שיקום לב: מי זכאי לו ומהו כולל?

מהו שיקום לב, כיצד הוא מסייע בשיפור איכות חייהם של מטופלים לאחר אירוע לב ומי זכאי לו? כל המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 10/10/2019שיקום לב הוא תכנית רב מערכתית שנועדה כדי לסייע לחולי הלב לשפר את תפקודם הפיזי והנפשי, במטרה להאט ואף לעצור את התקדמות המחלה ולצמצם את הסיכונים הכרוכים בהחמרתה. השיקום משלב מספר תחומים שונים, בהם הדרכה לפעילות גופנית נכונה, ייעוץ תזונתי, איזון תרופתי ואף תמיכה נפשית.


שיקום הלב הוא נושא חדש יחסית בתחום הרפואה: עד לפני מספר שנים, הסברה הרווחת גרסה כי מטופלים לאחר אירוע לב צריכים להימנע מפעילות ולמתנה לרמה המינימלית. הרציונל שעמד מאחורי הנחייה זו היה כי החולה צריך לנוח כדי להימנע ככל הניתן מפעילות מוגברת של הלב. במשך השנים התרבו מחקרים שונים בנושא שהוכיחו שחולי לב שעברו שיקום לאחר אירוע לב חוו שיפור ניכר באיכות חייהם, צרכו פחות תרופות והיו זקוקים לפחות התערבויות ניתוחיות, כמו צנתורים או ניתוח לב פתוח. קראו עוד: דלקת בקרום הלב: מה גורם לה ואיך ניתן לטפל?מי זכאי לשיקום לב?

שיקום לב במדינת ישראל ניתן ללא עלות במשך שלושה חודשים והוא מאושר על ידי קופות החולים באחד מהמקרים הבאים: 

• בחולים הסובלים מאוטם שריר הלב

• חולים שעברו צנתור טיפולי לפתיחה של עורק חסום

• חולים לאחר ניתוח מעקפים

• חולים הסובלים מאי ספיקת לב בדרגה שלישית ורביעית

• חולים שעברו ניתוח להשתלת קוצב 
שיקום לב הוא תכנית רב מערכתית שנועדה לסייע לחולי לב לשפר את תפקודם הפיזי והנפשי לאחר אירוע לב 
מה כולל הליך השיקום?

כאמור, שיקום הלב נועד כדי לסייע לחולה לחזור לפעילות יומיומית תקינה עד כמה שניתן באמצעות ביצוע של פעילות גופנית תחת ניטור ובקרה, הדרכה לחיים נכונים ואיזון גורמי הסיכון השונים, כמו לחץ דם גבוה, סוכרת, כולסטרול, משקל יתר ועוד. בנוסף, התכנית משלבת גם מערך תמיכה פסיכולוגי והדרכה למעגל התמיכה המשפחתי של החולה. מהי החשיבות של גורמי תמיכה במהלך תהליך השיקום ואחריו?

במקרים רבים, חולים מתקשים להתאושש מאירוע הלב והוא מהווה עבורם חוויה טראומטית המובילה להשלכות נפשיות משמעותיות. חולים אלה זקוקים לתמיכה אישית על ידי פסיכולוג ועובדת סוציאלית כדי להתגבר על התחושה הקשה והפחדים שהתעוררו כתוצאה מאירוע הלב ולאפשר לחולה לחזור לשגרה בדרך היעילה והמהירה ביותר. 


גם לאחר תהליך השיקום יש צורך במעגל תמיכה רחב. במקרים מסוימים, אירוע הלב מוביל להתפתחות פחדים וחששות רבים והוא מחייב שינוי מהותי במהלך חייו של החולה, כמו לדוגמה שינוי תעסוקתי. כל אלה דורשים הסתגלות גם של המערכת המשפחתית. תכניות השיקום השונות מציעות הדרכה לבני המשפחה הכוללת הקניית דרכים להתנהלות נכונה לאחר השיקום וסיוע בהתמודדות עם פחדים שונים שעלולים להתעורר בעקבות אירוע הלב אצל החולה או אצל הקרובים לו. 


למרות שמצב השיקום בארץ השתפר בשנים האחרונות והמודעות לחשיבות הליך השיקום לאחר אירוע לב עלתה, עדיין יש מקום לשיפור. הליך שיקום לאחר אירוע לב מסייע במניעת אירועי לב חוזרים, בעצירת התדרדרות מחלת הלב והוא מקנה לחולים איכות החיים טובה יותר. יש לציין, כי שמירה על אורח חיים בריא בתקופת השיקום בלבד אינה מספיקה ומחקרים שונים אף מצאו כי אלה שלא המשיכו בשגרת הבריאה לאחר תקופת ההחלמה התדרדרו למצבם הקודם. שמירה על שגרת הכושר הגופני גם לאחר תקופת השיקום ואיזון גורמי הסיכון השונים, כמו השמנת יתר, יסייעו במניעת התדרדרות חוזרת ובשיפור מצבו הבריאותי של חולה הלב. הכתבה בשיתוף עם  ד"ר יהודה אדלר יו"ר האיגוד הקרדיולוגי הארופאי למחלות שריר וקרום הלב, מומחה ברפואה פנימית ומומחה ברפואת שיקום הלב ורפואה מונעת. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יהודה אדלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שיקום לאחר צנתור

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיסה לאחר צנתור אורן לוי 01/01/2020 22:59
  • שלום רב, עברתי ארוע לב בגיל 50. אני טס מעת לעת למערב ארה"ב בטיסה של מעל 15 שעות וברובה איני קם מהמקום. האם יש יתרון בריאותי לטיסה במקום מרווח (מחלקת פרימיום או עסקים) בהקשר זה?

  • + הוסף תגובה
הפסקת טיפול בRivaroxaban דליה 25/06/2019 18:38
  • שלום, אמי נוטלת rivaroxban לאחר שעברה צינתור. התרופה גורמת לה לתופעות לוואי רבות שלא חלפו. נאמר לה ע״י הרופא שלא ניתן להפסיק את התרופה, מדוע? האם אין תרופה אחרת שניתן ליטול במקום? תודה

  • + הוסף תגובה
טיפול אלטרנטיבי לאחר צנתור אברהם 29/04/2019 10:49
  • אני לאחר צנתור, מנסה להשתקם. מקבל המון תרופות ודווקא בשיקום המנטלי הייתי שמח לטיפול אלטרנטיבי. מהן האופציות? האם הוכחה הצלחתן?

  • + הוסף תגובה
טיפולים אלטרנטיבים לאור 29/04/2019 19:09
  • שלום אברהם המרכז שלנו מתמחה במתן טיפןלים הוליסיטים כגון "שטיפה אנרגטית" טיפול בשיטת "המסע", דימיון מודרך ועוד. בהחלט יש הצלחה, הן בתהליך הריפוי והן כצידה לדרך איך אפשר להמשיך בתהליך עמוק של שחרור וריפוי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!