דלקת חדה בתוספתן (Appendicitis acute)

ראשי

תאור

דלקת חדה בתוספתן (Appendicitis acute) היא מחלה שכיחה. יותר בקרב גברים מאשר בנשים ביחס של 3:2 ובעיקר בעשור השני והשלישי לחיים. למרות ההתפתחות הטכנולוגית של אמצעי האבחון, דלקת התוספתן נותרה כבעיה קשה ביותר לאבחון המחייבת ניתוח מיידי, ואשר עלולה במקרים קשים במיוחד לגרום למוות. התוספתן מתפתח כהמשך למעי הגס התחילי (Cecum). ב-95% מהמקרים הוא ממקום בתוך קרום הצפק, אך תיתכנה תנוחות שונות ביחס לקרום. אורכו של התוספתן הוא כ-10 ס"מ.
דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) נובעת מחסימת חלל התוספתן שבעקבותיה מופיע זיהום. בתחילה, גורמים הגודש ותפיחות התוספתן לכאב בטן לא ממוקם, עמוק, ולעיתים סביב הטבור. חוסר תיאבון ובחילות הם תסמינים שכיחים. עם התקדמות בצקת התוספתן, תיתכן חסימה ורידית ולעיתים הפרעה באספקת הדם הגורמות לאוטם ולנמק של התוספתן. בעקבות זאת חודרים חיידקים מחלל התוספתן לרקמות שמסביב ולדם. הם גורמים לחום, לדופק מהיר, לעלייה במספר הליקוציטים בדם, וכן לכאב ממוקם בבטן ימנית תחתונה.
כאשר נוצר נקב בתוספתן כתוצאה מדלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute), תוכן מעי עם חיידקים דולף לחלל הבטן. בהמשך, עלול התהליך הדלקתי להתפשט בחלל הבטן או להתארגן למורסות בין לולאות המעי או באגן. המהלך יכול להתרחש במשך 24 שעות ועד שלושה ימים או יותר.
דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) נותרה בגדר מצב חירום חד, קשה לאבחון, המחייב ניתוח ולכן נעזרים לעיתים באמצעי אבחון נוספים.

סימפטומים


תסמינים של דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) כוללים:
כאב בטן המתחיל מעל לאזור הטבור ועם הזמן עובר אל החלק הימני- תחתון של הבטן
בחילות והקאות
בטן נפוחה
עצירות
כאבים בעת מגע בצד הימני של הבטן
חום
גזים, ובעיה בהוצאתם
שינויים בפעולה הנורמאלית של המעי (יאובחנו על ידי הרופא המטפל)
במידה והינך מציג סימפטומים של דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) חל איסור על נטילת משלשלים או ביצוע חוקן על מנת להקל על העצירות. תרופות אלו מגבירות במידה רבה את הסיכוי לפיצוץ התוספתן. כמו כן יש להימנע מתרופות לשיכוך כאבים לפני הבדיקה הרפואית, על מנת שהתרופה לא תמסך על הכאב ותמנע הבחנה שגויה. 

תופעות נלוות וסיבוכים

כתוצאה מטיפול מוטעה באזור הניתוח עלול להתפתח זיהום בפצע הניתוח, הסיבוך השכיח ביותר (כ-5% מהמקרים); חסימת מעיים בגלל הידבקויות הנוצרות בין פיתולי המעי; יצירת מורסה בתוך הבטן. שכיחות הסיבוכים עולה ביחס ישר לדרגת החומרה של הדלקת בתוספתן (Appendicitis acute).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון של דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) נקבע על פי תסמינים קליניים, ממצאים גופניים בבדיקת החולה, בדיקות דם ולעיתים בדיקות דימות כגון צילום סקירה של הבטן, על-שמע או טומוגרפיה מחשבית (CT) שהיא בדיקה רגישה יותר אך פחות ספציפית מאשר בדיקת על-שמע.
החולה מתאר בדרך כלל כאב בטן בלתי ספציפי מלווה לעיתים בשינוי בהרגלי יציאות. הכאב נודד ממרכז הבטן לבטן ימנית תחתונה, ולעיתים מקרין למותן ימין או למפשעה ימנית. שעות ספורות לאחר מכן מופיע חוסר תיאבון, בחילות ולעיתים הקאות.
בילדים הלוקים בדלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute), הסימפטומים יהיו: ילד הנראה חולה למראה, הולך לאט ולעיתים כפוף לימין. ירך ימנית כפופה בדרך כלל. ביממה הראשונה למחלה ייתכנו חום ודופק תקינים. הבטן לרוב תפוחה, קולות ניע המעי מוחלשים. הסימן הבולט ביותר בבדיקה הוא רגישות הממוקמת בבטן ימנית תחתונה. עם התקדמות המחלה, תיתכן רגישות כללית על פני הבטן ולעיתים נוקשות בשרירי דופן הבטן, מלווים בחום גבוה, בדופק מהיר ובסימני צחיחות. על סמך רגישות בבדיקת החלחולת ניתן לאבחן דלקת חדה של התוספתן. בדיקות מעבדה יראו עלייה במספר הליקוציטים בדם, ושקיעת דם מוחשת מהרגיל.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המקובל דלקת חדה בתוספתן (Appendicitis acute) הוא ניתוח עם האבחון, למרות שתוארו מקרים שהדלקת חלפה באופן עצמוני. הגישה המסורתית לניתוח היא באמצעות חתך בבטן ימנית תחתונה (ע"ש Rockey Davis), בהרדמה כללית או אזורית באזור שבו מתבצעת כריתת התוספתן. קיימת אפשרות כיום לבצע ניתוח זה בשיטה לפרוסקופית (בעזרת סיבים אופטיים). הניתוח נתמך בטיפול אנטיביוטי משולב לתוך הווריד הנקבע על פי חומרת הדלקת (שילוב  של Ampicillin, Gentamycin, Clindamycin).

פורומים, מחלות שד וכירורגיה של השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בלוטת לימפה עמית 17/11/2019 21:14
  • שלום לפני ביופסיה בבלוטת לימפה בבית השחי עם קורטקס מעובה BIRADS 4A התגלתה לראשונה לפני 9 חודשים נבדקה 3 פעמים באולטרסאונד ט=ולא שינתה גודל מה הסיכוי שמדובר בגידול סרטני אם הבלוטה שמרה על גודלה ?

  • + הוסף תגובה
הרחבה דוקטאלית ורגידות בפטמה דפי 16/11/2019 20:31
  • שלום ד"ר אני בת 57 נמצאת במעקב באסותא מקפידה על ממוגרפיה ואולטראסאונד כל שנה, וכמובן בדיקה ידנית כל חצי שנה. ביוני עברתי ביופסיה בשד שמאל בגלל הרחבה דוקאלית עם תוכן. הביופסיה היתה תקינה השבוע עשיתי אולטראסאונד ביקורת והתשובה היתה ללא שינוי. ממצא שפיר. יש לי רגישות גדולה בפטמה השמאלית, ולפעמים דקירות. האם יכול להיות מהרחבת הצינורות ? האם סיבה אחרת? למרות שהתוצאות על פניו מרגיעות, הרגישות הזאת גורמת לי לחרדה. אודה על התייחסותך.

  • + הוסף תגובה
נוזל צהוב שקוף מהפטמה אנונימעת 13/11/2019 23:26
  • היי, אני בת 29 אני ובעלי מנסים להיכנס כבר שנה וחצי להיריון (אם יש קשר..) כבר כשבוע יוצא לי בערך פעם ביום כך לפחות אני שמה לב - נוזל צהוב שקוף מהפטמה בכמות קטנה, אני פתאום מרגישה רטוב קצת בחולצה ורואה שיצא, לוחצת קצת ויוצא עוד קצת..... זה ממש מפחיד אותי. יש לציין שזה התחיל לפני כשבוע ויש לי מחזור לא סדיר כל כך (בין 30 ל38 יום) והפעם הגיע אחרי 45 יום, קיבלתי שלשום. קבעתי תור לכירורג שד אבל הוא ממש רחוק ורציתי לדעת אם יש מקום לדאגה ומה זה יכול להיות לפי מה שתיארתי? באינטרנט כתובים דברים מפחידים ולא רוצה להיבהל מזה סתם.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!