים גבוהים של תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות NSAID's (הסוג הראשון של הניתוח) או כאלו שיש להם סיכון מוגבר לסרטן קיבה, תריסריון או דרכי המרה.


בגלל שמעקף תריסריון מנטרל חלק מהקיבה והמעי הדק, הניתוח אינו מתאים לאנשים עם רקע בעיה בספיגת ויטמינים ומינרלים או שאינם מסוגלים להתמיד בנטילתם. בנוסף, הניתוח אינו מתאים לטבעונים או צמחונים בגלל שהם צורכים פחות חלבונים, ויטמינים ומינרלים בתזונתם ויתקשו לאכול כמויות מספיקות של חלבונים (המקורות העשירים ביותר לחלבון הם בשר, גבינות, ביצים ודגים) בחודשים שלאחר הניתוח.


הכנה ובדיקות לפני ניתוח מעקף הקיבה

המטופל יעבור הערכה מקיפה לפני הניתוח על ידי צוות רפואי בדומה למה שנהוג לפני ניתוחי קיצור או מעקף קיבה. 

בנוסף, המטופל יבצע סדרת בדיקות דם הכוללות: ספירה וכימיה של הדם, תפקודי בלוטת התריס, הכבד והכליות; צילום חזה ובטן ובדיקות אחרות, כמו א.ק.ג., לפי הצורך.


תזונה והתאוששות אחרי הניתוח

ההנחיות לגבי מה מותר לאכול בתקופה שאחרי ניתוח מעקף תריסריון ואיך לשמור על דיאטה אחרי ההתאוששות דומות לאלה של ניתוח מעקף קיבה.

בכל מקרה, רוב האנשים מסוגלים לחזור לשגרת פעילותם הרגילה תוך שלושה עד חמישה שבועות לאחר ניתוח מעקף קיבה.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה – התמודדות נפשית לפני ואחרי


סיכונים וסיבוכי הניתוח

הסיכונים בניתוחי מעקף תריסריון גדולים יותר עקב מורכבות ההליך הניתוחי עצמו, השינויים בצורת מערכת העיכול והירידה הניכרת בעיכול וספיגת המזון. הסיבוכים כוללים: היצרות או דליפה מאזור החיבור במעי (עד 4%) או התפתחות זיהום בפצע; חסימת מעיים; כיבים או דימום באזור שנותח במערכת העיכול; היווצרות קריש דם או תסחיף ריאתי. יתכנו גם בחילות, הקאות או סלידה מאוכל עקב הקטנה משמעותית במבנה הקיבה, אך בשיעור נמוך יותר כי נפח הקיבה שנותר גדול יותר ורגיש פחות. 


דווח גם על שיעור גבוה יותר של מקרי מוות בעקבות ניתוח מעקף תריסריון, מקרה מוות אחד על כל 100-1000 מנותחים, בהתאם למרכז הרפואי ולמיומנות המנתח.


בנוסף, ניתוחי מעקף תריסריון עלולים לגרום לתסמונת הצפת הקיבה (בחילה, הזעה, סחרחורת, חולשה, הקאות ושלשולים לאחר האכילה), שמתרחשת כאשר המזון מגיע מהר מדי למעיים, במיוחד עקב אכילת מזונות מעובדים ועתירי קלוריות (ממתקים). תופעה זו קטנה מהותית בניתוח מהסוג השני, שבו לא כורתים את סוגר הקיבה. סוגר הקיבה מונע כניסה מהירה מדי של סוכרים למעי הדק. 


ניתוחי מעקף תריסריון גורמים לחוסרים תזונתיים חמורים יותר בהשוואה לניתוח קיצור קיבה או מעקף קיבה בקרב המנותחים. לכן חשוב לעקוב אחר הרמות של ויטמינים ומינרלים מסוימים, כמו B12, ברזל וסידן ולהקפיד על נטילת תוספי תזונה במשך כל החיים. בנוסף, יתכן גם חוסר בחלבונים עקב תת-ספיגה שנגרמת על ידי הניתוח, במיוחד כשכורתים חלק מהקיבה לרוחב.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה


עוד על ניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים): ניתוח קיצור קיבה, ניתוח מעקף קיבה,  ניתוח שרוול קיבה.


מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוחי מעקף תריסריון

סרטן הלבלב הוא גורם התמותה הרביעי בשכיחותו, אחרי סרטן השד, סרטן הריאה, והמעי גס. זהו סרטן שקט במיוחד, נטול תסמינים בשלביו הראשונים, והוא נוטה להתפשט ולהתפתח במהירות רבה ומכאן קורבנותיו הרבים. כ-500 אי...


פורומים הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הגדלת חזה בפעם השניה איריס 20/02/2020 20:50
 • היי רציתי לדעת מדוע אנשים אומרים שלעשות הגדלת חזה בפעם השניה יותר מסובך מהפעם הראשונה? אני מתכננת בעוד כמה שנים לעשות הגדלה נוספת מ320cc ל400cc ורציתי לדעת האם הסיכונים שווים את זה

 • + הוסף תגובה
הגדלת חזה בפעם השניה פרופ' ליאור הלר 21/02/2020 05:10
 • שלום איריס ביצוע הגדלת חזה בפעם השנייה איננו ניתוח מסובך יותר מההגדלה הראשונה. לעתים קרובות מדובר בניתוח יותר פשוט. בברכה

 • + הוסף תגובה
סוג השתלים לי 19/02/2020 16:29
 • מה הכוונה שאומרים ששתל גבוה יותר בולט?זה יהיה בהכרח יותר גדול? ואם ב8.3 אני עתידה לעבור ניתוח ואבקש לדחות את הניתוח בששבוע זה יהיה אפשרי?

 • + הוסף תגובה
סוג השתלים פרופ' ליאור הלר 19/02/2020 22:14
 • שלום לי. שתל יכול לבלוט בגלל גודל או צור או בגלל שניהם ביחד. כך למשל שתל בעל נפח של 300 סמ"ק יכול להיות רחב ושטוח או עם בסיס צר וגבוה. ברור שהשתל שהוא עם בסיס צר וגבוה יבלוט יותר. לפי אותה אנלוגיה ניראה לי ששתל עם גבוה יכול לבלוט יותר אם כי בנושא הזה יש עוד ספר משתנים שנכנסים לתמונה: למשל כמות רקמת השד הקיימת. בגדול, שתל גבוה בולט יותר אבל לא תמיד. לגבי תאריך הניתוח: את זה את צריכה לסכם עם המנתח שלך אבל כעקרון את רשאית לדחות או לבטל כל ניתוח. המלצתי לכולן לעשות את הניתוח רק כאר מרגישות נוח עם הניתוח והתנאים שסביב הניתוח. אם את לא שקטה לגבי הניתוח תרגישי בנוח לדחות אותו. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
גודל השתל מילי 19/02/2020 16:37
 • האם 375 סמק נחשב לשתל גדול?אני ממש מפחדת לעשות אותו שיהיה שתל קטן כי אני גבוהה ורזה ורוחב החזה שלי הוא 12 לפי מה שזכור לי גודל השתלים קופץ ב25 סמק?או איך זה עובד?

 • + הוסף תגובה
גודל שתל פרופ' ליאור הלר 19/02/2020 22:07
 • שלום מילי שתלים בעלי נפח זהה יכולים להיראות בבחורה אחת כשתלים גדולים ובבחורה אחרת כשתלים קטנים. יש מספר מידות שמרמזות סביב איזה גודל שתל צריך להתרכז. המדד החשוב ביות הוא בסיס השד או יותר נכון רוחה בסיס השד. כמות רקמת השד והאלסטיות שלה משפיעים גם על גודל השתל וכמובן ממדיי גוף. שתל של 375 סמ"ק נחשב שתל יחסית גדול במיוחד עם רוחב בסיס השד שלך הוא 12 ס"מ. בגדלים כאלה השתלים קופצים ב25 סמ"ק אבל בגדלים יותר גדולים הקפיצות הם ב50 סמ"ק. לסיכום אם את רזה ורוחב בסיס השד שלך 12 ס"מ יתכן ששתל בעל נפח 375 סמ"ק הינו גדול עבורך. הדבר הטוב ביות הוא להתייעץ עם המנתח שלך ואם את לא שקטה ללכת לחוות דעת שניה בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!