מחלות אוזן תיכונה (Middle ear, miscellaneous diseases)

ראשי

תאור

מבין מחלות האוזן התיכונה, המחלות הדלקתיות הן השכיחות ביותר. כל שאר המחלות הן נדירות.
האוזן התיכונה יכולה להיות מעורבת במחלות מערכתיות שונות של הגוף, כמו מחלות גרגירומתיות (גרנולומטותיות) (היסטיוציטוזיס X, וגנר סרקואידוזיס, שחפת, עגבת), במחלות גידוליות (ליקמיה Glomus tumors, Multiple myeloma), במחלות עצם (Paget, Osteogenesis imperfecta, Fibrous dysplasia), במחלות אוטואימוניות ובמחלת האיידס.
מרביתן של מחלות אלו הן נדירות ביותר, ועל כן יובאו להלן הנפוצות שבהן, בלבד:
- המונח היסטיוציטוסיס X מתייחס לקבוצת מחלות השונות בחומרתן ובסיכויי ההחלמה מהן, ואשר הגורם להן אינו ידוע. עצם הרקה והאוזן התיכונה עלולים להיות מעורבים במרבית המחלות הללו בשכיחות גבוהה.
האבחון הוא קליני, מתבסס על צילומי רנטגן ונקבע לאחר התקנת ביופסיה.
הטיפול שונה בהתאם לסוג המחלה.
- שכיחות השחפת ומעורבות האוזן במחלה זו ירדה באופן ניכר במהלך המאה הקודמת, אך לקראת סיומה עלתה שכיחותה שוב. מעורבות האוזן ללא ממצא בריאות נדירה ביותר. המחלה מאופיינת בסימנים הקליניים של דלקת אוזן תיכונה אך ללא כאב, ועם מעורבות מהירה יותר של האוזן הפנימית.
הטיפול צריך להיות משולב: בתרופות ובניתוח.
- האוזן התיכונה יכולה להיות מעורבת לעיתים קרובות במיאלומה נפוצה (Multiple myeloma) ובליקמיה.
- ה-Glomus tumors הם הגידולים השכיחים ביותר של האוזן התיכונה ועצם הרקה. מקורם מהווריד היוגולרי או מרשת כלי דם שנמצאים על גבי הדופן המדיאלית של האוזן התיכונה (Plexus tympanicum). התסמינים הם של טינטון סינכרוני עם קצב הדופק, וליקוי במנגנון ההולכה בשמיעה הגידול עלול להתפשט אל האוזן הפנימית ואל תעלת השמע החיצונית.
האבחון קליני ובאמצעי דימות (CT, MRI ואנגיוגרפיה).
הטיפול בניתוח, ובחלק מהמקרים נעזרים בחסימה של כלי הדם המזינים את הגידול, לפני הניתוח, על ידי תיסחוף (אמבוליזציה) סלקטיבי שלהם. טיפול בהקרנות אינו מקובל והוא שמור למקרי הישנות של הגידול, או למקרים של גידולים גדולים שלא ניתנים לכריתה.
- מספר מחלות עצם עלולות לפגוע גם בעצם הרקה ובאוזן התיכונה, והתסמינים הראשונים של המחלה יכולים לעיתים לדמות לתסמינים של אוטוסקלרוזיס.
- זיהומים של האוזן התיכונה עלולים להתרחש במקרים של מחלות חסר חיסוני מלידה, או נרכשות (איידס), ולעיתים מהווה דלקת האוזן התיכונה תסמין ראשון של המחלה.
פרופ' אבישי גולץ
פורומים, אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נזלת אחורית, ליחה ולחץ דם סובל מהאף 28/06/2019 08:06
  • שלום. אני בן 39, וסובל בשנתיים האחרונות מהפרשות בלתי פוסקות מהאף, כחכוחים, ליחה שנדבקת לגרון ולא מרפה, עד כדי הרגשה של רצון להקיא בבוקר בצחצוח השיניים. לפני שנה וחצי עברתי ישור מחיצות באף יחד עם כריתה חלקית של הטורבינות. זה לא הביא לשינוי במצב, למרות שלטענת המנתח הניתוח היה מושלם. מה לא ניסיתי מאז? משאפים סטרואידים, אנטיהיסטמינים, שטיפות מלח ואפילו זריקות סטרואידים. זה לא עוזר. עכשיו נוספה לי צרה נוספת: פיתחתי לחץ דם גבוה ואסור לי גם לקחת עכשיו פסאודואפדרינים כי זה נוגד את התרופות להורדת לחץ דם. אשמח לכל עצה ותובנה. חיי אינם חיים. תודה

  • + הוסף תגובה
כאבים בזמן טיסה גילה 12/06/2019 08:41
  • בעלי סובל מסינוסים ואמור לעבור ניתוח fess להסרתם, בינתיים אנחנו מעוניינים לטוס לחו"ל, השאלה שלי האם כשהוא במצב כזה הוא יכול לסבול מכאבים חזקים של הסינוסים (מהפרשי הלחצים באוויר) . (הוא חסום בשני הנחיריים אך לא מתלונן על כאבים במצח ובכלל כתוצאה מהסינוסים). תודה מראש, גילה

  • + הוסף תגובה
סי טי סינוסים דליה 02/06/2019 22:14
  • שלום רב, האם בדיקת סי טי סינוסים עם פחות קרינה מסיטי ראש ? האם הקרינה בסיטי סינוסים מגיעה למוח ?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!