דלג לתוכן

פקקת מפושטת בכלי דם (Disseminated Intravascular Coagulation)

פקקת מפושטת בכלי דם, DIC (Disseminated Intravascular Coagulation)
2 דקות קריאה
בעוד שפקקת בווריד או בעורק ממוקמת בכלי דם אחד או בכמה כלי דם הסמוכים זה לזה, פקקת מפושטת בכלי הדם מתרחשת בו-בזמן בכלי דם רבים בכל חלקי הגוף. מצב זה מסוכן וגם אם חולים הלוקים בתסמונת הפקקת המפושטת בכלי דם מטופלים כהלכה, שיעור התמותה הוא בין 30% ל- 50%.

הפקקת המפושטת בכלי דם היא תמיד מישנית למחלות או למצבים שבהם משרנים של קרישת הדם חדרו או נוצרו במחזור הדם. המשרן העיקרי הוא הגורם הרקמתי שנחשף לזרם הדם ויוצר מכלול עם גורם הקרישה VII. הוא מפעיל סדרת תגובות שבסופן נוצר תרומבין ההופך את הפיברינוגן לרשת הפיברין אשר מהווה את המשתית של קריש הדם. במצב רגיל הגורם הרקמתי מצוי על פני תאי הרקמות או בעומק הדופן של כלי הדם ואינו בא במגע עם הדם. לעומת זאת, כאשר מתרחש אחד מהאירועים הבאים: פציעה נרחבת של רקמות, תאים ממאירים חודרים לדם, השיליה נפרדת מהרחם בטרם עת, הדם נחשף לכמויות גדולות של הגורם הרקמתי ומופעלת קרישת הדם.

גם המונוציטים המהווים כ-10% מכלל הליקוציטים בדם, מסוגלים בתנאים קיצוניים כמו אלח דם לייצר ולבטא על פניהם גורם רקמתי ולהשרות קרישת דם מפושטת. בכל המצבים הללו קורסות מערכות הבלימה של קרישת הדם, נאכלים גורמי קרישה חיוניים כמו פיברינוגן, או גורמי הקרישה V ו-VIII, ויורד מספר טסיות הדם. בנוסף, מופעלת מערכת ההמסה (פיברינוליזה) של קרישי הדם בניסיון לפנות את קרישי הדם מכלי הדם ולאפשר חידוש נאות של זרימת הדם.

נוצר מצב פרדוקסי של חסימת כלי דם על ידי קרישי דם, ובמקביל מתפתחת נטייה לדימום מפאת הירידה בגורמי הקרישה ובמספר הטסיות. הביטוי הקליני בהתאמה: מופיעים שטפי דם בעור, בריריות ובמקומות חדירה של צנתרים, והפרעות בתפקוד הכבד, הריאות, הכליות ומערכת העצבים המרכזית.

סימפטומים

שטפי דם בעור, בריריות ובמקומות חדירה של צנתרים, והפרעות בתפקוד הכבד, הריאות, הכליות ומערכת העצבים המרכזית.

טיפולים ותרופות

הסיכוי היחיד כמעט לשרוד במצב של פקקת מפושטת הוא על ידי טיפול יעיל בגורם או בגורמים שהשרו את התסמונת. כלומר, יש לטפל באופן נמרץ באמצעות אנטיביוטיקה כאשר הקרישה המפושטת בכלי הדם היא מישנית לאלח הדם, בכימותרפיה לחיסולם של תאים ממאירים שחדרו לדם, ולסיים במהירות הריון שהסתבך בהפרדה מוקדמת של השיליה. הטיפול המישני בחולים שלקו בתסמונת הקרישה המפושטת בכלי הדם, כולל עירוי של מרכיבי דם שנצרכו להפחתת תופעות הדמם.

רק באורח נדיר ניתן טיפול בנוגדי קרישת דם, שכן טיפול זה עלול להחמיר את הדימום. לאחרונה, טופלו בהצלחה חולים שפיתחו את תסמונת הקרישה המפושטת בכלי הדם עקב אלח דם על ידי עירויים של חלבון C משופעל שיוצר בשיטות ההנדסה הגנטית.
רופאים בתחום
פרופ' בזיל לואיס
פרופ' בזיל לואיס קרדיולוגיה
פרופ' משה סויסה
פרופ' משה סויסה קרדיולוגיה
 מדיקל השרון
מדיקל השרון אורתופדיה

שאלות מתוך פורום מחלות לב נשים

בניהולו של ד"ר אביטל פורטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו