דלג לתוכן

גידולים בעצב השמיעה (Tumors of the 8th nerve)

2 דקות קריאה
גידולים שפירים הצומחים בתעלת השמע הפנימית ו/או בזווית בין המוח הקטן לגזע המוח (Cerebellopontine angle), מקורם בתאי שוואן (Schwann) אשר בעטיפת העצב, עצב שיווי המשקל, לרוב, ולכן השם המדויק הוא שוונומה וסטיבולרית (Vestibular schwanomma).
בהתפתחות הגידולים מבחינים בשלושה שלבים: 1. גידולים קטנים בתוך תעלת השמע הפנימית (עד כ-8 מ"מ) הגורמים בעיקר לטינטון, לירידה בשמיעה ולהפרעות בשיווי המשקל; 2. גידולים בינוניים (עד 2.5 ס"מ) הפולשים לזווית הצרבלופונטינית ועלולים לפגוע בעצבי גולגולת אחרים; 3. גידולים גדולים יותר אשר עלולים לגרום ללחץ על גזע המוח, לפגיעה בעצבי גולגולת נוספים, ולעיתים ליתר לחץ תוך-גולגולתי הבא לידי ביטוי בכאבי ראש.

פרופ' יוסף אלידן

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע לרוב על פי תלונות החולה, בדיקות שמיעה המשקפות פגיעה אופיינית בעצב השמיעה, בדיקת מערכת שיווי המשקל (המדגימה בעיקר ירידה בתגובה לחום [הקלורית] של האוזן), ובדיקות דימות: טומוגרפיה מחשבית עם חומר ניגוד היעילה לאיתור גידול בשלבים 2, 3 בתוך תעלת השמע הפנימית, אך לא גידולים קטנים יותר. בדיקת הדימות הרגישה ביותר לגילוי נירינומה אקוסטית היא MRI עם חומר ניגוד (גדולוניום). ניתן באמצעותה לגלות גידולים שגודלם מ"מ ספורים.

טיפולים ותרופות

הטיפול בנירינומה אקוסטית יכול להיות אחד משלושה:
1. מעקב באמצעות בדיקות MRI נישנות. אם הגידול קטן ואינו גורם להפרעה נירולוגית משמעותית, מקובל כיום לעקוב אחר קצב הגידול שלו, ולטפל רק אם קצב הגידול משמעותי או שהגידול גורם לפגיעה עצבית משמעותית;
2. טיפול בקרינה. קרינה ממוקדת על הגידול יכולה להפסיק את צמיחתו. יתרונותיה: השפעות לוואי מועטות יחסית, ואפשרות שמירה על שארית השמיעה. הטיפול בקרינה נעשה מקובל בשנים האחרונות אך דרוש מעקב של מספר שנים נוספות כדי להעריך את יעילותו ואת השפעות הלוואי שלו;
3. כריתה בניתוח. הכריתה יכולה להתבצע בשיטות שונות. אם השמיעה נפגעה באופן קשה, אפשר לכרות את הגידול דרך האוזן בגישה שהיא קלה יותר מבחינת השפעות הלוואי וכרוכה בסיכון נמוך לפגיעה בעצב הפנים. אם השמיעה טובה יחסית וחשוב לשומרה, מנצלים גישות ניתוח אחרות המתבצעות בדרך כלל על ידי נירוכירורג. כריתת הגידול כרוכה בסיכון לתפקוד עצב הפנים, עצב השמיעה וגזע המוח, והיא נחשבת לניתוח עדין ומורכב, אולם, הפרוגנוזה באופן כללי טובה ורוב החולים יכולים לשוב לחיים תקינים.
רופאים בתחום
ד"ר שאול סטיר
ד"ר שאול סטיר נוירולוגיה
ד"ר אריה אשכנזי
ד"ר אריה אשכנזי נוירולוגיה
ד"ר סנדרה בניזרי
ד"ר סנדרה בניזרי נוירולוגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום סרטן ריאות

בניהולו של ד"ר עבד אגבאריה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו