חרדה ( Anxiety ) 

חרדה היא שם כולל לקבוצת הפרעות חרדה, במסגרתן מתרחשים מצבי חרדה בדרכים שונות. שלא כמו פחד, חרדות מתייחסות למצבים בהם מצבים או אובייקטים מסוימים נחווים כמאיימים ומסוכנים באופן מוגזם המוליד מצוקה רגשית, הימנעות או פגיעה בתפקוד. מדובר בקבוצת הפרעות שכיחות ביותר אשר עשויות להופיע בכל הגילאים.

קיימים מספר סוגים של הפרעות חרדה:

הפרעת פאניקה: התקפי חרדה קצרים וחזקים המאופיינים בתחושת פחד חזקה אובדן שליטה ולפעמים אף פחד לקבל התקף לב או "להשתגע". בנוסף מופיעים סימפטומים גופניים כמו קצב לב מואץ, הזעה ורעד. בחלק מהמקרים התקפי הפאניקה מתרחשים במצבים ספציפיים (חדר סגור, ר קהל אנשים צפוף) ולעיתים באקראי.

פוביה ספציפית: פחד מופרז מאובייקט או מצב - כגון בעלי חיים, טיסות, מעליות ודיבור בפני קהל.

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD): מתייחסת להתנהגויות כפייתיות החוזרות על עצמן שוב ושוב ללא שליטה ומטרתן מניעת הצפה של תכנים מעוררי חרדה. למשל, שטיפת ידיים ארוכה במיוחד על מנת להימנע מהידבקות במחלה, בדיקה מספר פעמים רצופות של נעילת דלתות וסגירת הגז וכדומה.

הפרעת חרדה כללית / מוכללת: דאגנות ממושכת ומוגזמת ממגוון של אירועים שליליים.

חרדה חברתית: אי נוחות מוגזמת או הימנעות ממצבים חברתיים מסוימים (דוגמת דיבור מול קהל, אכילה ליד אנשים) או מסיטואציות חברתיות באופן כללי.

הפרעת דחק פוסט טראומטית / פוסט טראומה (PTSD): הכוונה למצב בו לאחר אירוע טראומטי (כגון תאונה, פיגוע או תקיפה מינית) מתעוררים סימפטומים של חרדה, עוררות יתר, הימנעות, זיכרונות, חלומות או פלשבקים חודרניים של האירוע.

טיפול בחרדה

שילוב של גורמים ביולוגיים ופסיכו-סוציאליים מביא להפרעות החרדה השונות. ההסברים הביולוגיים עוסקים בעוררות יתר של מערכת העצבים אשר מביאה ל"איתותי שווא" של סכנה כאשר למעשה הסיטואציה אינה מאיימת. רגישות יתר זו של מערכת העצבים מושפעת רבות מגורמים גנטיים תורשתיים, אך לרוב הפרעות החרדה מתרחשות כאשר מצטרפים לנטייה הביולוגית גם היבטים אישיותיים וסביבתיים. היבטים אלו עשויים להיות קוגניטיביים, למשל הנטייה לפרש סיטואציות באופן קטסטרופלי, קיצוני ומוחלט ("אם לא אקבל 100 - זה לא שווה", "כולם יצחקו עלי"), או היבטים אישיותיים (למשל צורכי שליטה חזקים, ביישנות ופרפקציוניזם). בנוסף, גורמים סביבתיים כגון אירועי חיים מעוררי סטרס, מודלים לחרדה (למשל, הורה שאף הוא סובל מחרדות) וחוויות רבות של חוסר אונים וחוסר שליטה יכולים גם הם לגרום להתפרצות הפרעות החרדה.

יש בנמצא טכניקות טיפוליות שונות המציעות מענה להפרעות החרדה. שלוש הטכניקות הטיפוליות העיקריות הן ייעוץ פסיכיאטרי לגבי מתן תרופות פסיכיאטריות וסוגי פסיכותרפיה כמו טיפול פסיכודינמי אשר מכוונת לזיהוי הגורמים הבסיסיים העומדים בשורש החרדה, ורכישת כלים להתמודדות איתה, או טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמיועד לזיהוי ונטרול דפוסי התנהגות וחשיבה היוצרים ומשמרים את החרדות. כמו כן, קיימות שיטות טיפול מיוחדות לטיפול בהפרעה פוסט טראומטית.

להפרעות חרדה - לחצו כאן

רופאים ומכונים בפוקוס

רופאים בתחום
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ