דלג לתוכן

ריח רע מהפה, באשת הפה (Halitosis)

ריח רע מהפה, באשת הפה, הליטוזיס (Halitosis) ערוץ תזונה ודיאטה
4 דקות קריאה

באשת הפה או ריח רע מהפה, הנקרא גם הליטוזיס, יכול להיות מצב מביך ובמקרים מסוימים עשוי אף לגרום לחרדה. אין פלא שמדפי החנויות שופעים מסטיקים, שטיפות פה ומוצרים אחרים שנועדו להילחם בריח מהפה. אלא שרבים מהמוצרים הללו הם אמצעים זמניים בלבד מאחר שאינם מטפלים בגורם לבעיה.

מזונות, מצבים בריאותיים והרגלים מסוימים עלולים לגרום לבאשת הפה. במקרים רבים, ניתן לשפר ריח רע מהפה בעזרת היגיינת שיניים נכונה ועקבית. אם טכניקות פשוטות לטיפול עצמי אינן פותרות את הבעיה, כדאי לפנות לגורם רפואי על מנת להיות בטוח שמצב חמור יותר אינו גורם לריח הרע מהפה.

סימפטומים

ריחות מהפה הם שונים זה מזה, כתלות במקור או בגורם. מכיוון שקשה להעריך ריח רע מהפה באופן עצמי, כדאי לבקש מאדם אחר להעריך את חומרת הריח.

סיבות וגורמי סיכון

ישנן הרבה סיבות אפשריות לריח רע מהפה, והן כוללות:

מזון. פירוק חלקיקי המזון בשיניים יכול להגביר את כמות החיידקים בפה ולגרום לריח רע. אכילת מאכלים מסוימים, כמו בצל, שום ותבלינים, יכולה גם היא לגרום לריח רע מהפה. 

מוצרי טבק. עישון גורם לריח פה לא נעים. מעשנים ומשתמשי טבק אוראלי הם גם בעלי סיכוי גבוה יותר ללקות במחלות חניכיים, מקור נוסף לריח רע מהפה.

היגיינת שיניים לקויה. חוסר צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי מדי יום מובילים להצטברות של חלקיקי מזון בפה וגורמים לריח רע מהפה. ישנה היווצרות של רובד (פלאק) חיידקי על השיניים. ללא צחצוח, הרובד יכול לגרום לגירוי של החניכיים ובסופו של דבר ליצור כיסים מלאי פלאק בין השיניים לחניכיים (מצב הנקרא פריודונטיטיס או דלקת חניכיים). בנוסף, גם הלשון יכולה ללכוד חיידקים המייצרים ריחות. שיניים תותבות שלא עוברות ניקוי באופן קבוע או שאינן מתאימות כראוי יכולות להכיל חיידקים וחלקיקי מזון הגורמים לריח.

פה יבש. הרוק עוזר לנקות את הפה ולהסיר חלקיקים הגורמים לריחות רעים. מצב הנקרא יובש בפה (או קסרוסטומיה) יכול לתרום לריח רע מהפה בגלל ירידה בכמות הרוק המיוצר. יובש בפה מתרחש באופן טבעי במהלך השינה, מה שמוביל לריח רע מהפה בבוקר, והוא מחמיר אם האדם ישן עם פה פתוח. יובש כרוני בפה יכול להיגרם כתוצאה מבעיה בבלוטות הרוק ומחלות נוספות.

תרופות. תרופות מסוימות יכולות לייצר בעקיפין ריח רע מהפה על ידי תרומה ליובש בפה. אחרות יכולים להתפרק בגוף ולשחרר כימיקלים שנישאים דרך האוויר הננשף בנשימה.

זיהומים בפה. ריח רע מהפה יכול להיגרם כתוצאה מפצעים כירורגיים לאחר ניתוחי פה, כגון הסרת שיניים, או כתוצאה מעששת, מחלות חניכיים או פצעים בפה.

מצבים אחרים בפה, באף ובגרון. ריח רע מהפה יכול לעיתים לנבוע מאבנים קטנות המופיעות בתוך השקדים ומכוסות בחיידקים המייצרים ריח. זיהומים או דלקת כרונית במערות אף, בסינוסים או בגרון, גם הם יכולים לגרום לבאשת הפה.

סיבות אחרות. מחלות, כמו סוגי סרטן מסוימים, ומצבים כמו הפרעות מטבוליות עלולות לגרום לריח נשימה ייחודי כתוצאה מכימיקלים אשר מיוצרים במצבים אלה. ניתן לקשר ריפלוקס כרוני של חומצות קיבה עם ריח רע מהפה. ריח רע מהפה אצל ילדים צעירים יכול להיגרם על ידי גוף זר, כמו חתיכת מזון, המונחת בנחיר.

אבחון ובדיקות

במידה ויש ריח רע מהפה, כדאי לבדוק את הרגלי היגיינת חלל הפה. ניתן לבצע שינויים באורח החיים, כמו צחצוח שיניים ולשון לאחר האכילה, שימוש בחוט דנטלי ושתיית מים רבים.

אם הנשימה הרעה נמשכת לאחר ביצוע שינויים מסוג זה, כדאי לפנות לרופא שיניים. רופא השיניים עשוי להריח גם את הנשימה מהפה וגם את הנשימה מהאף. מכיוון שגב הלשון הוא לרוב מקור הריח, רופא השיניים עשוי גם לגרד אותו. 

ישנם גלאים מתוחכמים שיכולים לזהות את הכימיקלים האחראים על ריח רע מהפה, אם כי אלה אינם תמיד זמינים.

אם רופא השיניים יחשוד שמצב חמור יותר גורם לריח הרע מהפה, הוא או היא עשויים להפנות אותך לרופא כדי למצוא את הגורם לריח.

סיבוכים אפשריים

ריח רע מהפה כשלעצמו הוא לא מצב מסכן אך הוא עלול להיות סימפטום של שלל מחלות ומצבים המחייבים בדיקת רופא, חלקם מסוכנים, בהם מחלות חניכיים, עששת, והתקנים תותבים לקויים. לטיפול בכל הבעיות הללו ניתן לפנות לרופא שיניים. 

טיפולים ותרופות

שטיפות פה ומשחות שיניים. אם הריח הרע מהפה נובע מהצטברות חיידקים (רובד) בשיניים, רופא/ת השיניים עשוי/ה להמליץ על שטיפה או על משחת שיניים אנטי בקטריאלית על מנת להרוג את החיידקים.

טיפול במחלות שיניים. במידה וקיימת מחלת חניכיים, ייתכן ויש מקום להפניה לרופא/ת חניכיים (פריודונט). מחלת חניכיים עלולה לגרום לחניכיים להתרחק מהשיניים ולהשאיר כיסים עמוקים שמתמלאים בחיידקים הגורמים לריח. לפעמים רק ניקוי מקצועי מסיר את החיידקים הללו. רופא/ת השיניים עשוי/ה גם להמליץ על החלפת שיניים רקובות המהוות מקום גידול לחיידקים.

מניעה

כדי להפחית ריח רע מהפה, יש לשמור בעקביות על היגיינת פה טובה שתימנע יצירה של חורים בשיניים ותוריד את הסיכון לחלות במחלות חניכיים. 

צחצוח שיניים לאחר האוכל. כדאי לשמור מברשת שיניים בעבודה לשימוש לאחר האוכל. רצוי לצחצח בעזרת משחת שיניים המכילה פלואוריד לפחות פעמיים ביום, במיוחד לאחר הארוחות. משחת שיניים עם תכונות אנטיבקטריאליות הוכחה כמפחיתה ריחות ריח רע מהפה.

חוט דנטלי לפחות פעם ביום. שימוש בחוט דנטלי מסיר חלקיקי מזון ורובד בין השיניים ומסייע בשליטה על ריח רע מהפה.

צחצוח הלשון. הלשון מאכסנת חיידקים, כך שצחצוח שלה עשוי להפחית ריחות. אנשים שיש להם לשון מצופה מצמיחת יתר משמעותית של חיידקים (מעישון או מיובש בפה, למשל) עשויים להפיק תועלת משימוש במגרד לשון או ממברשת שיניים עם מנקה לשון מובנה.

ניקוי שיניים תותבות או מכשירי שיניים. במידה ויש שיניים תותבות, סד או מכשיר שיניים אחר, יש לנקות אותו היטב לפחות פעם ביום. 

הימנע מיובש בפה. כדי לשמור על לחות בפה, יש להימנע מטבק ולשתות הרבה מים - לא קפה, שתייה קלה או אלכוהול, מה שעלול להוביל לפה יבש יותר. ניתן ללעוס מסטיק או למצוץ סוכריות (רצוי ללא סוכר) כדי לעורר ייצור של רוק. עבור יובש כרוני בפה, רופא/ה עשוי/ה לרשום תכשיר לרוק מלאכותי או תרופה דרך הפה המגרה את זרימת הרוק.

תזונה. הימנעות ממזונות כמו בצל ושום, שעלולים לגרום לריח רע מהפה. אכילת הרבה מאכלים מסוכרים קשורה גם היא לריח רע מהפה.

החלפת מברשת שיניים. יש להחליף את מברשת השיניים בערך כל שלושה עד ארבעה חודשים.

בדיקות שיניים קבועות. יש לפנות לרופא/ה השיניים באופן קבוע - בדרך כלל פעמיים בשנה - בכדי לבדוק ולנקות את השיניים במידת הצורך.

רופאים בתחום
 כתר פלוס
כתר פלוס רפואת שיניים
ד"ר סלבדור שטרן
ד"ר סלבדור שטרן רפואת שיניים
ד"ר אורי מילר
ד"ר אורי מילר פסיכיאטריה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא ריח רע מהפה, באשת הפה

טיפול בלייזר לפתרון בבעיית ריח רע מהפה
טיפול בלייזר לפתרון בבעיית ריח רע מהפה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/12/2009

טיפול בלייזר לפתרון בבעיית ריח רע מהפה לכתבה המלאה

לעכל את ארוחות החג בלי בעיות
לעכל את ארוחות החג בלי בעיות
מרגנית בניש מערכת אינפומד מאת: מרגנית בניש מערכת אינפומד 01/09/2013

כאשר הקיבה תחת עומס, פעמים רבות נסבול מבעיות כמו צרבת, נפיחות, גזים, שלשול, עצירות וריח רע מהפה. כל מה שאתם צריכים ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו