גידולי ההרת (Thymic tumors)

ראשי

תאור

ההרת (תימוס) מתפתח כבר בראשית התקופה העוברית, בסוף השבוע השישי להריון.
להרת צורת H והוא ממוקם קדמית למעטפת הלב ולכלי הדם הגדולים ואחורית לעצם בית החזה, באזור האנטומי המוגדר כמיצר הקדמי. ההרת ממשיך לצמוח עם השנים עד גיל ההתבגרות ואז מתחיל להתנוון ולהצטמק, בגודלו ובמשקלו. תפקידו חיוני להתפתחות המערכת החיסונית בכך שהוא מקנה לתאי דם לבנים הקרויים לימפוציטים מסוג T, יכולת חיסונית. לרקמת התימוס יש פוטנציאל להפוך לגידול. גידולי ההרת נדירים מתחת לגיל 16 והם מסווגים לשלושה סוגים עיקריים: תימומה, Thymic carcinoma וגידולים ממקור נירואנדוקריני.
תימומה (Thymoma): אין מאפיינים מיקרוסקופיים קלאסיים של ממאירות, אך התנהגות הגידול יכולה להיות ממאירה. הגידול ממוקם במיצר הקדמי וצורתו עגולה או סגלגלה. ברוב המקרים מקורו ברקמת הרת תקינה. מידת תוקפנות הגידול קשורה לקופסית העוטפת אותו. ריפוי תימומה השמורה בתוך הקופסית שלה נעשה באמצעות כריתה של הגוש בניתוח, והתנהגותה נחשבת לשפירה כמעט. תימומה החודרת את הקופסית ואפילו חדירה מיקרוסקופית, או חודרת לרקמות או לאיברים סמוכים, נחשבת לתוקפנית ויש להתייחס אליה כאל גידול ממאיר לכל דבר. משמעות הדבר היא המשך טיפולים הכוללים טיפולים כימיים והקרנות, אם צריך, בכדי למנוע הישנות מקומית או רחוקה (בצורת גרורות) של הגידול.
רוב החולים מעל גיל 40 והגידול פוגע במידה שווה בגברים כבנשים. מרבית הגידולים אינם מורגשים על ידי הנושא אותם ומתגלים באקראי, בעת ביצוע צילום בית חזה. אם קיימים תסמינים, הם יכולים להיות ממוקמים ו/או מערכתיים. תסמינים ממוקמים יכולים להיות כאבי חזה, קוצר נשימה או שיעול. התסמינים המערכתיים העיקריים הם: מחלת Myasthenia gravis - חולשת שרירים המופיעה אצל 30% מחולי התימומה, Pure red cell aplasia- אנמיה קשה כתוצאה מדיכוי מרכז יצירת תאי הדם האדומים בלשד העצם (מופיעה אצל 5% מחולי התימומה).
כאמור, לצורך אבחון ראשוני של התימומה מבצעים צילום בית חזה ולאחריו טומוגרפיה מחשבית. בדיקת ה-CT אינה מספקת כדי להבדיל בין גוש שפיר לממאיר. ברוב המקרים יש צורך בביופסיה טרם החלטה על המשך הטיפול.
האפשרויות להתקנת ביופסיה כוללות ביופסיית מחט עדינה (FNA), מדיאסטינוסקופיה, מדיאסטינוטומיה או תורקוטומיה.
לכל החולים עם תימומה מבוצעת כריתה, מלאה ככל האפשר, של הגידול, למעט מקרים שבהם ברור כי אין אפשרות טכנית לכרות את הגידול, או שהגידול כבר התפשט אל מחוץ לבית החזה. הניתוח מתבצע לרוב דרך סטרנוטומיה אמצעית אך לעיתים, כאשר הגידול ממוקם ברובו בצד אחד של בית החזה, נדרשת תורקוטומיה של צד ימין או שמאל. שיעור התמותה בניתוח לכריתת תימומה נמוך מאוד. אם התימומה חדרה את הקופסית העוטפת אותה או אם היא נמצאת בשלב מתקדם יש צורך בהמשך הקרנות. חולים הנושאים תימומה מתקדמת שאינה ניתנת לכריתה בניתוח או ששלחה גרורות, מטופלים בכימותרפיה. סיכויי ההישרדות של חולי תימומה אשר הוצאה בשלמותה עם קופסית שלמה מתקרבת לזו של האוכלוסייה הכללית. לאלו הנושאים תימומה מתקדמת ביותר, סיכויי ההישרדות לחמש שנים מגיעים ל-50% לערך.
גידולי הרת נוספים הם: Thymic Carcinoma שהוא גידול נדיר, וקבוצת גידולי Tumors of neuroendocrine cell origin הכוללת שני גידולים: Thymic carcinoid ו-Small cell carcinoma of the thymus.
ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

שאלות ותשובות


פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גוש בממוגרפיה אלה123 13/10/2019 15:04
  • שלום וחג שמח אשמח לדעתך, אני לחוצה מאוד ובחרדות. האם מדובר בגוש סרטני? הופנתי לבדיקה חוזרת בעוד כשבועיים (ממוגרפיה ואולטראסאונד). בת 48. מחזור סדיר. לא נוטלת (עכשיו ובעבר) תרופות/גלולות. לא נשאית של הגן (האם נבדקה בגלל סרטן לבלב). שלושה ילדים (הריון ראשון בגיל 29). הנקתי. שדיים קטנים מאוד (מבנה גוף רזה). מבנה רקמת השד פיברוגלדולארי בעיקרו. הריקמה הבלוטית סמיכה. במעקב כירוג שד שגרתי ב 10 שנים אחרונות (ללא סיבה מיוחדת). בדיקת ממוגרפיה אחרונה (שבוע לפני הווסת): שמאל: תקין BIRADS1. ימין: BIRADS 0 גושים ברקמה הרכה - נראה גוש אחד 13 ממ. ממוקם ברביע פנימי תחתון. גבולות במבנה לובולארי. סמיכות רקמת הגוש נמוכה. בדיקה טרם הושלמה יתר המדדים תקינים. המלצות: בדיקת אולטראסאונד, במידה והממצא סולידי מומלץ לבצע ביופסיה. בדיקת US (בוצעה באותו היום, לאחר הממוגרפיה): מבנה שד בלוטי צפוף. אין עדות לגוש סולידי או ציסטי בבית השחי אין בלוטות מוגדלות. BRIADS1 (ימין ושמאל). בדיקה ידנית כירוג שד (בתום הוסת): ואקסילות תקינה, מבנה שדיים מעט גושי, אין לימפאדנופתיה סופרה-קלויקולרית.

  • + הוסף תגובה
גוש ד"ר נעה אפרת בן ברוך 13/10/2019 23:16
  • אני מבינה שלא מצאו דבר בUS. לא רואה ממש סיבה לעשות שובממוגרפיה וUS. אבל איני יכולה ליעץ לך במסגרת פורום. על פניו לא נראה מדאיג. אם הכירורג שמטפל בך דואג, יותר הגיוני,לדעתי ,לעשות MRI

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 05/10/2019 23:14
  • שלום וברכה אני בת 26 לאחרונה כשאני לחוצה מתחיל לכאוב לי השדיים בצד שמאל האם יכול לעיד על משהו היה לי את זה כבר כמה פעמים מחכה לתשובה

  • + הוסף תגובה
כאב ד"ר נעה אפרת בן ברוך 05/10/2019 23:25
  • לא נראה לי מדאיג מבחינת השד, אם יש לך לחצים בחזה בזמן לחץ, גשי לרופא המשפחה

  • + הוסף תגובה
הקשר בין טופו לסרטן השד טוליק 04/10/2019 18:51
  • שלום רב, שואלת עבור בת משפחה: כבת לאם אשר נפטרה מסרטן שד, האם ישנה מגבלה כל שהיא על מאכלי טופו, מתוך הנחה שיש בטופו פטואסטרוגנים? תודה

  • + הוסף תגובה
טופו ד"ר נעה אפרת בן ברוך 04/10/2019 19:08

הצטרפו לאינדקס הרופאים!