דלג לתוכן

ניתוחי גידולי קיבה (Gastric tumors, surgery)

גסטרו
2 דקות קריאה
לניתוח תפקיד מכריע בריפוי של גידולים בקיבה, הן שפירים והן ממאירים. ההצלחה בניתוח לכרות גידול בקיבה עם גבולות כריתה נקיים, היא גורם עיקרי בסיכוייו של החולה להחלים.

גידולים שפירים: הניתוח לטיפול בגידולים שפירים של הקיבה מבוסס על כריתת האזור הנגוע בקיבה, עם שולי כריתה נקיים מתאים סרטניים. פעולה זו יכולה להתבצע הן בשיטה הרגילה, והן בשיטה לפרוסקופית. בשיטה הרגילה פותחים את הבטן, כורתים את הגידול עם שולי כריתה נקיים וחופשיים ממחלה. שיטה זו כרוכה ביצירת חתך גדול למדי בדופן הבטן, ומלווה באי-נוחות ובסיבוכים הקשורים בפצע הניתוח.
בניתוח בשיטה הלפרוסקופית מחדירים לחלל הבטן המנופחת על ידי גז (דו-תחמוצת הפחמן) שרוולים שדרכם מכניסים מצלמת טלוויזיה ומכשירי ניתוח. בדרך זו אפשר לכרות את הקטע של הקיבה תוך סגירת החור שנוצר בעת הכריתה על ידי מכשיר המבצע את שתי הפעולות בעת ובעונה אחת.
אם נמצא שהגידול השפיר בקיבה במיקום שבו ניתוח בשיטה לפרוסקופית אינו אפשרי, כורתים את הגידול בשיטה הפתוחה הרגילה.

גידולים ממאירים: סרטן הקיבה לסוגיו הוא גידול אלים, ואם הגילוי מאוחר - הוא קטלני. הסיכוי היחיד לריפוי מלא של סרטן הקיבה לסוגיו הוא ניתוח וכריתה של הקיבה, בחלקה או במלואה, עם או בלי תוספת של טיפול כמו כימותרפיה או קרינה.

היקף כריתת הקיבה תלוי בעיקר במיקום הגידול ובגודלו. אם הגידול ממוקם בחלק הקריבני העליון של הקיבה (דהיינו קרוב יותר לוושט), הניתוח המקובל הוא כריתה מלאה של הקיבה. אם הגידול ממוקם במחצית התחתונה של הקיבה, מבצעים כריתה חלקית של הקיבה.

חידוש ההמשכיות של מערכת העיכול העליונה לאחר כריתת הקיבה נעשה על ידי חיבור והשקת המעי הדק לגדם הקיבה אם הכריתה חלקית, ולגדם הוושט אם נכרתה הקיבה בשלמותה.
למרות שאין מספיק נתונים עדיין באשר לבטיחות הגישה הלפרוסקופית, יש מרכזים רבים בעולם הנוקטים שיטה זו לניתוחי כריתה של הקיבה.

מהנתונים הראשוניים שהושגו עד כה, סיכויי החולה להבריא לאחר כריתת קיבה בשיטה הלפרוסקופית אינם נופלים מאלו שלאחר ניתוח שיטה הפתוחה.

פרופ' משה שבתאי

שייך לתחום: ניתוחים בתחום כירורגיה

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר אבלין שטיינר
ד"ר אבלין שטיינר פסיכיאטריה
פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי
פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' נפתלי פרויד
פרופ' נפתלי פרויד כירורגיה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא ניתוחי גידולי קיבה

הליקובקטר פילורי
הליקובקטר פילורי
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 20/01/2011

הליקובקטר פילורי הנו חיידק פולשני החודר אל הקיבה ומתמקם ברירית הקיבה, בתאי האפיתל. שם הוא יוצר תגובה דלקתית ומחסל א... לכתבה המלאה

הייפק: הטיפול שמביא בשורה לחולי סרטן המעי הגס
הייפק: הטיפול שמביא בשורה לחולי סרטן המעי הגס
פרופ' אבי ניסן מאת: פרופ' אבי ניסן 08/02/2016

לא כולם יודעים, אך יש טיפול יעיל גם לחולים בסרטן המעי הגס והחלחולת גרורתי לחלל הבטן שנחשבו סופניים. כיצד פועל הייפק... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו