דלג לתוכן

דלקת בקרנית מחיידקים (Bacterial keratitis Cornea)

2 דקות קריאה
גד דותן גד דותן רופא עיניים מומחה, מנהל יחידת העיניים והפזילה במרכז שניידר. 073-7593023
דלקת בקרנית (הרקמה השקופה בקדמת גלגל העין) הנגרמת על ידי חיידקים, היא מחלה מסכנת ראייה, העלולה להופיע אצל ילדים ומבוגרים. רוב החיידקים אינם חודרים דרך קרנית שלמה ובריאה, אולם כאשר הקרנית חשופה, למשל, בעקבות חבלה או לאחר כניסת עצם זר לקרנית, עלולים החיידקים לחדור ולגרום לזיהום.

החיידקים השכיחים ביותר הם סטפילוקוקים, סטרפטוקוקים (כולל פנימוקוקים) ופסידומונס.

תלונות החולים אינן ייחודיות, ויש בדרך כלל צורך בבדיקת עיניים לשם אבחון. 

מובן, שחשוב מאוד למנוע דלקת קרנית הנגרמת על ידי חיידקים.

ד"ר אירית ברקת

סימפטומים

תופעות נפוצות כוללות כאבים בעין, ירידה בכושר הראייה, אודם, הפרשות, דמעת מרובה ורגישות לאור. בקרנית מופיע כתם עכור לבנבן-אפרפר, המלווה בהתכייבות האפיתל (השכבה החיצונית של הקרנית).

סיבות וגורמי סיכון

גורם סיכון שכיח הוא עדשות מגע: הרכבתן, שינה עמן (כאשר אינן מיועדות לכך) ואי-הקפדה על ניקיונן. גורמי סיכון נוספים: יובש קשה של העין, ניתוחים קודמים בעיניים, מחלות קרנית קודמות, וחשיפת הקרנית בשל הפרעות בעפעפיים וסגירה לקויה של העין.

סיבוכים אפשריים

הזיהום עלול להתפשט גם לשכבות עמוקות יותר של הקרנית, לגרום להתמוססות ולנמק מהיר של הרקמה, ואף לחדור פנימה לתוך העין ולגרום להרס נרחב. ככל שהזיהום עמוק יותר, עלולים להופיע תסמינים קליניים וסיבוכים קשים יותר. לעיתים יש הצטברות של תאי מוגלה מאחורי הקרנית. קיים סיכון לפגיעה בראייה גם כאשר התגובה לטיפול טובה לכאורה, משום שתהליך ההבראה עלול להותיר בקרנית אזור של צלקת אטומה. דלקת מחיידקים בקרנית היא מצב חירום; לכן, יש צורך דחוף בהתייעצות עם מומחה למחלות עיניים על מנת לאפשר טיפול מהיר ויעיל. ככל שהטיפול בדלקת ניתן מוקדם יותר וככל שההחלמה מהירה יותר, רב יותר הסיכוי למזער את הנזקים לטווח הארוך.

טיפולים ותרופות

הרופא שוקל בהתאם למיקום, לגודל, ולחומרת הזיהום, התקנת תרבית מרקמה (על ידי גירוד עדין של אזור הזיהום), ומתחיל מייד בטיפול באמצעות טיפות אנטיביוטיקה. בתחילה מטפלים באנטיביוטיקה בעלת טווח פעולה רחב, לעיתים אף ביותר מתרופה אחת, ומתמקדים בהדרגה בתרופות ספציפיות. הטיפול באמצעות הטיפות ניתן בתחילה בתדירות גבוהה מאוד, בדרך כלל בכל שעה, ולאחר שניכר שיפור, מקטינים את התדירות תוך ביצוע מעקב רפואי תכוף. לעיתים רחוקות יש צורך בניתוח להשתלת קרנית אם החולה אינו מגיב לטיפול באנטיביוטיקה.

מניעה

עדשות מגע עלולות להיות מקור לדלקות; ועל כן, על מרכיביהן לשמור על ניקיונן, על ניקיונה של קופסת האחסון, חיטוי בנוזלי חיטוי טריים ונקיים, נטילת הידיים לפני הטיפול בעדשות, וכן יש להימנע מהפרזה במשך הרכבתן. בכל מקרה יש להסירן מייד עם הופעת גירוי או אודם בעיניים, להחליף את העדשות בהתאם להוראות ולפנות מיידית לרופא עיניים במקרה של חבלה.
רופאים בתחום
ד"ר יעקב שאולי
ד"ר יעקב שאולי עיניים
פרופ' רות סיגל
פרופ' רות סיגל עיניים
ד"ר סיגל זמודזיאק יחיעם
ד"ר סיגל זמודזיאק יחיעם עיניים
באנר

מעוניינים לקבל מידע נוסף על דלקת בקרנית מחיידקים?
השאירו פרטים להתייעצות עם גד דותן

מאמרים בנושא דלקת בקרנית מחיידקים

מספר המשקפיים שלכם קופץ מהר? בדקו קרטוקונוס
מספר המשקפיים שלכם קופץ מהר? בדקו קרטוקונוס
גילי בושרי מאת: גילי בושרי 26/05/2014

קרטוקונוס היא מחלת עיניים פרוגרסיבית, בה הידקקות (מלשון דק) של הקרנית גורמת לבלט בקרנית. בלט זה גורם לפגיעה בחדות ה... לכתבה המלאה

ניתוחי קטרקט לחולי גלאוקומה
ניתוחי קטרקט לחולי גלאוקומה
ד"ר חני ורבין-לבקוביץ מאת: ד"ר חני ורבין-לבקוביץ 18/08/2014

קטרקט וגלאוקומה הן מחלות שכיחות בגילאים מתקדמים. 10% מהאוכלוסייה בישראל סובלת מגלאוקומה, ואחוז הסובלים מקטרקט בקרב ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטן העין

בניהולו של ד"ר אהוד רייך
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו