גידולי ההרת (Thymic tumors)

ראשי

תאור

ההרת (תימוס) מתפתח כבר בראשית התקופה העוברית, בסוף השבוע השישי להריון.
להרת צורת H והוא ממוקם קדמית למעטפת הלב ולכלי הדם הגדולים ואחורית לעצם בית החזה, באזור האנטומי המוגדר כמיצר הקדמי. ההרת ממשיך לצמוח עם השנים עד גיל ההתבגרות ואז מתחיל להתנוון ולהצטמק, בגודלו ובמשקלו. תפקידו חיוני להתפתחות המערכת החיסונית בכך שהוא מקנה לתאי דם לבנים הקרויים לימפוציטים מסוג T, יכולת חיסונית. לרקמת התימוס יש פוטנציאל להפוך לגידול. גידולי ההרת נדירים מתחת לגיל 16 והם מסווגים לשלושה סוגים עיקריים: תימומה, Thymic carcinoma וגידולים ממקור נירואנדוקריני.
תימומה (Thymoma): אין מאפיינים מיקרוסקופיים קלאסיים של ממאירות, אך התנהגות הגידול יכולה להיות ממאירה. הגידול ממוקם במיצר הקדמי וצורתו עגולה או סגלגלה. ברוב המקרים מקורו ברקמת הרת תקינה. מידת תוקפנות הגידול קשורה לקופסית העוטפת אותו. ריפוי תימומה השמורה בתוך הקופסית שלה נעשה באמצעות כריתה של הגוש בניתוח, והתנהגותה נחשבת לשפירה כמעט. תימומה החודרת את הקופסית ואפילו חדירה מיקרוסקופית, או חודרת לרקמות או לאיברים סמוכים, נחשבת לתוקפנית ויש להתייחס אליה כאל גידול ממאיר לכל דבר. משמעות הדבר היא המשך טיפולים הכוללים טיפולים כימיים והקרנות, אם צריך, בכדי למנוע הישנות מקומית או רחוקה (בצורת גרורות) של הגידול.
רוב החולים מעל גיל 40 והגידול פוגע במידה שווה בגברים כבנשים. מרבית הגידולים אינם מורגשים על ידי הנושא אותם ומתגלים באקראי, בעת ביצוע צילום בית חזה. אם קיימים תסמינים, הם יכולים להיות ממוקמים ו/או מערכתיים. תסמינים ממוקמים יכולים להיות כאבי חזה, קוצר נשימה או שיעול. התסמינים המערכתיים העיקריים הם: מחלת Myasthenia gravis - חולשת שרירים המופיעה אצל 30% מחולי התימומה, Pure red cell aplasia- אנמיה קשה כתוצאה מדיכוי מרכז יצירת תאי הדם האדומים בלשד העצם (מופיעה אצל 5% מחולי התימומה).
כאמור, לצורך אבחון ראשוני של התימומה מבצעים צילום בית חזה ולאחריו טומוגרפיה מחשבית. בדיקת ה-CT אינה מספקת כדי להבדיל בין גוש שפיר לממאיר. ברוב המקרים יש צורך בביופסיה טרם החלטה על המשך הטיפול.
האפשרויות להתקנת ביופסיה כוללות ביופסיית מחט עדינה (FNA), מדיאסטינוסקופיה, מדיאסטינוטומיה או תורקוטומיה.
לכל החולים עם תימומה מבוצעת כריתה, מלאה ככל האפשר, של הגידול, למעט מקרים שבהם ברור כי אין אפשרות טכנית לכרות את הגידול, או שהגידול כבר התפשט אל מחוץ לבית החזה. הניתוח מתבצע לרוב דרך סטרנוטומיה אמצעית אך לעיתים, כאשר הגידול ממוקם ברובו בצד אחד של בית החזה, נדרשת תורקוטומיה של צד ימין או שמאל. שיעור התמותה בניתוח לכריתת תימומה נמוך מאוד. אם התימומה חדרה את הקופסית העוטפת אותה או אם היא נמצאת בשלב מתקדם יש צורך בהמשך הקרנות. חולים הנושאים תימומה מתקדמת שאינה ניתנת לכריתה בניתוח או ששלחה גרורות, מטופלים בכימותרפיה. סיכויי ההישרדות של חולי תימומה אשר הוצאה בשלמותה עם קופסית שלמה מתקרבת לזו של האוכלוסייה הכללית. לאלו הנושאים תימומה מתקדמת ביותר, סיכויי ההישרדות לחמש שנים מגיעים ל-50% לערך.
גידולי הרת נוספים הם: Thymic Carcinoma שהוא גידול נדיר, וקבוצת גידולי Tumors of neuroendocrine cell origin הכוללת שני גידולים: Thymic carcinoid ו-Small cell carcinoma of the thymus.
ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

שאלות ותשובות


פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גוש בשד בת 20 26/01/2020 13:25
 • אני בת 20 בריאה ברוך ה'. בחודשים האחרונים אני חשה גוש בשד הימני מתחת לבית השחי למעלה. בזמן החזור הגוש נהיה רגיש מאוד ומתנפח ולאחר המחזור הוא לא כואב בכלל ואני יכולה לגעת ולמשש אותו. בכללי בזמן מחזור השדיים שלי נהיים רגישים מאוד! זה יכול להיות מסוכן? מה הסיכוי שזה באמת קריטי?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:08
 • קרוב לודאי שמדובר בציסטה שמשתנה עם המחזור החודשי גשי להיבדק על יד כירורגית שד

 • + הוסף תגובה
Ilc 123 27/01/2020 07:19
 • שלום, בת 65. לפני 11 שנים idc בשד ימין, רצפטורים חיובים להורמונים, her2 שלילי ולפני האונקוטייפ לא היה צורך בכימותרפיה.טופלתי בניתוח הקרנות וטמקוסיפן ואחריו ארומזין. בחודש שעבר נמצא ממצא בשד שמאל בגודל 0.6. תוצאות הביופסיה שמדובר ב ilc her2 גבולי ויש צורך בבירור בביופסיה מהמיתוח. אסטרוגן חיובי פרוגסטרון שלילי ומה שהכי מטריד אותי כרגע זה ki67 40 אחוז. למיטב הבנתי לפי ה ki67 מדובר בגידול אגרסיבי. האם זה תואם גודל הגידול? האם קיים טיפול יעיל בנתונים אלה? כמו כן mri שד רק בעוד שבועיים. האם זה סביר לחכות? תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:06
 • אין קשר בין גודל הגידול למדד ki67 כמובן שקיים טיפול יעיל אין בעיה לחכות שבועיים

 • + הוסף תגובה
Ilc המשך 123 27/01/2020 14:07
ki67 ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:08
ביופסיה של בלוטת לימפה שירי 27/01/2020 07:43
 • אני בת 49 וכבדיקת סקר עברתי לראשונה ממוגרפיה שיצאה תקינה. ואולרסאונד שמצא בבית שחי ימין 2 בלוטות לימפה בגודל 0.9*1.7 ס"מ עם קורטקס מעובה עד 0.4 ס"מ. ללא היפרמיה בדופלר צבע. הומלץ על בדיקה חוזרת עוד 3 חודשים, האם כדאי לפני כן לבצע ביופסיה. האם יש סכנה בביצוע ביופסיה.

 • + הוסף תגובה
בלוטות ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:05
 • אין בעיה בביצוע ביופסיה אני ממליצה לך לפנות לכירורג שד לבדיקה גופנית, מעקב והחלטה על צורך בהמשך ברור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!