דלג לתוכן

קאברגולין (Cabergoline)

ערוץ הריון ולידה
3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • נמוך סיכון ממנת יתר נמוך
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • פרקינסון, נוגדי, תכשירים דופאמינרגיים, תרופות להפרעות בבלוטת יותרת המוח שייך לקבוצת פרקינסון, נוגדי, תכשירים דופאמינרגיים, תרופות להפרעות בבלוטת יותרת המוח

שמות מסחריים

 • Dostinex דוסטינקס Dostinex
 • Cabotrim קבותרים Cabotrim

קאברגולין היא תרופה המגרה באופן ישיר את הקולטנים לדופאמין במוח ומפחיתה את ייצור ההורמון פרולקטין.  

ניתנת במצבים בהם יש רמה גבוהה מדי של פרולקטין, כגון: הפרעות או הפסקה של מחזור הווסת (אמנוריאה), הפרשת חלב מוגברת מהשדיים (גלקטוראה), חוסר ביוץ, וגידולים המפרישים פרולקטין. בנוסף, משמשת קאברגולין לדיכוי או למניעת הפרשת חלב בנשים לאחר לידה שאינן יכולות או מעונינות להיניק. 

בהשוואה לברומוקריפטין, תרופה ותיקה יותר ובעלת פעילות דומה, קאברגולין נמצאה יעילה יותר בדיכוי הפרשת הפרולקטין, ונסבלה טוב יותר על-ידי המטופלים. כמו-כן, קאברגולין נלקחת פעמיים בשבוע, דבר המאפשר הענות טובה יותר מצד המטופל/ת. 

צילום: shutterstock |  Shidlovski

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

רמת פרולקטין גבוהה בדם: פעמיים בשבוע (לדוגמה: ימי ראשון ורביעי). מניעת הפרשת חלב: מנה אחת ב 24 שעות הראשונות שלאחר הלידה. דיכוי הפרשת חלב: פעמיים ביום למשך יומיים.

טווח המינון

רמת פרולקטין גבוהה בדם: בד"כ 0.25-1 מ"ג, פעמיים בשבוע. העלייה במינון נעשית באופן הדרגתי. מינון מירבי: 4.5 מ"ג לשבוע. מניעת הפרשת חלב: 1 מ"ג (שני כדורים של 0.5 מ"ג) ב 24 שעות הראשונות שלאחר הלידה. ֿדיכוי הפרשת חלב: 0.25 מ"ג (חצי טבליה של 0.5 מ"ג) כל 12 שעות, למשך יומיים. 

תחילת ההשפעה

ירידה ברמות הפרולקטין נראית בד"כ תוך שלוש שעות מרגע המתן. פרקינסון: עשויים לחלוף מספר שבועות או חודשים עד שתורגש השפעת התרופה.

משך ההשפעה

רמות פרולקטין נמוכות נשמרות למשך 7 עד 28 יום. פרקינסון: אין מידע.

מנה שנשכחה

יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה. למניעה/ דיכוי הפרשת חלב: יש להיוועץ ברופא המטפל.

הפסקת התרופה

רמת פרולקטין גבוהה בדם: ניתן לשקול הפסקת הטיפול לאחר 6 חודשים בהם רמת הפרולקטין תקינה. לאחר הפסקת הטיפול יש צורך בבדיקות תקופתיות של רמת הפרולקטין, כדי להעריך חזרה לטיפול. פרקינסון: הפסקת הטיפול תעשה בהתאם להחלטת הרופא.

מינון עודף

מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. יש ליידע מייד את הרופא במידה ונלקחה מנה עודפת גדולה, או אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, כגון: בחילה, הקאה, הפרעות במערכת העיכול, ירידת לחץ דם, בלבול והזיות.

אזהרות

תזונה

מומלץ ליטול את התרופה לאחר הארוחה, כדי למנוע תופעות לוואי ממערכת העיכול.

הריון

מחקרים שנעשו בבעלי חיים הוכיחו את בטיחות השימוש בתרופה. עם זאת, אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם, על כן מומלץ שלא להשתמש בתרופה זו בזמן היריון בתרופה, אלא אם אין ברירה אחרת. יש להמנע מכניסה להריון לפחות חודש לאחר סיום השימוש בתרופה. (B).

הנקה

לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.

תינוקות וילדים

בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.

קשישים

סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

מומלץ להימנע מנהיגה. שימוש בתרופה יכול לגרום לנמנום, ישנוניות, ולהירדמות פתאומית לפרקים, בחלק מהמקרים ללא שום סימני אזהרה.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן. אלכוהול עלול להגביר את הסיכון לסחרחורת.

דווח לרופא במקרה של

 • הפרעה נפשית
 • לחץ דם גבוה או נמוך
 • יתר לחץ דם לאחר לידה
 • מחלה בדרכי העיכול
 • מחלת כבד
 • מחלת לב, מחלת כלי דם
 • ידיים ורגליים קרות (תסמונת ריינו)
 • מחלת ריאות

תופעות לוואי

מרבית תופעות הלוואי הן קלות וחולפות עם הזמן. תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו הן: כאבי ראש, סחרחורת, סינקופה, , הפרעות בשינה, עייפות, חולשה, בחילה, כאבי בטן, הפרעות בעיכול, עצירות. ובנוסף- ראיה מטושטשת, לחץ דם נמוך לאחר לידה שיכול להופיע ללא תסמינים, כאב שדיים, דיכאון, הפרעות בשינה, ישנוניות או נמנום מוגבר בשעות היום, הקאה, לחץ דם נמוך, גלי חום. במקרה של טיפול במחלת הפרקינסון דווח גם על: תנועות בלתי רצוניות, הזיות או בלבול. תופעות לוואי פחות נפוצות: הרדמות פתאומית במהלך היום, דיכאון, פריחה. תופעות לוואי נדירות: קצב לב לא תקין, נימול, הבזקי חום, חולשת שרירים, קשיי נשימה.

בתחילת הטיפול בתרופה מומלץ לנוע באיטיות במעבר בין תנוחות, בניסיון לשבת, לעמוד או לשכב, זאת מכיוון שהתרופה עלולה לגרום לצניחה בלחץ הדם וכתוצאה מכך לסחרחורת בעת שינוי תנוחה.

לאחר לידה לאחרונה- עלול להיות סיכון מוגבר למצבים כמו לחץ דם גבוה, התקף לב, פרכוס, שבץ או בעיות נפשיות. על כן, הרופא יצטרך לבדוק את לחץ הדם באופן סדיר במהלך הטיפול. פנייה מיידית לרופא נדרשת במצב של לחץ דם גבוה, כאב בחזה או כאב ראש חמור באופן בלתי רגיל או מתמשך. התפתחות דחף או חשק להתנהג בצורה שאינה אופיינית, או אי עמידה בפיתוי לבצע פעולות מסוימות שעלולות להזיק, כמו התמכרות להימורים, אכילה מוגזמת או הוצאות מופרזות, יצר מיני גבוה באופן חריג או עליה במחשבות ורגשות מיניים- מחייבים פנייה לרופא.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

תרופות המעכבות פעולת דופאמין, כגון: מטוקלופראמיד, נוגדי פסיכוזה ממשפחת הפנותיאזינים, (לדוגמה סולפיריד), האלופרידול: תרופות אלו סותרות את פעולת קאברגולין, ועל כן יש להמנע משילוב זה. 

אנטיביוטיקה ממשפחת המאקרולידים, כגון: אריתרומיצין, קלאריתרומיצין: עלולים להגביר את ההשפעות השליליות של קאברגולין 

תרופות לטיפול ביתר לחץ דם: תיתכן ירידה חדה בלחץ הדם וצורך בהורדת המינון של תרופות אלו.

השפעת שימוש ממושך

במקרה של רמת פרולקטין גבוהה בדם: ניתן לשקול הפסקת הטיפול לאחר 6 חודשים בהם רמת הפרולקטין תקינה. לנשים הנוטלות תרופה זו בטיפול ממושך להפרעות הורמונליות, מומלץ לבצע בדיקות גניקולוגיות תקופתיות כולל בדיקת משטח צוואר הרחם. לאחר הפסקת הטיפול יש צורך בבדיקות תקופתיות של רמת הפרולקטין, כדי להעריך חזרה לטיפול. 

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר בינה כהן-סחר
ד"ר בינה כהן-סחר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר רחל צנגן
ד"ר רחל צנגן יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר חגית קליגר
ד"ר חגית קליגר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום הפלה, הפסקת הריון

בניהולו של ד"ר יובל אור
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו