דלקת עור ממגע (Contact Dermatitis)

ראשי

תאור

הגדרה: דלקת עור ממגע פירושה שחלקיק זר מהעולם החיצון, חודר לעור וגורם לדלקת בעור. קיימים שני סוגים עיקריים של דע"מ, דע"מ מגרה ודע"מ אלרגית:

דלקת עור ממגע: החלקיק החודר לעור גורם נזק לתאים באפידרמיס למצער. הנזק גורם לדלקת. ברוב שלביו של תהליך זה אין מעורבות של המערכת החיסונית.

דלקת עור ממגע מאלרגיה: החלקיק החודר לעור איננו גורם לו כל נזק, אך הוא מעורר תגובה חיסונית שבסופה מופיעה בעור דלקת. התגובה החיסונית מושהית, כלומר, במגע הראשון או במגעים הראשונים התהליך סמוי מהעין ורק אחרי מגעים נישנים ובתדירות מסוימת מופיעה דלקת בעור. היקף המגעים שבכוחם לגרום להופעת הדלקת בעור תלוי במספר תכונות שבכללן חוזק האלרגן (החלקיק הגורם לתגובה החיסונית). אם האלרגנים חלשים יש צורך במגעים רבים, באלרגנים חזקים דרושה כמות קטנה יותר של מגעים נישנים, כדי לגרום לדלקת בעור. האלרגן החזק ביותר בטבע הוא חומר המצוי בצמח: Poison ivy הגדל בארצות הברית. יש הטוענים ששני מגעים בתוך 24 שעות מספיקים על מנת שתופיע דע"מ. לעומת זאת, על מנת שתתפתח רגישות לבושם דרוש מגע חוזר במשך חצי שנה עד שנתיים. לעיתים מופיעה המחלה בעור רק לאחר עשרות שנים של מגע עם חומר מסוים. לדוגמה, אצל פועלי בניין עלולה להתפתח רגישות עור למלט אחרי עשרות שנים של מגע יומיומי עם מלט.

ההבחנה בין דע"מ מגרה ואלרגית חשובה בעיקר כאשר מדובר במחלת עור מקצועית. אם הדע"מ מגרה אין צורך בדרך כלל בשינוי מקצוע, אלא בשינוי סביבת העבודה כדי למנוע מהעובד מגע עם החומר שגרם לו לדלקת בעור.

לעומת זאת דלקת עור ממגע אלרגית מחייבת בדרך כלל שינוי מקצוע. דלקת עור ממגע אלרגית מקורה בכמויות מזעריות, מיקרוסקופיות, של אלרגן, ואין אפשרות מעשית להימנע מהמגע עם החומר במקום העבודה. לדוגמה, רופא שיניים שלקה בדע"מ אלרגית לחומרים הקשורים לעיסוקו, לא יוכל לשהות בקליניקה אף בלא שיעבוד כרופא שיניים. כמות האלרגן הנישא בחלל החדר תגרום להתלקחות מחדש של הדלקת בעור.

ההבחנה בין שתי הצורות של דע"מ נקבעת על פי ההסתמנות של המחלה, התמונה הקלינית ותוצאות התבחינים.

תבחיני מטלית (Patch tests): בתבחיני המטלית, מניחים חומרים על גבי קעריות קטנות הדבוקות לאגד מדבק מיוחד ואשר מוצמדות לגב החולה למשך 48 שעות. לאחר 48 שעות מורידים את התבחינים ומעריכים את התגובות בפעם הראשונה. חוזרים על ההערכה פעם נוספת כעבור 96 שעות (הערכה אחת אינה מספיקה, כי בהערכה אחת עלולים להחמיץ כמעט 50% מהתגובות).

בתגובות חלשות, מופיע אודם במקום שבו הונח האלרגן שגרם לתגובה. בתגובות חזקות יופיעו גם שלפוחיות. בדרך זו ניתן ללמוד לאיזה אלרגנים הנבדק רגיש ולהדריכו מאיזה מהם עליו להימנע.

בדע"מ מגרה תבחיני המטלית יפורשו כשליליים שהרי אין מדובר בתהליך חיסוני, ובתבחיני המטלית בודקים רגישויות בעור הנגרמות על ידי תהליך חיסוני.

דלקת עור מחשיפה לשמש (Photocontact Dermatitis): בדלקת מסוג זה מגע עם האלרגן איננו הגורם לדע"מ. כאשר האדם נחשף לשמש חל שינוי באלרגן (בדרך כלל במבנה המרחבי שלו בחלל), ואז מופיעה התגובה החיסונית המושהית שגורמת לדלקת בעור.

למרבה האירוניה, מאז שנות ה-90 של המאה שעברה החומרים השכיחים ביותר כגורמים לדע"מ מסוג זה הם: מסנני שמש המצויים בתוך סוככי שמש. על מנת לאשש סוג זה של דלקת אלרגית בעור, יש לבצע תבחיני מטלית בהקרנת אור על-סגול על התבחינים.


פרופ' אריה אינגבר


סיבות וגורמי סיכון

גורמים שכיחים לדלקת עור ממגע אלרגית באוכלוסייה הכללית:
1. מתכות: ניקל, קובלט וכרום אשלגני. ניקל וקובלט מצויים בתכשיטים זולים, אבזמים, כפתורי מתכת וכדומה. כרום אשלגני מצוי בחומרי ניקיון שונים ועלול לגרום לדלקת בעור הידיים של עקרות בית;
2. חומרי שימור: חומרים שתפקידם להאריך את חיי המדף של תכשירים שונים, קוסמטיים ואחרים. חומרי השימור השכיחים ביותר בתעשיית הקוסמטיקה הם: פרבנים, חומרים משחררי פורמלין ו-
Kathon CG;
3. מוצרי גומי: אין לטעות בין דלקת עור ממגע בגומי לבין רגישות ללטקס (כפפות של מנתחים ועובדי בריאות אחרים). הרגישות ללטקס נגרמת במנגנון אחר וההסתמנות הקלינית שונה. הכוונה כאן היא למוצרי גומי כמו כפפות גומי רגילות, אצבעוני גומי, מוצצים וכדומה. הגומי כשלעצמו איננו גורם לדלקת עור ממגע, אלא החומרים שבתוכו החשובים לתהליך הייצור, או המונעים חמצון של המוצר כדי לשמור על יעילותו;
4. בשמים: תעשיית הקוסמטיקה המודרנית מקיפה כ-2000 סוגי בשמים, מתוכם כ-50 עלולים לגרום לדלקת עור ממגע אלרגית. אין הכוונה לבשמים בלבד, אלא לכל תכשיר קוסמטי שיש לו ריח, כלומר שיש בו בושם. נשים שרגישות לבשמים עוברות תבחין מטלית מיוחד הכולל את סוגי הבשמים העיקריים הידועים כגורמים לדע"מ, במגמה לאתר את התכשירים שמהם עליהן להימנע;
5. אנטיביוטיקה: משחות אנטיביוטיות המכילות מרכיבים מסוימים כמו: ניאומיצין יכולות לגרום לדע"מ;
6. חומר השימור בינזוקאין: מנוצל בטיפולי שיניים. לפיכך, אדם הרגיש לבינזוקאין צריך להודיע על כך לרופא השיניים שלו כדי למנוע הופעת תגובה אלרגית;
7. דבקים למיניהם מקבוצת:
Epoxy resin;
8. צבעי שיער: גורמים לבעלי הרגישות אליהם לתפרחת, יותר בפנים ובצוואר ופחות בעור הקרקפת;
9. צמחים: אלרגנים בתוך צמחים יכולים לגרום לתגובות אלרגיות קשות בעור.
10. כשירים היפואלרגנים: 
תכשירים אלה אינם מכילים חומרים המוכרים כגורמים לדע"מ אלרגית. עם זאת עלולים להכיל חומרים הגורמים לדע"מ, מוכרים פחות. לכן, בארצות סקנדינביה חל איסור לרשום על תכשיר שהוא היפואלרגני.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול בדע"מ: הטיפול החשוב ביותר: מניעה בהסברה. הרופא מצביע על גורמי הדלקת (דע"מ) ומסביר לנדבק כיצד עליו להימנע ממגע. מלאכה זו אינה פשוטה, לעיתים מחייבת "חקירה בלשית" ולעיתים נדרש זמן רב כדי שהרופא והנבדק יאתרו את האלרגן הגורם. כל נבדק זקוק לגישה אישית וספציפית לו.

בדלקות בדרגה קלה עד בינונית ניתן להסתפק במריחת משחות סטרואידיות נוגדות דלקת, ובנטילת טבליות אנטי-היסטמיניות. במקרים קשים יותר מטפלים באמצעות סטרואידים, בדרך פומית.


פורומים, לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם להתחיל לקחת פלקווניל רבקה 09/10/2019 08:17
 • שלום, הרומטולוג המליץ להתחיל פלקווניל 200 מג. אולם בבדיקות הדם ANA C3 תקין C4 גבוהה. בעבר היה Ana חיובי ו-C3 שליל. סובלת מכאבי פרקים וחולשה גדולה. יש לי סוכרת סוג 1, פסוריסיס ותת פעילות של בלוטת תריס. Apla בעבר חיובי כיום שלילי

 • + הוסף תגובה
פלקוויניל ומחלות אוטואימוניות פרופ' ננסי אגמון-לוין 13/10/2019 09:35
 • רבקה שלום, החלטה על טיפול תרופתי מורכבת מהרבה החלטות "קטנות" למשל: פלקוויניל היא תרופה טובה לכאבי מפרקים דלקתיים , או לתופעות עוריות אוטואימוניות (גם אם אין זאבת) , פלקוויניל היא גם תרופה "המונעת" התלקחות של זאבת לכן חשוב מאוד לברר עם הרופא/ה שלך למה הומלץ לך טיפול זה, ובהתאם לכמה זמן ואיך נעריך את "הצלחת" הטיפול. ובאופן ענייני לשאלתך - בדיקות הדם יכולות ל"התנדנד" ולכן צריך לבצע "בדיקת אימות" לוודא שאכן ה ANA שלילי ואכן ה APLA שלילי - במקרה זה בנוכחות משלים C4 גבוה - הסבירות ללופוס נמוכה יחסית ובדרך כלל ניתן רק לעקוב ולא לטפל. - בירור זה חשוב גם בשאלה של טיפול בתרופות ביולוגיות המתאימות לפסוריאזיס או למחלת פרקים פסוריאטית אשר חלקן עלולות "לא להתאים" לך. מנגד יש לך שתי מחלות אוטואימוניות (סכרת סוג 1 ופסוריאסיס) וכאבי מפרקים - מאוד יתכן שפלקוויניל יטיב עם כאבי המפרקים - ואין מניעה שתקבלי/תנסי ותבחני האם מסייע לך. צריך "לתת" לפלקוויניל כמה חודשים לעבוד לפני שמעריכים את התגובה. בברכה,

 • + הוסף תגובה
האם מותר לצום בכיפור? שאלה 06/10/2019 16:22
 • מקבלת עירוי בנליסטה יום לפני הצום, בנוסף סלספט (2 ג׳ ביום), פלקווניל, מיקרופירין, חומצה פולית, ויטמין די ובי 12

 • + הוסף תגובה
צום, יום כיפור ומחלות אוטואימוניות. פרופ' ננסי אגמון-לוין 06/10/2019 21:55
 • שלום לשואלת ההחלטה על צום היא החלטה אישית לכל מטופל . למרות שאינני מכירת אותך - אנסה לענות. בדרך כלל מי שמקבל כזה משלב של תרופות צריך לשתות מים עם התרופות ולהקפיד על שתית מים לאורך כל היום (למיטב ידיעתי יש הגדרה של כמות מים "שעורים" אשר אינה מבטלת את הצום ומותר לשתות מים אלה גם במהלך השהיה בבית הכנסת) - ואני ממליצה על גישה זו. במידה והרופא/ה המטפל שלך אישר צום מלא בכל זאת (וזה אכן מאוד חיוני לך) - לעירוי הבנליסטה אין השפעה על הצום, את הסלפסט הפלקוויניל והמיקרופירין אפשר לקחת במוצאי הצום, ולוותר יום אחד על הויטמינים. גמר חתימה טובה

 • + הוסף תגובה
חיסון לפפילומה ולופוס ריקי 24/09/2019 22:41
 • האים כדאי לחסן נערה לפפילומה בכיתה ח.יש במשפחה אחות עם סמפטומים של לופוס.האים החיסון מגביר סיכון תודה רבה מראש

 • + הוסף תגובה
חיסון לפפילומה - מהם השיקולים בעד ונגד ? פרופ' ננסי אגמון-לוין 29/09/2019 16:54
 • ריקי שלום, אנא ראי את תשובותי לשירלי (בשאלה הבאה לגבי חיסון שפעת) - היא נכונה לכל החיסונים גם לחיסון לפפילומה (אם כי חיסון זה שונה מהחיסון לשפעת ויש להתייחס אל כל חיסון באופן ענייני מה התועלת לחיסון זה , האם יש חלופה לחיסון, ומה הסיכונים לתופעות לוואי השונות בין חיסון לחיסון ) לשאלתך יש פן נוסף שכן אין מדובר בילדה החולה בלופוס, אלא בילדה שיש במשפחתה חולת לופוס. במקרה זה אני ממליצה להגיע לרופא מומחה ללופוס להעריך את מידת הסיכון ללופוס כחלק מהערכה לפני החיסון (אין מדובר בחיסון דחוף , ניתן להשלים את הבירור לפני החיסון). חיסון לפפילומה ניתן למאות אלפי אנשים מסביב לעולם והדייוחים על תופעות לוואי מאוד ספורים באופן יחסי. הוא גם ניתן לקבוצה קטנה של חולות לופוס שמחלתן היתה יציבה ומטופלת ולא נגרם להם נזק. בברכת שנה טובה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!