ניתוחי מעקף תריסריון ( Biliopancreatic Diversion ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

גרסה נוספת של ניתוח בריאטרי (לטיפול בהשמנת יתר קיצונית) היא ניתוחי מעקף תריסריון (הטיה ביליופנקריאטית). ניתוחים אלו דומים למעקף קיבה, אך מורכבים, ממושכים ודורשים מיומנות רבה יותר. 

ניתוחי מעקף תריסריון מאפשרים הרזיה על ידי הקטנת כמות האוכל וספיגה של המזון בעקבות המעקף שיוצרים במעי הדק. כדי לשמור על משקל תקין ולמנוע מחלות הנובעות מהשמנה מומלץ להקפיד על תזונה ואורח חיים בריאים ולעסוק בפעילות גופנית אחרי שמתאוששים מהניתוח.


איך מתבצע ניתוח מעקף תריסריון?

במהלך ניתוחי מעקף תריסריון, שנעשים בהרדמה מלאה, מקטינים את הקיבה ועוקפים את החלק העליון של המעי הדק. בסוג הראשון של ניתוח יוצרים כיס קיבה בחלק העליון שלה (כרבע מגודלה) וכורתים לרוחב את שאר הקיבה. בסוג השני של ניתוח מעקף תריסריון מקטינים את הקיבה לאורך, בדומה לניתוח שרוול. בניתוח זה נפח הקיבה קטן יותר ולאין פגיעה בשרירי הסוגר התחתון של הקיבה, שממשיך לווסת את מעבר המזון מהקיבה למעיים. עם זאת, נפח הקיבה נשאר גדול יותר בהשוואה לניתוח שרוול או מעקף קיבה, כך שאפשר לאכול יותר אוכל בארוחה.


קראו עוד: חושבים לעבור ניתוח קיצור קיבה? כל מה שאתם חייבים לדעת


הקיבה הקטנה שנוצרת מחוברת לחלק מרוחק של המעי הדק ואילו התריסריון, שאליו מתנקזים מיצי המרה והלבלב, וחלקו העליון של המעי הדק מחוברים בניתוח לסוף של המעי הדק. בצורה כזו המזון מעוכל בצורה חלקית בלבד.


ניתוחי מעקף תריסריון, ניתוחי קיצור קיבה


קראו עוד: כיצד לנהוג לאחר ניתוח קיצור קיבה


כמה יורדים במשקל ושומרים על התוצאות?

המעקף שנוצר מפחית בצורה משמעותית את ספיגת הפחמימות והשומנים, בנוסף לירידה בכמות האוכל ובתיאבון. בכך מושגת ירידה גדולה יותר במשקל – כ-90% מהמשקל העודף בשנה הראשונה. רוב המנותחים מצליחים לשמור על ירידה של למעלה משלושת רבעי מהמשקל המיותר לאורך עשר שנים ועל שיפור משמעותי של המחלות הנלוות שמקורן בהשמנה כגון סוכרת 2, יתר לחץ דם, הפסקות נשימה בשינה (דום נשימה), דיכאון וכאבי גב.


למי מתאים ניתוח מעקף קיבה ולמי לא?

ניתוחי מעקף תריסריון מתאימים לאנשים שסובלים מהשמנה קיצונית (מורבידית), מדד מסת הגוף (BMI) מעל 40, או מעודף משקל גדול (BMI בין 35 ל-40) עם גורמי סיכון כמו סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם, כבד שומני ועוד, בדומה לניתוח מעקף קיבה. אך נמצא שהם יעילים יותר לבעלי עודף משקל קיצוני ביותר, כאלו שמדד מסת הגוף שלהם היא מעל 50. במקרים הללו אפשר לבצע את הניתוח בשני שלבים על מנת להפחית את הסיכונים.


בדומה לניתוח מעקף קיבה, ניתוחי מעקף תריסריון אינם מתאימים לאנשים הסובלים מבעיות במערכת העיכול או כאלו שעברו ניתוחים קודמים באזור, זקוקים לטיפול קבוע במינונים גבוהים של תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות NSAID's (הסוג הראשון של הניתוח) או כאלו שיש להם סיכון מוגבר לסרטן קיבה, תריסריון או דרכי המרה.


בגלל שמעקף תריסריון מנטרל חלק מהקיבה והמעי הדק, הניתוח אינו מתאים לאנשים עם רקע בעיה בספיגת ויטמינים ומינרלים או שאינם מסוגלים להתמיד בנטילתם. בנוסף, הניתוח אינו מתאים לטבעונים או צמחונים בגלל שהם צורכים פחות חלבונים, ויטמינים ומינרלים בתזונתם ויתקשו לאכול כמויות מספיקות של חלבונים (המקורות העשירים ביותר לחלבון הם בשר, גבינות, ביצים ודגים) בחודשים שלאחר הניתוח.


הכנה ובדיקות לפני ניתוח מעקף הקיבה

המטופל יעבור הערכה מקיפה לפני הניתוח על ידי צוות רפואי בדומה למה שנהוג לפני ניתוחי קיצור או מעקף קיבה. 

בנוסף, המטופל יבצע סדרת בדיקות דם הכוללות: ספירה וכימיה של הדם, תפקודי בלוטת התריס, הכבד והכליות; צילום חזה ובטן ובדיקות אחרות, כמו א.ק.ג., לפי הצורך.


תזונה והתאוששות אחרי הניתוח

ההנחיות לגבי מה מותר לאכול בתקופה שאחרי ניתוח מעקף תריסריון ואיך לשמור על דיאטה אחרי ההתאוששות דומות לאלה של ניתוח מעקף קיבה.

בכל מקרה, רוב האנשים מסוגלים לחזור לשגרת פעילותם הרגילה תוך שלושה עד חמישה שבועות לאחר ניתוח מעקף קיבה.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה – התמודדות נפשית לפני ואחרי


סיכונים וסיבוכי הניתוח

הסיכונים בניתוחי מעקף תריסריון גדולים יותר עקב מורכבות ההליך הניתוחי עצמו, השינויים בצורת מערכת העיכול והירידה הניכרת בעיכול וספיגת המזון. הסיבוכים כוללים: היצרות או דליפה מאזור החיבור במעי (עד 4%) או התפתחות זיהום בפצע; חסימת מעיים; כיבים או דימום באזור שנותח במערכת העיכול; היווצרות קריש דם או תסחיף ריאתי. יתכנו גם בחילות, הקאות או סלידה מאוכל עקב הקטנה משמעותית במבנה הקיבה, אך בשיעור נמוך יותר כי נפח הקיבה שנותר גדול יותר ורגיש פחות. 


דווח גם על שיעור גבוה יותר של מקרי מוות בעקבות ניתוח מעקף תריסריון, מקרה מוות אחד על כל 100-1000 מנותחים, בהתאם למרכז הרפואי ולמיומנות המנתח.


בנוסף, ניתוחי מעקף תריסריון עלולים לגרום לתסמונת הצפת הקיבה (בחילה, הזעה, סחרחורת, חולשה, הקאות ושלשולים לאחר האכילה), שמתרחשת כאשר המזון מגיע מהר מדי למעיים, במיוחד עקב אכילת מזונות מעובדים ועתירי קלוריות (ממתקים). תופעה זו קטנה מהותית בניתוח מהסוג השני, שבו לא כורתים את סוגר הקיבה. סוגר הקיבה מונע כניסה מהירה מדי של סוכרים למעי הדק. 


ניתוחי מעקף תריסריון גורמים לחוסרים תזונתיים חמורים יותר בהשוואה לניתוח קיצור קיבה או מעקף קיבה בקרב המנותחים. לכן חשוב לעקוב אחר הרמות של ויטמינים ומינרלים מסוימים, כמו B12, ברזל וסידן ולהקפיד על נטילת תוספי תזונה במשך כל החיים. בנוסף, יתכן גם חוסר בחלבונים עקב תת-ספיגה שנגרמת על ידי הניתוח, במיוחד כשכורתים חלק מהקיבה לרוחב.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה


עוד על ניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים): ניתוח קיצור קיבה, ניתוח מעקף קיבה,  ניתוח שרוול קיבה.פורום הגדלת חזה והרמת חזה

ד"ר נועם חי

ד"ר נועם חי ניתוחים לעיצוב הגוף לאחר הריון ולידה
ד"ר נועם חי הנו מנתח פלסטי בעל ניסיון רב בניתוחים לשיקום הגוף לאחר הריון ולידה ולאחר הרזיה. בקליניקה שלו, ניתן למצוא טיפולים רבים ומגוונים בתחום האסתטיקה. כמו כן, הוא מבצע ניתוחים פלסטיים אסתטיים עוד...

פרופ' ליאור הלר

פרופ' ליאור הלר
פרופ' ליאור הלר הינו מומחה בכירורגיה פלסטית וכירורגיה כללית. החל משנת 2012 מכהן כמנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים אסף הרופא וכן משמש כמנתח בכיר באסיא מדיקל, תל אביב.תחומי התעניינותו הם שחזורים עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • לא ממליצה על גוברין
 • ליסה
 • 18/06/2019 07:08
 • אנטיביוטיקה
 • ליאת
 • 17/06/2019 17:00
 • שלום רב אני עומדת לפני ניתוח הוצאת שתלים הרופא אמר שרוצה לתת מנה של אנטיביוטיקה במהלך הניתוח אני אלרגית להמון סוגים שונים של אנטיביוטיקה שעשו לי תופעות לוואי חמורות ומפחדת להסתכן האם חובה לקחת את מנת האנטיביוטיקה או שאפשר להסתפק במתן דרך הפה בזינט שזה היחיד שלא עושה לי תופעות לוואי בבקשה תענו לי במהרה אינני יודעת כיצד לנהוג תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום ליאת לא ממש חובה לתת אנטיביוטיקה ליפני ניתוח הוצאת שתלים אם כי רצוי לתת מנה אחת של אנטיביוטיקה. במקרה כמו שלך ממליץ לדבר עם המרדים ליפני הניתוח ולנסות להסביר לו לאיזה סוגי אנטיביוטיקה את אלרגית. סביר להניח שהוא ימצא אנטיביוטיקה ממשפחה של תרופות שאת לא אלרגית להן. לא מציע לקחת אנטיביוטיקה דרך הפה מכיוון שגם מתן אנטיביוטיקה דרך הפה יכול לגרום לתגובה אלרגית. בנוסף לזה לא כדאי לבלוע כדור ומים ממש ליפני הניתוח. לסיכום מציע לדבר עם המרדים ביום הניתוח והוא ידע איך להתגבר על הבעיה. כאמור אפשר לנתח גם בלי מתן אנטיביוטיקה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אנטיביוטיקה
 • ליאת
 • 17/06/2019 23:43
 • לא מקובל לתת אנטיביוטיקה אחרי הניתוח. אם הניתוח עובר חלק אני לא נוהג לתת אנטיביוטיקה אחרי הוצאת שתלים ולא זכורים לי מקרים של זיהום

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אסימטריה אחרי הגדלה
 • לולי
 • 17/06/2019 22:45
 • היי עברתי ניטוח הגדלה אצל גוברין לפני חודשיים ו מהאתחלה ראיתי שד אחד שונה מהשני, גם בגודל בגם במיקום, הימין מתחיל יותר למלה יותר נפוח וקצת כוהב לא נוח כזה והשמאלי ריק ויותר ״נופל למטה״ ... זה לא ניראה אסטטי אפילו עם בגדים אפשר לראות את אהבדל . בלי חזיה אני לא יכולה להסתובב כי זה ניראה שכל אחד לצד אחר יש אנשים ששמו לב וזה ממש לא נעים . כשהייתי אצל גוברין בביקורת להפתעתי אמר לי שהוא רואה תוצאה מושלמת , שאין הבדל (חוץ ממנו כולם ראים) , נתן לי דוגמה שגם הידיים שלו לא אותו גודל... ששדיים לא צריכים להראות כמו פנסים של מכונית ולא יודעת עוד כמה דברים לא לעיניין וכש בכל זות אמרתי לו שאני לא מרוצה ושעדיין אני חושבת שזה לא ניראה כמו ניטוח מוצלח . אמר שככה הגוף שלי בנוי וזה מה יש שהוא רואה שככה יפה ...אני לפני הייתי שטוחה ממש ולא הייתה לי אסימטריה וגם אם כן למה שילמתי 20000 שח בישביל שבן אדם מקצועי יבחין איזה ניטוח יתן לי תוצאה מוצלחת וחזה סימטרי !! מה כבר ביקשתי?? לא אמר לי אפילו אם ניתן לתיקון . אני ממש עצובה .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לולי לדעתי את חייבת לבדוק ביחד עם המנתח שלך האם הייתה אסימטריה ליפני הניתוח ולבדוק ביחד אתו במה מתבטאת האסימטריה כעת: הייתי מחלק לגודל, צורה ומיקום של השדים. לאחר מכן מציע לשאול אותו מה צריך לעשות כדי לשפר את כל אחד מהמרכיבים שציינתי. לא תמיד ניתן לשפר את כולם ולפעמים לא ניתן לשפר בכלל אבל לרוב כן ניתן לשפר את התוצאה. חשוב גם לשאול את המנתח מה התוצאה הכי טובה שהוא יכול לקבל במקרה שלך וזאת על מנת לבנות תיאום ציפיות סביר. בדרך כלל רצוי לפחות 4-6 חודשים ליפני שעושים ניתוח תיקון. מקווה שעזרתי במקצת. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא ניתוחי מעקף תריסריון

    
סרטן הלבלב הוא גורם התמותה הרביעי בשכיחותו, אחרי סרטן השד, סרטן הריאה, והמעי גס. זהו סרטן שקט במיוחד, נטול תסמינים בשלביו הראשונים, והוא נוטה להתפשט ולהתפתח במהירות רבה ומכאן קורבנותיו הרבים. כ-500 אי...רופאים בתחום
פרופ' יהודה סקורניק פרופ' יהודה סקורניק
מומחה לכירורגיה קרא עוד
פרופ' אריה איתן פרופ' אריה איתן
מנהל קליניקה פרטית ומנתח בבתי חולים פרטיים קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ