דלג לתוכן

מחסור בהורמון גדילה (growth factor deficiency)

מחסור בהורמון גדילה, GHD (growth factor deficiency)
2 דקות קריאה
הורמון הגדילה (GH) מופרש על ידי בלוטת יותרת המוח ובעל תפקיד חשוב ביותר בוויסות גדילה בילדים ובחילוף חומרים ותהליכים מטבוליים רבים במבוגרים. ההשפעות של הורמון הגדילה מתווכות באופן כמעט בלעדי על ידי מולקולה בשם IGF-1 (פקטור גדילה דמוי אינסולין 1) אשר מסונתז בעיקר בכבד. במצבים של מחסור בהורמון הגדילה (GH) ישנה רמה נמוכה ולא מספקת של הורמון הגדילה בדם, ולפיכך רמות ה- IGF-1 נמוכות גם הן. מחסור בהורמון הגדילה גורם להאטת גדילה אצל ילדים, ולעייפות, חולשת שרירים והצטברות שומן בבטן אצל מבוגרים.
מחסור של הורמון גדילה יכול להיווצר כתוצאה ממחסור ייחודי בהורמון הגדילה או בשילוב עם מחסור בהורמונים נוספים של בלוטת יותר המוח. מצב של מחסור בהורמון הגדילה כתוצאה מחסר בהורמונים נוספים נקרא hypopituitarism. במצב קליני זה, אחד או יותר מן ההורמונים הבאים עלול להיות בחסר ולגרום לסימפטומים: ACTH- corticotrophin, הורמון מגרה בלוטת התריס- TSH, הורמון (LH), הורמון מגרה זקיק (FSH) או פרולקטין. כאשר מאבחנים חסר בהורמון הגדילה חשוב מאוד לוודא כי שאר ההורמונים המופרשים מבלוטת יותרת המוח, פועלים כראוי.

סימפטומים

התסמינים של מחסור בהורמון גדילה (growth hormone deficiency) הם:
בקרב ילדים ויילודים: קשה מאוד לאבחן מחסור בהורמון גדילה משום שהוא לא בא לידי ביטוי בלידה. תסמינים ראשונים למחלה ניתן לראות בסביבות גיל 6 חודשים. בגיל זה מחסור בהורמון חשוב זה מתבטא בעיקר בפיגור בצמיחה והתפתחות. בגיל מתקדם יותר מחסור בהורמון גדילה יגרום לתסמינים של קומה נמוכה, עיכוב בהתפתחות השיניים ובגרות מינית. פרופורציות הגוף יראו תקינות אולם נדרשים צילומי רנטגן של עצמות הגוף על מנת להעריך את מידת הנזק הנגרם לצמיחה. כמו כן ישנה חשיבות רבה לתיעוד ומעקב אחר הגובה והמשקל לאורך זמן.  
מחסור של הורמון גדילה במבוגרים גורם לעלייה ברקמות השומן וירידה מסיבית במסת השריר. בנוסף מחסור בהורמון גדילה עשוי להשפיע לרעה על תפקוד הלב (ירידה תפוקת הלב) או שרירי השלד (חולשה פיזית). התלונות השכיחות ביותר של מבוגרים עם מחסור בהורמון הגדילה הם: עייפות, ירידה ברמת האנרגיה ותחושה כללית של "הזקנות" מהירה.  

סיבות וגורמי סיכון

ב-10% מן המקרים של מחסור בהורמון הגדילה growth hormone deficiency הוא ממקור גנטי. צורה נדירה יותר של מחסור בהורמון הגדילה, המלווה במחסורים הורמונאליים נוספים (hypopituitarism), מסוכנת מאוד ואף עשויה להיות קטלנית במידה ולא מאובחנת בזמן.
סיבות נוספות למחסור בהורמון הגדילה יכולים להיות גידולים במערכת העצבים המרכזית, טראומה, ניתוחים בהיפותלמוס או בבלוטת יותרת המוח ואפילו קרינה. ברוב המקרים מחסור בהורמון גדילה מאופיין כמחסור מסיבה לא ידועה ( Idiopathic GH deficiency)

אבחון ובדיקות

אבחון של מחסור בהורמון הגדילה (growth hormone deficiency) נעשה בעיקר על ידי בדיקות דם. לצורך האבחון נעשים מבדקים אשר מגרים את בלוטת יותרת המוח (גירוי הגורם להפרשה של כמות מסוימת של הורמון גדילה אצל אנשים בריאים) ומדידה של כמות ההורמון המופרשת לדם (למשל לאחר פעילות גופנית או מתן של אינסולין חיצוני). במילים אחרות, הבדיקות יקבעו האם קיימת תגובה בריאה ומתאימה של הורמון הגדילה בדם כתגובה לגירוי של בלוטת יותרת המוח. לעיתים מדידה של רמות IGF-1 עשויה לעזור באבחון של מחסור בהורמון הגדילה (growth hormone deficiency). כאמור, ההערכה של יתר הורמוני בלוטת יותרת המוח או בלוטות אחרות עשויות להידרש על מנת לוודא כי המחסור בהורמון אינו מלווה בהפרעות אנדוקריניות נוספות.

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו