חומצה פולית: האם נמצא הפתרון שימנע שכחה?

למרות ההמלצה לנשים בגיל הפוריות ליטול חומצה פולית, על מנת למנוע מומים מולדים בעובר, נשים רבות עדיין לא עושות זאת. האם הפתרון נמצא דווקא בגלולה חדשה למניעת הריון?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 29/06/2015

חומצה פולית היא ויטמין ממשפחת ה-B (מכונה גם ויטמין B9) והיא מרכיב בסינתזה של תאים חדשים, ובמיוחד בתהליך השכפול של ה-DNA - החומר התורשתי בתא. למעשה, השם "חומצה פולית" מבטא חומר סינטטי: בטבע החומר נמצא בצורה הלא חומצית בשם "פולאט" והוא קיים במגוון של ירקות ירוקים, שעועית, אפונה, פירות הדר, כבד וחלמון ביצה. מכיוון שחומצה פולית חשובה לייצור והתפתחות של תאים חדשים היא פעילה מאוד במח העצם - המקום שבו מיוצרים כל תאי הדם, וזו הסיבה שחסר בחומצה פולית עלול לגרום לאנמיה. 


קראו עוד: כל מה שאת חייבת לדעת על הגלולות למניעת הריון


"הזמינות הביולוגית של פולאט היא נמוכה והוא נוטה להתפרק בתנאי בישול", אומר ד"ר עמוס בר, גניקולוג והמחבר (יחד עם טלי רוזין) של רב המכר "המדריך הישראלי להריון ולידה". הסיבה הזו, בנוסף לעובדה שרוב האוכלוסיה אינה צורכת מספיק מרשימת המזונות העשירים בפולאט, הביאה לכך שמאכלים רבים מועשרים בחומצה פולית באופן מלאכותי. "הזמינות של חומצה פולית לגוף גבוהה יותר מאשר פולאט, שרק חצי ממנו נספג במעי, וכיום ישנה מגמה להוסיף אותה למזונות כמו קמח או דגני בוקר. ואכן, משנת 1998 כל דגני הבוקר בארצות הברית 'מחוזקים' בחומצה פולית. המלצות כאלה קיימות גם ב-53 מדינות אחרות", הוא מסביר. 


אומנם חומצה פולית חשובה במניעה של אנמיה, אך החשיבות העיקרית שלה היא גדולה הרבה יותר: היא מרכיב מרכזי במניעת מומים מולדים במערכת העצבים המרכזית (מוח ועמוד שדרה) של הילוד. המומים האלה, המכונים NTD (Neural Tube Defect), נובעים מסגירה לא נכונה של תעלת העצבים. הבעיות העיקריות הן מומים פתוחים בתעלת העצבים המרכזית, כמו ספינה ביפידה (עברית: שדרה שסועה) ואנאנצפלוס (עברית: חסר מוח). בעוד תינוקות עם אנאנצפלוס לא שורדים מעבר לשעות בודדות לאחר הלידה (שכן חלק גדול מהמוח חסר) - בתינוקות עם ספינה ביפידה ניתן לטפל באמצעות ניתוח לסגירת השסע בעמוד השדרה, אך ישנה סבירות גבוהה לבעיות קשות בשלפוחית השתן והמעיים, שיתוק בגפיים התחתונות ואף קשיי למידה. 


מינון ותזמון: המלצות משרד הבריאות

בעבר המליץ משרד הבריאות לכל אשה ליטול 0.4 מ"ג חומצה פולית כל יום במהלך שלושת החודשים טרם הכניסה להריון (כלומר, בזמן תכנון ההריון) ושלושה חודשים לאחר מכן. מסגרת הזמנים הזו תאמה את העובדה שסגירה של תעלת העצבים מתרחשת תוך 28 יום מתחילת ההריון (מחושב כשיש לאישה שבועיים איחור בווסת). המלצה זו שונתה לאור העובדה ש-50% מההריונות בעולם אינם מתוכננים, ובמקרים רבים האישה כלל אינה יודעת שהיא בהריון, מה שמונע ממנה ליטול תוסף של חומצה פולית בזמן. 


כיום המצב שונה, וההמלצה לנטילת חומצה פולית הפכה לגורפת עבור כל אישה בגיל הפריון שאינה מוגנת בפני הריון. יש לציין שמשרד הבריאות ממליץ על התוספת ללא כל קשר לכמות הפולאט בתפריט של אותה אישה, ונמצא ש-80% מהנשים עם עובר בעל מום בתעלת העצבים לא נטלו חומצה פולית כתוסף. 


חומצה פולית

חומצה פולית. 80% מהנשים עם עובר בעל מום בתעלת העצבים לא נטלו אותה כתוסף


"אחרי פרסום ההמלצה בארץ הייתה עליה דרמטית בשימוש בחומצה פולית לפני הריון ובמקביל חלה ירידה משמעותית בשיעור המומים הפתוחים בתעלת העצבים", מתאר ד"ר בר. "אך שיעורים אלה, בדומה למצב בארצות הברית, התייצבו בשנים האחרונות ומאז שנת 2008 לא נראתה ירידה נוספת בשכיחות המומים המולדים. בשנים האחרונות אפילו נצפתה עליה קלה בשכיחות". 


ניתן להתרשם מהתועלת שבנטילת חומצה פולית טרם ההריון מניתוח הנתונים לפני ואחרי שנת 2000, השנה שבה פרסם משרד הבריאות את המלצותיו: בעוד שבשנת 1999 היה אחד מכל 750 עוברים בעל מום פתוח במערכת העצבים, בשנת 2004 השיעור היה פחות מאחד לכל 1,000 עוברים. בנוסף, מחקרים הצביעו על יעילות של החומצה הפולית במניעה של מומים נוספים, כמו שפה שסועה, מומים במערכת העיכול ומומי לב. 


האם נמצא הפתרון?

כבר בשנת 2003 טען ה-FDA שגלולות למניעת הריון יכולות להוות פלטפורמה מצוינת למתן תוסף של חומצה פולית לנשים בגיל הפוריות. הטענה עלתה לאור המצב הבעייתי שבו נשים רבות מפסיקות על דעת עצמן את השימוש בגלולות למניעת הריון בגלל תופעות לוואי או כדי להיכנס להריון. מאחר ו-21% מהנשים יכנסו להריון תוך מחזור אחד מהפסקת הגלולות ו-45% יכנסו להריון תוך שלושה מחזורים - הן לא יספיקו להיות "מוגנות" לפי ההנחיה ליטול חומצה פולית שלושה חודשים לפני הכניסה להריון. 


קראו עוד: גם גלולות: 10 תרופות שפוגעות בחשק המיני


בשנתיים האחרונות משווקת בארצות הברית ואירופה גלולה חדשה, הנקראת "יאז פלוס", שמכילה, בנוסף להורמונים, גם את המינון היומי המומלץ היומי של חומצה פולית. מחקרים הראו שבשימוש באותה גלולה רמת החומצה הפולית בדם נשארת ברמה המומלצת להגנה עד שלושה חודשים מסיום נטילת הגלולה. זהו פתרון פשוט ויעיל שמאפשר לרופאים לעמוד בהנחיות משרד הבריאות ולכסות לחלוטין את הנשים שנכנסות להריון עם הפסקת הגלולה, עוד לפני שהן מספיקות להגיע לרופא ולהתיעץ לגבי ההריון העתידי. 


"בעיני קיים לגלולה יתרון נוסף", מסכם ד"ר בר. "בכל חפיסת גלולות יאז ישנן ארבע גלולות ללא חומר פעיל. נשים נוטות, ובצדק, לא ליטול את הגלולות האלה והן עלולות לשכוח מתי צריך להתחיל חפיסה חדשה, מה שעלול להוריד את היעילות ולהביא להריונות בלתי רצויים. מחקרים הראו  שנטילה יומיומית של גלולות, 365 יום בשנה ללא הפסקות, מורידה את הסיכוי לטעויות כאלה. ברגע שהרופא והאישה מבינים שלא מדובר בגלולות 'ריקות' אלא בגלולות שמכילות ויטמין ורצוי ליטול אותן כרגיל - יהיו גם פחות טעויות ומספר ההריונות הבלתי רצויים ירד".פורומים, הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפלה וכאבי בטן מאי 07/12/2019 14:05
  • עברתי לפני חןדש ושבוע הפלה בציטוטק. לפני שבועיים עשיתי אולטרה סאונד ואמרו לי שנשארה לי שארית בגודל 23 מ׳מ בזמן האחרון התחילו לי כאבי בטן תחתונה כמו דקירות מתחת לטבור ומטה , באולטרה סאונד אמרו לי שהכל תקין. יכול להיות שהכאבים מהשארית?

  • + הוסף תגובה
הפסקת הריון נורית 02/12/2019 12:00
  • שלום ד"ר. אני כרגע בשבוע ה5 להריון,בתהליכים לעבור בפעם השנייה הפסקת הריון תרופתית. השאלה שלי היא אם אני אעבור בפעם השניה הפסקת הריון תרופתית(אין לי ילדים)זה יפגע ברחם שלי עתידית לקלוט הריון? מה הסיכונים לעבור את התהליך בפעם השניה? אשמח לתשובה מקצועית. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 03/12/2019 09:39
  • הרופא האחראי על הפעולה יסביר לך בטרם ביצוע הפעולה, את כל היתונות, החסרונות וההשלכות. זה לא הסבר כללי, אלא הסבר אישי מותאם לך לפי הרקע והנתונים האישיים שלך.

  • + הוסף תגובה
שארית וכניסה להריון יונוש 02/12/2019 10:57
  • רציתי לדעת האם כניסה להריון עם שארית 21 מיליגרם הוא דבר מסוכן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!