כאב שיניים (Dental pain)

ראשי

תאור

כאב שיניים מקורו ברקמות השן (דנטין ומוך השן) וברקמות הסובבות (Periodontium).


כאב שמקורו בדנטין
כאב המתעורר עקב גירוי חיצוני, כמו מאכלים קרים, חמים או מתוקים. הכאב קצר ונעלם עם היעלמות הגירוי. הכאב בעל עוצמה ברמה בינונית, איננו ממוקד, והמתרפא מתקשה להבדיל אם מקורו משן בלסת העליונה או התחתונה. לרוב סיבת הכאב קשורה לנגע עששת (Caries) שניתן לאבחון בהסתכלות ישירה או באמצעות צילום רנטגן. הטיפול כולל ניקוי העששת וסתימה. הכאב חולף עם סיום הטיפול.


כאב שמקורו במוך השן
כאב ממוך השן הוא עצמוני, חזק ביותר, התקפי, עם הפסקות בין ההתקפים. משך ההתקף מדקות ספורות ועד שעה. הכאב מתחזק באכילת מזון קר או בלעיסה ועקב לחץ על השן הפגועה. הכאב מעיר משינה. קשה למקם את מקור הכאב, הוא מגורה על ידי קור, והגירוי עובר שן אחר שן עד שהוא מעורר כאב חזק בשן הפגועה. סיבת הכאב: דלקת של מוך השן בעקבות חדירת זיהום מעששת חדה. הטיפול הוא "טיפול שורש" וכריתת מוך השן (Pulp extripation). הכאב חולף עם סיום הטיפול. 

כאב שמקורו ברקמה סב-שינית (Periodontium)
כאב מפריודונטיום הוא עצמוני, ממושך, ומתגבר בלעיסה. תחושת הכאב מדויקת והוא ממוקד בשן הנגועה. עוצמת הכאב ברמה בינונית עד חזקה ומלווה לעיתים בתחושה של שן "גבוהה" בפה, ובנפיחות באזור הפנים. השן הנגועה מאותרת באמצעות נקישה על השיניים, כלומר, זיהוי השן הרגישה לניקוש. סיבת הכאב: זיהום של הרקמה הסב-שינית, שמקורו בחלל המוך ובתעלות שורש השן (Periapical (periodontitis, או מכיס חניכיים עמוק (Lateral periodontitis). 
כאשר מקור הכאב במוך הטיפול הוא באמצעות טיפול שורש. כשהמקור בכיס חניכיים מבצעים גרידה, שטיפה וניקוי של כיס החניכיים. לעיתים, בשני המקרים, קיימת הוריה למתן אנטיביוטיקה. הכאב חולף כ-48-24 שעות ממועד הטיפול.


תרופות לטיפול בכאב שיניים:
נורופן
אקמול
אופטלגין
פרופ' יאיר שרב
פורומים, טיפולי שיניים ומחלות חניכיים בלייזר ומיקרוסקופ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום בצחצוח רן 04/07/2019 01:51
 • ערב טוב דוקטור, אני בן 22 ובשלושת השבועות האחרונים ישנו דימום כזה או אחר במהלך הצחצוח. הדימום בצחצוח הוא בכמה מוקדים שונים. בחניכיים התחתונות נראה ששכבת החניכיים בחיבור עם השן אדמדם ו"נפול" לעומת השן הסימטרית לה. בחניכיים העליוניות ישנו כיב בגודל בינוני בחניכיים מעל השיניים בחלק העליון בצד ימין והוא שם שלושה ימים. הוא לא שורף כשאוכלים קטשופ למשל אבל כן כואב בצחצוח. מודה שמאז שחרורי מצה"ל ושהייתי בבית פחות הקפדתי על צחצוח תדיר של השיניים אלא לקראת מפגשים חברתיים. הלכתי לרופאת שיניים של כללית סמייל והיא אמרה שאכן יש דלקת חניכיים ושיש לצחצח עם משחת שיניים רפואית ולכן קניתי את פרדונטונקס. מעבר לכך אני צריך ניקוי אבנית שניתן לראות שהצטבר באחורי השיניים התחתונות בחודשים האחרונים. האורוטודנט שלי אמר לי על כך לפני חודשיים. אני נוטה להצטברות אבנית די מהר לצערי. בשבועיים האחרונים אני מקפיד לצחצח 3 פעמים ביום עם מברשת שיניים חשמלית של אורל בי, עם משחת השיניים הרפואית של חברת gsk פרודונטקס, מגרגר במשך דקה את הפה עם מים פושרים מומלחים עם כפית מלח, ואחר כך פעמיים ביום בבוקר ובערב גם מי פה מגורגרים בפה במשך דקה. עם זאת עד כה עדיין יש דימום קל בצחצוח, ישנו הכיב שפתאום הצטרף בעיצומו של צחצוח קפדני מצדי וגם ישנו החלק של חיבור החניכיים עם השן שמורגש מוחלש ואדמדם לעומת הסימטרי שלו. כבר קבעתי תור לניקוי אבנית ליום שני, אבל אני מתוסכל שאין בלימה של דלקת החניכיים כבר תקופה ממושכת שכן לא היה לי אורך כזה עד כה. האם יש סיבה לחשוש ממשהו מסוכן? תודה רבה על הזמן שלך.

 • + הוסף תגובה
טיפול בלייזר לדימום בצחצוח דר' אריאל סביון 04/07/2019 07:08
 • שלום רב, אפשר לטפל בדלקת חניכיים עם לייזר, ולנדף רקמה דלקתית, להדריך אותך להשתמש במברשות בינשניות ובמברשת חשמלית, ניקוי אבנית אחד לשלושה חודשים חובה. הטיפול בלייזר מאוד יעיל ואפקטיבי ויכול לעצור את מחלת חניכיים ונסיגת חניכיים עתידית. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית ללא חתכים ותפרים. ממליץ מאוד על טיפול במחלת חניכיים בלייזר והדרכה לתיזוקה שוטפת. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
מניעת טיפול שורש דניאל 02/07/2019 10:43
 • אני עם היסטוריה של טיפולי שורש, קראתי על טיפול תחת מיקרוסקופ, כדי למנוע טיפולי שורש, בעתיד. תוכל להסביר את היתרון של עבודה תחת מיקרוסקופ? רופא השיניים שלי קצת "מזלזל" בעניין... המון תודה, דניאל

 • + הוסף תגובה
טיפול שיניים זעיר-פולשני דר' אריאל סביון 02/07/2019 12:22
 • שלום רב, מיקרוסקופ הוא מכשיר הגדלה שיכול להגדיל את האובייקט עד פי 39 מגודלו הטבעי. נוסף לכך למיקרוסקופ יש תאורת לד כפולה שמאירה את האזור( בדרך כלל חשוך כמו במנהרה). היתרון האדיר בעבודה עם המיקרוסקופ הוא השליטה המלאה ללא ספקות, טיפול מאוד מדוייק, עבודה עם מכשירים מאוד קטנים, טיפול זעיר-פולשני, דיוק ללא פשרות, אפשרות לביצוע טיפולים שלא ניתן לבצע בלי המיקרוסקופ. האם מתקבל על הדעת שרופא עיניים או ניורו כירורג ינתח בלי מכשיר הגדלה מתאים, הרי זאת סכנת חיים. אז למה ברפואת שיניים כן. אם הרופא שלך מזלזל אני במקומך הייתי מסיק מסקנות! באתר שלי יש מספיק מאמרים בנושא.

 • + הוסף תגובה
הקאה בקלות שרה 03/06/2019 11:28
 • האם שילוב המיקרוסקופ בטיפול מסייע בהתגברות על רפלקס הקאה? אני מקיאה בקלות אצל רופא שיניים, מוכנה לנסות הכל..

 • + הוסף תגובה
טיפול בלייזר ברפלקס הקאה דר' אריאל סביון 03/06/2019 14:13
 • שלום רב, באמצעות אנרגיית הלייזר ניתן לטפל ברפלקס הקאה, הטיפול אינו דורש הרדמה כלל.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!