שיגעון בשניים (folie à deux, shared psychosis)

ראשי

תאור


"שיגעון בשניים" הוא מושג צרפתי במקורו המכונה גם פסיכוזה משותפת. מדובר במקרה נדיר ביותר של פסיכוזה, ששותפים לה שני אנשים או יותר.

במסגרת "שיגעון בשניים" מספר אנשים חולקים את אותם סימפטומים פסיכוטיים, הכוללים בין היתר דלוזיה (אמונה חזקה ברעיונות חסרי בסיס), הלוצינציה (חוויה חושית כגון ראיה או שמיעה של גירוי, שבפועל אינו קיים במציאות) והתנהגות ביזארית. במרבית המקרים, התכנים הפסיכוטיים הינם פרנואידים; לדוגמא, שני אחים אשר משוכנעים כי השכנים שלהם זוממים קונספירציות נגד האנושות.

שיגעון בשניים – מהלך ההפרעה וגורמים

"שיגעון בשניים" מתרחש בין שני אנשים קרובים, לעיתים קרובי משפחה. כגון אם ובנה או שני אחים. כמו כן, במקרים נדירים במיוחד, הפרעה זו מתפתחת בקרב משפחה שלמה. מערכת היחסים המאפיינת את הסובלים מהפרעה זו מאופיינת לרוב בתלות הדדית, כאשר השניים גרים יחד ונמצאים בבידוד חברתי. "שיגעון בשניים" מאופיין בדינאמיקה הכוללת צד דומיננטי וצד פאסיבי. הצד הדומיננטי הינו בר ההשפעה בקשר, והוא הראשון אשר מפתח את הסימפטומים הפסיכוטיים. לאחר תקופה, הוא מצליח לשכנע את הצד הפאסיבי בתכנים הפסיכוטיים ובכך למעשה "מדביק" אותו בפסיכוזה. חלק מהגורמים אשר נמצאו קשורים לתופעה זו, הינם זקנה, הפרעות בתפקודי המוח, אינטליגנציה נמוכה, שימוש באלכוהול ונטייה גנטית לפיתוח הפרעות פסיכוטיות. במקרים של זקנה, המצב נובע בעיקר מהחרפה של תחושת התלות בין בני הזוג, עם תהליך ההזדקנות.

שיגעון בשניים – טיפול

הטיפול הנפוץ ביותר במקרים של "שיגעון בשניים" הינו טיפול באמצעות תרופות אנטי פסיכוטיות, הניתן על ידי פסיכיאטרים. במקביל לטיפול זה, מתבצעת הפרדה מיידית בין שני האנשים המעורבים. נמצא כי הצד הדומיננטי מבין השניים חווה את הסימפטומים הפסיכוטיים באופן חריף יותר ונדרש לטיפול אינטנסיבי יותר, לעיתים גם במסגרת אשפוז פסיכיאטרי. בהשוואה אליו, מצבו של הצד הפאסיבי ב"שיגעון בשניים" לרוב פחות חמור. במקרים מסוימים, בייחוד כאשר מדובר בילדים, חלק מהסימפטומים הפסיכוטיים נעלמים אצל האדם הפאסיבי עם הרחקתו של האדם הדומיננטי.

פורומים טיפול במיגרנות, הפרעות שינה וטינטון בנוירופידבק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רעש צילצולים באוזן ש. זמן רב ורעש חדש מהבוקר שונה בתחליט וחזק יותר באוזן ימין. אני מודאג מאוד. רן 18/10/2020 08:55
  • יש לי ציפצופים באוזן שמאל דומה לרעש של תחנת רדיו שלא משדרת כבר תקופה ארוכה, הבוקר קמתי עם רעש דומה לרעש רוח פרצים באוזן השניה הימנית ואני ממש מרגיש מעין אטימות ושאני מקשיב לטלויזיה אני ממש סובל ושומע את הדיבור בצורה של מאין גלים ומאין צלילי בס צורמים, אני מודאג מאוד. אשמח להצעה מה צריך/אפשר לעסות. תודה

  • + הוסף תגובה
קלונקס וציפרלקס בזמן? אריק 09/09/2020 02:49
  • האם צריך להמתין אחרי שלקחתי ציפרלקס בשביל לקחת קלונקס -(להירדם ברוגע בעיקר) כמה זמן א"כ?

  • + הוסף תגובה
קלונקס וציפרלקס בזמן? אריק 09/09/2020 02:45
  • האם צריך להמתין אחרי שלקחתי ציפרלקס בשביל לקחת קלונקס -(להירדם ברוגע בעיקר) כמה זמן א"כ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!