דלג לתוכן

חיסון פעיל נגד אבעבועות רוח (Chickenpox Vaccine)

ערוץ הורות ומשפחה
2 דקות קריאה

מידע נוסף

  • בגיל מסויים חיסון בשגרה בגיל מסויים

שמות מסחריים

  • Varilrix ורילריקס Varilrix
מחלת אבעבועות רוח (chickenpox) הינה מחלה זיהומית הנגרמת על ידי הנגיף וריצלה זוסטר (Varicella Zoster Virus - VZV) ממשפחת נגיפי ההרפס.

אבעבועות רוח נפוצה בילדים ותינוקות , בגילאים 1-5 אך ניתן להדבק בכל גיל. אבעבועות רוח מסוכנת במיוחד בהריון, לכן מומלץ שנשים שלא קיבלו את החיסון בילדות יתחסנו לפני ההריון.

חיסון אבעבועות רוח מונע הדבקה ותחלואה באבעבועות רוח בקרב תינוקות, ילדים ומבוגרים

הדבקה באבעבועות רוח

אבעבועות רוח הינה מחלה מדבקת מאוד ומתפשטת מהר. ההדבקה מתרחשת על ידי דרכי הנשימה, מגע עם הפרשות מהעין או עם פצעים של אדם החולה באבעבועות רוח או מגע עם חפצים נגועים של החולה.

סימני המחלה מופיעים 10-21 יום לאחר ההדבקות בנגיף, ומאופיינים בפריחה אופינית של נגעים עוריים, המתחילים כנגעים אדומים שטוחים, ההופכים לשלפוחיות מוגלתיות ולבסוף מתייבשות ומגלידות. הנגעים יכולים להופיע גם בחלל הפה ,עיניים ואזניים. הפריחה גורמת לגרד ולעיתים מלווה בחום, חולשה וכאבי ראש.

השלפוחיות המוגלתיות מכילות את הנגיפים והן מאוד מדבקות. שלב ההדבקה חל יומיים-שלושה טרם הופעת סימני המחלה ועד הגלדת כל השלפוחיות (5-7 ימים מהופעת הפריחה). ריפוי ספונטני מתרחש כעבור 7-10 ימים וללא סיבוכים מיוחדים. השלפוחיות גורמות לגרד וייתכנו זיהומים משניים עקב הגרד. הגדר עלול לגרום ליצירת צלקת מקומית, לכן מבחינה אסתטית מומלץ למנוע גרד בנגעים, על ידי תכשירים מיוחדים לכך כמו תרחיף קלמין, עם חשיבות לשמירת היגיינה למניעת התפתחות זהום חיידקי. במתבגרים ובמבוגרים מהלך המחלה עלול להיות חמור יותר.


סיבוכי אבעבועות רוח

סיבוכי המחלה הינם נדירים וכוללים: זיהום חיידקי בנגעי העור, זיהום חיידקי בדם (ספסיס), דלקת במוח מנגיף הוריצלה (אנצפליטיס) ובמוחון (מתבטא בבעיות שיווי משקל וקורדינציה), דלקת ריאות מפושטת, ואף מוות. בנשים הרות, בעיקר בטרימסטר הראשון להריון, מחלה זו יכולה לגרום למומים בעובר כגון מומי גפיים, עיניים ופגיעה מוחית.


אבעבועות רוח ושלבקת חוגרת

לאחר ההחלמה, הגוף מפתח את הנוגדנים המעניקים הגנה חיסונית לכל החיים, ומניעת התפתחות המחלה בשנית. אולם, הנגיף מתקיים באופן רדום ברקמת המוח, והמחלה עלולה להתעורר שוב ע"י גורמים שונים המדכאים את המערכת החיסונית, כמו טיפולים כימותרפיים וקרינה. הנגיף הרדום עלול לגרום, בעתיד, להתפרצות מחלה הנקראת שלבקת חוגרת.


חיסון אבעבועות רוח

מתן חיסון פעיל כנגד אבעבועות רוח משמש מניעה יעילה כנגד התפתחות המחלה וסיבוכיה. החיסון הפעיל נגד אבעבועות רוח הינו חיסון חי מוחלש, המכיל את הנגיף בצורתו המוחלשת וגורם ליצירת נוגדנים כנגד הנגיף ומניעה יעילה של 80-90% בהתפתחות המחלה.

אלו שקיבלו חיסון ולמרות זאת חלו באבעבועות רוח, המחלה מתבטאת בצורה קלה בלבד. החיסון ניתן משנת 1995 ובמחקרים נמצא כי החיסון יעיל ובטוח לשימוש. 

תוכנית חיסונים

החיסון ניתן לילדים, נשים לפני הריון ואנשים שלא חוסנו בעבר ובוחרים להתחסן

רופאים בתחום
ד"ר יורם מנור
ד"ר יורם מנור יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר רונית עשת
ד"ר רונית עשת יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' לואיס שנקמן
פרופ' לואיס שנקמן פנימית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו