דלג לתוכן

הפרעת דלוזיות בזקנה, פרנויה בזקנה

הפרעה דלוזיונלית בזקנה | Paranoid (delusional) disorders
המומחים של Infomed מסבירים:

הפרעה דלוזיונלית מתאפיינת בנוכחותן של מחשבות שווא (דלוזיות). טבען של מחשבות השווא שהן אינן תואמות את המציאות ולא את הרקע התרבותי של האדם החולה. האדם הלוקה בהפרעה זו משוכנע באמיתותן ולא ניתן לשכנעו, אף לא בעזרת הסברים הגיוניים, כי הן מופרכות.

בעבר נהגו לכנות הפרעה דלוזיונלית בשמות: פרנויה או הפרעה פרנואידית.

למרות שמדובר במחשבות שאינן תואמות את המציאות, תוכנן אינו מוזר. הן יכולות להיות קשורות במצבים שונים: רדיפה, גדלות, קנאה, תחושות גופניות (סומאטיות) או ארוטיקה. מחשבות שווא הקשורות ברדיפה הן השכיחות ביותר. החולים מאמינים כי עוקבים אחריהם, מנסים להרעילם או לפגוע בהם בדרכים שונות. בדרך כלל אין להם סימנים או תסמינים פסיכוטיים נוספים כדוגמת הזיות שמיעה או ראייה, ואף לא הפרעות בארגון החשיבה.

ההפרעה מופיעה בדרך כלל בגיל 40 עד 55, אך היא עלולה להופיע גם בגיל מאוחר יותר, ולהיות קשורה לגורם מזרז כמו הגירה, יציאה לגמלאות, פטירת בן זוג, הופעת מחלה גופנית, ירידה בכושר הראייה או השמיעה.

נוכחות מחשבות השווא עלולה להיות סימן נלווה להפרעות פסיכיאטריות אחרות המופיעות בגיל זיקנה, כגון דיכאון פסיכוטי או מחלת אלצהיימר. יש לשלול סיבה גופנית כמו גידול במוח או הרעלה מתרופות.

מהלך ההפרעה עלול להימשך שנים. לרוב, אין החולים פונים לקבלת עזרה נפשית, בשל חוסר מודעות למחלתם, אלא בליווי קרובי משפחה וביוזמתם.

הטיפול המומלץ הוא בתרופות אנטי פסיכוטיות במשולב עם פסיכותרפיה כטיפול תומך שאחת ממטרותיה לעודד את החולים להסכים לטיפול בתרופות. במקרים רבים חולים הלוקים בהפרעה זו מתנגדים לקבל טיפול בתרופות, וניתן לשכנעם באמצעות הסברים לגבי השיפור שיחול באיכות חייהם כתוצאה מנטילת תרופות, כגון צמצום הפרעות שינה והפחתת מתח.

  המומחים שלנו לגינון טיפולי ופסיכיאטריה

  פסיכיאטריה
  ד"ר חוזה גובזנסקי מומחה בפסיכיאטריה של הילד והמתבגר
  קראו עליי עוד
  פסיכיאטריה
  ד"ר יהודית רונת פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית עם נסיון רב. מדריכה מוסמכת לטיפול משפחתי.
  קראו עליי עוד
  פסיכיאטריה
  ד"ר טל ויצמן מנהל את תחום בריאות הנפש מחוז ירושלים – שפלה במכבי שירותי בריאות
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו לגינון טיפולי ופסיכיאטריה>

  מאמרים בנושא הפרעת דלוזיות בזקנה, פרנויה בזקנה

  סבא וסבתא של החופש הגדול: כך תשמרו על איזון משפחתי בריא
  סבא וסבתא של החופש הגדול: כך תשמרו על איזון משפחתי בריא
  ד"ר יעל עזרא מאת: ד"ר יעל עזרא 06/07/2016

  החופש הגדול זהו הזמן שבו הסבים נרתמים יותר מהרגיל כדי לסייע ההורים ולבלות זמן עם הנכדים. כיצד ההורים צריכים להתנהל ... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו