מומים מלידה בדופן הבטן (Abdominal wall congenital malformations)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

מומים מלידה בדופן הבטן נובעים בדרך כלל מהתפתחות עוברית לא מושלמת של דופן הבטן בזמן התפתחות העובר (האמבריוגנזיה) בתוך הרחם. שני המומים הידועים שזקוקים לתשומת לב וטיפול מתאימים, הם האוֹמפָלוֹצֶלה והגָסְטרוֹסְכִיזיס. הישארות בחיים, הישרדות, גדילה והתפתחות תקינים של יילודים עם מומים אלו נתאפשרה הודות להתקדמות המרשימה שחלה בתחום הטיפול הנמרץ ביילודים.
התפתחות של הזנת-על תוך-ורידית מצד אחד ופיתוח מכשירי הנשמה לתינוקות מצד שני, תרמו לכך, שתינוקות עם גסטרוסכיזיס ואומפלוצלה - יישארו בחיים. מומים אלה ניתנים לאבחון טרום-לידתי, על ידי בדיקת על-שמע (אולטרסאונד) של האם.
באומפלוצלה, אזור הטבור מורחב בצורה קלה, או קשה ותוכן המעיים ולעיתים גם של הכבד יכולים לפלוש לתוך השק של האומפלוצלה. שק שלם של האומפלוצלה עוזר לשמור על חום גופו של היילוד ולמנוע זיהום.
ביילודים עם גסטרוסכיזיס, חבל הטבור נמצא במקומו התקין, הפגם בדופן הבטן הוא בדרך כלל ימינה לטבור והמעיים יוצאים החוצה דרך פגם נפרד בדופן הבטן. שלא כמו באומפלוצלה, ביילודים עם גסטרוסכיזיס, המעיים נמצאים בתוך מי השפיר לפני הלידה והם גלויים לאוויר העולם לאחר הלידה.
מצב זה בעייתי במיוחד בשל הליקוי באספקת הדם למעיים במשך החיים התוך-רחמיים או בשל חוסר באספקה חדה (איסכמיה), לאחר הלידה.
מומים נוספים מלידה בדופן הבטן:
1. בקע טבורי מלידה - מצב שכיח יחסית. לרוב אין צורך בניתוח.
2. שרידים של האורכוס - שריד רקמה, המחברת בין הטבור לכיס השתן. שרידים אלה נוטים להזדהם והטיפול בהם יבוצע בניתוח.
3. שרידים של מוביל החלמון בצורת סעיף ע"ש מקל, כאשר הוא מחובר לטבור ומפריש דרכו, נקרא המוביל האומפלומזנטרי. גם במקרה דנן, הטיפול יהיה בניתוח.

פרופ' חליל אבו-דאלו

טיפולים ותרופות

הטיפול בתינוקות הלוקים באומפלוצלה או בגסטרוסכיזיס כלול בניתוח אחד או בשלבים. המשך הטיפול יהיה ביחידה לטיפול נמרץ. הודות לידע והניסיון הרפואי שנצבר, ניתן כיום להציל תינוקות אלו ולאפשר להם התפתחות וגדילה תקינים.
פורומים, ברית מילה - כרורגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צלקת שתתכן עקב תיקון ברית - הסרת גשר עור צלקת בגיל 35 29/06/2019 01:10
  • צלקת שתתכן עקב תיקון ברית - הסרת גשר עור אני בחור בריא בן 35+ אני שוקל לעבור ניתוח להסרת גשר עור (תיקון ברית מילה). האורולוג בבית חולים הזהיר אותי שהצלקות אחרי הפעולה עלולות להיות לא אסתטיות יותר מהגשר עצמו. קשה לי לאמוד ולהבין כמה גרועה יכולה להיות הצלקת בהשואוה לגשר העור. שאלת תם/קיטבג: לא הצלחתי למצוא תמונות בגוגל לגבי "צלקת ברית מילה", "צלקת כירורגיה פין", "צלקת פין". יש חיפוש אחר שאוכל לעשות בגוגל כדי להסיק או לבחון מהי צלקת באזור זה? 3) קראתי פוסט של בחור שעבר את הניתוח בגיל 22. ואני אשמח לתשובות לשאלות שהוא מעלה: תוך כמה זמן צפויים להינמס התפרים? מתי אוכל לחזור לקיים יחסים ולתפקד מינית? האם הניתוח יפגע בתחושה שלי ובעצבים הרגישים בחלק העליון של איבר המין? האם אחווה כאב משמעותי במהלך זקפות לילה/בכלל ואף אתעורר בשל כך? האם רצוי להשאיר את המקום מאוורר או עטוף בתחבושת? האם כדאי למרוח משחה אנטיביוטית באזור התפרים? אתמול עברתי ניתוח להסרת גשר עור מהגלנס. אורך הגשר- ס״מ 1 בלבד. אני בן 22 ובריא בדר״כ. רציתי לשאול בדבר ההחלמה מהניתוח. כעת איבר המין נראה די רע..כל החלק התחתון של הכיפה (באזור הניתוח בלבד) בעל מרקם ומראה גבשושי ושלא תואם את מראה שאר האיבר. האם המצב ישאר כך או ששמא העור גדל מעל התפרים ויוצר טקסטורה נורמלית?

  • + הוסף תגובה
בן שנתיים, שתן יוצא הצידה והמלצה על מוהל באיטליה דפנה 13/05/2019 14:10
  • ד"ר שלום רב, יש לנו בן שנתיים, השתן שלו יוצא הצידה (אין לי איך לתאר את זה יותר טוב..) השאלה היא האם זה קשור למילה? האם יש איך לתקן? שאלה נוספת - אנחנו גרים באיטליה ונולד לנו בן נוסף. האם אתה מכיר מוהל מומלץ במקרה..? תודה רבה רבה!

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דניאל שינהר 14/05/2019 13:12
  • שלום, צריך לראות את האיבר כדי לדעת אם יש בעיה. אינני מכיר מוהלים בחול

  • + הוסף תגובה
ילד נימול צמח 07/03/2019 13:42
  • שלום רב.. נולד לי ילד נימול החור של הפיפי ממש מתחת לפין ולכן אומרים גם ל לא לעשות ניקוז דם הילד יצטרך ניתוח בעוד שנה איך יודעים אם לעשות ניקוז או לא

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דניאל שינהר 12/05/2019 12:59
  • שלום, אכן יש לחכות לגיל שנה לניתוח תיקון של ההיפוספדיאס

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!