מלפורמציה (עיוות) עורקית-ורידית (AVM-Arterio-Venous Malformation)

ראשי

תאור

מלפורמציה עורקית-ורידית (AVM) הוא מצב מלידה של מבנה לקוי של כלי הדם הנובע מהתפתחות מוקדית חריגה של תשתית כלי הדם של העובר. החריגות מורכבת מקשרים שאינם תקינים בין עורקים לוורידים, ללא התיווך התקין של הנימים (קפילרות). אצל כ-10% מהחולים קיים ממצא מלווה: מיפרצת (אניריזמה) בכלי הדם (מצב של הידקקות דופנות כלי הדם עד כדי סכנת קרע). קיימת שונות מרובה בגודלם של אזורים אלו של קשר בלתי תקין, לעיתים עשויים הם לתפוח לממדים גדולים תוך יצירת לחץ על רקמת המוח הסמוכה להם, פגיעה בתפקודה, דחיקה של מבני מוח ועיוות המבנה התקין. לעיתים שכיחות פחות תיתכן היווצרות הידרקון.
ד"ר זאב ניצן

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות השכיחות לתופעות אלו הן: דימום מה-AVM, ממיפרצת נלווית או אוטם במוח, מישנית להסטת נתיב הדם מרקמת היעד במוח לעבר המעקף הבלתי תקין המקשר בין עורק לווריד. כ-70% ממקרי AVM מדממים בנקודת זמן מסוימת במהלך חיי החולה. הדימום הוא קטלני ב-10% מהמקרים. התסמינים העיקריים הם: כאבי ראש, פרכוסים, חוסר נירולוגי מוקדי. רוב מקרי ה-AVM ממוקמים ב"תחום השיפוט" של העורק במוח התיכון (MCA).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון המחלה מתבסס על בדיקה גופנית. בהאזנה על ידי הצמדת המסכת (סטתוסקופ) לארובת העין או לאזור זווית הלסת, ניתן לעיתים לשמוע איוושה תוך גולגולתית שמקורה במפל לחצים ב-AVM.
בדיקות דימות המקובלות כדי לברר חשד ל-AVM כוללות: CT של המוח להדגמת דמם ומיקומו; בהיעדר דמם, בדיקת MRI מוח כדי להדגים את נגע ה-AVM, אנגיוגרפיה. זו לעיתים הבדיקה המועדפת מכיוון שאפשר באמצעותה לאתר בדייקנות את מיקום הממצא ואת כלי הדם המעורבים בו.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

קיימות מספר אפשרויות טיפול: ניתוח לכריתת נגע ה-AVM. אם הנגע אינו נגיש לכריתה בניתוח או לחלופין החולה אינו כשיר מפאת מצבו לניתוח, מקובל לטפל על ידי הקרשה של נהור כלי הדם הבלתי תקינים אשר מזינים את הנגע. הזרקה בעזרת צינורית ייעודית של חומר פולימרי הנעשה מוצק ומוקשה בחלל כלי הדם הבלתי תקינים חוסם את הנהור ומקטין אותו עד היעלמות את הנגע. טיפול אפשרי נוסף הוא הקרנה ממוקדת על הנגע. נגעי AVM בחוט השדרה ממוקמים לרוב בחוט השדרה של בית החזה ושל האגן. ביטויי החולי הם לרוב הפרעות בתחושה, חולשה בגפיים והפרעה בשליטה על הסוגרים. בדיקות העזר המקובלות כוללות MRI, מיאלוגרפיה ואנגיוגרפיה (בדיקות שייעודן במקרה זה להדגים את מבנה כלי הדם החריגים ומיקומם).
הטיפול המקובל במקרי AVM של חוט השדרה: קשירה או 'הקרשה' של כלי הדם המזינים את הנגע.

פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת דופלר - עורקי צוואר גלית 22/10/2020 20:25
 • שלום רב . אבקש בבקשה את חוות דעתך על בדיקת דופקלס עורקי צוואר של אימי .להלן התוצאות;צד ימין תקין ובצד שמאל כתוב כך-עואק מושתף עם תהליכיםטרשתיים בכמות קטנה בחלקו הפרוקסימליובהמשך גורמים להיווצרויות 30-40 אחוז בחלקו העליון. בביפורקציה פחות מ25 אחוז. עורק פנימי וחיצוני תקינים עורק חוליות זרימה תקינה. אימי בת 72 יד לה לחץ דם והיא מטופלת בכדורים . לוקחת גם כדור לכולסטרול סטטין 10 ואספירין.ארצה לדעת מהו הטיפול למצב שכזה? אודה לך על חוות הדעת בתודה מראש גלית.

 • + הוסף תגובה
חסימת עורקי הצוואר בשינה על הצד בני 07/10/2020 13:52
 • שאלה שמטרידה אותי מאוד: האם יש סיכון לחסימת עורקי הצוואר כאשר ישנים על הצד, והצוואר על הכרית? האם התנוחה יכולה להפעיל לחץ על העורקים ולגרום לתרדמת (תוך כדי שינה)? רקע לשאלה: כבר כמה שבועות יש לי סחרחורות ונימול בידיים וברגליים, ועקב כך הופניתי בין היתר לאולטרה-סאונד עורקי צוואר (כעת ממתין לבדיקה). לפני כמה ימים צידי הצוואר שלי (ובעיקר צד שמאל) התחילו לפעום. כשניסיתי ללכת לישון כמו תמיד עם הצוואר על הכרית - התחילו עוויתות בצוואר, וגם תופעות מוזרות כמו דפיקות לב ועוויתות בשרירי הידיים והרגליים. התופעה חזרה על עצמה מאז - כמה לילות ברצף. אני לא בטוח שזה קשור לתנוחה של הצוואר (קראתי על התכווצויות שרירים בלילה), אבל נכנס בי פחד שאולי כל זה קשור איכשהו לחסימה של עורקי הצוואר בגלל לחץ שנוצר כתוצאה מתנוחת הצוואר על הכרית. מאז אני ישן כשרק קצה הראש (מעל האוזן) נמצא על הכרית, והצוואר חופשי באוויר. כמובן שזו תנוחה מאוד לא נוחה, שגורמת לי לכאבי שרירים באיזור. בכל אופן, אשמח אם תוכל להתייחס לשאלה הכללית (גם בלי קשר לרקע) - האם יש סיכון בשינה על הצד, כשהצוואר על הכרית? האם ייתכן שאני מפעיל לחץ על העורק ואגרום לעצמי תרדמת (או סכנות אחרות)? אשמח מאוד לתשובה!! תודה רבה וחג שמח

 • + הוסף תגובה
עורקי צוואר ד"ר אסף לבנון 11/10/2020 19:36
 • שלום בני התופעות שאתה מתאר לא נשמעות קשורות לבעייה בזרימת דם לצוואר וגם איני מכיר תופעה של הפרעה בזרימת דם כתוצאה משכיבה על כרית. לא כתבת מה גילך, מה מחלות הרקע וטיפול תרופתי קבוע והאם אתה מעשן, תשובות לשאלות אלה יוכלו לכוון אותי יותר. בכל מקרה יש להמתין לממצאי בדיקת עורקי הצוואר המתוכננת, אשמח להתייחס כשהן תגענה

 • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקה בני 11/10/2020 21:51
 • תודה רבה על התשובה! אני שמח לשמוע שכנראה אין קשר. רקע: בן 36, לא מעשן, ללא טיפול תרופתי, אבל עם היסטוריה של השמנת יתר קלה ושל יתר לחץ דם חמור (מעל 180/120 למרות תרופות) למשך כשנה. כבר כ-10 שנים שלחץ הדם תקין בלי תרופות (כנראה עקב הפחתה בגורמי חרדה ורעש, וירידה משמעותית במשקל). אורח חיים יושבני ביותר (עקב עבודה). תוצאות בדיקת עורקי צוואר: נבדקו עורקי התרדמה מימין ומשמאל מבסיס הצוואר ועד זווית הלסת . נמצאו מהירויות זרימה תקינות : ימין : 82/17 ס"מ/שניה ללא שינויים טרשתיים. שמאל : 69/25 ס"מ/שניה ללא שינויים טרשתיים. שמאל: עובי פלאק : 0.1 ס"מ, מיקום : CCA, סוג: רך. אשמח להסבר על משמעות התוצאות. האם תהיה תועלת בנטילת אספירין? האם יש צורך במעקב? אציין שהפלאק נמצא בצד שמאל, שכמו שכתבתי בשאלה הראשונה - יש לי שם יותר תופעות לוואי. תודה רבה!!

 • + הוסף תגובה
ושאלה נוספת בני 11/10/2020 23:12
 • רציתי גם לציין שהתופעות של עוויתות השרירים בגוף פסקו, אבל עדיין יש מדי פעם כאבים בשרירי הצוואר. כמו כן יש תחושת נימול באיזור העורף כולו (ובפרט באיזור החוליה האחרונה בצוואר). לפעמים הנימול מופיע על פני כל החלק האחורי והעליון של הראש, עד המצח. מדובר על נימול חלש, אבל זה נמשך כמה שעות ביום. כל הסיפור התחיל לפני 8 ימים. האם ייתכן שזה תסמין של בעיה בכלי דם (נניח דיסקציה צווארית), או שסביר שזה משהו אורתופדי? האם כדאי לעשות בדיקות הדמיה נוספות, מעבר לאולטרה סאונד עורקי צוואר? ממש ממש תודה רבה על התשובות!

 • + הוסף תגובה
סיכום ד"ר אסף לבנון 20/10/2020 08:38
 • שלום בני מצטער על העיכוב, כנראה שלא קיבלתי התראה על הודעתך. בכל מקרה, אתחיל בכך שהייעוץ אותו אני נותן כאן אינו תחליף לייעוץ פורמלי אשר צריך להינתן ע"י כירורג לי דם שיבדוק אותך ואת ממצאי הדופלקס ויגיע למסקנה . אם הממצאים הם כפי שאתה מתאר , הבדיקה תקינה (כולל הפלאק בצד שמאל) והתלונות אותן אתה מתאר אינן קשורות לבעיית כלי דם כלשהי ואיני חושב שיש צורך בברור נוסף מבחינת כלי דם. לאור העובדה שאין לך כעת גורמי סיכון לטרשת עורקים, הסיפור של לחץ דם שהיה וחלף לא ברור לי אך גם לא רלוונטי כעת. לא רואה סיבה שתיקח אספירין, הייתי עושה עוד בדיקה עוד שנה ואם היא ללא שינוי עוזב את הנושא. התלונות נשמעות על רקע אורטופדי/ נוירולוגי ואם הן מפריעות מאוד, זה כוון הברור. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
כיחלון בשוקיים לאה 18/10/2020 07:48
 • ילדה בת 17 ללא מחלות רקע, כיחלון מברך עד קצוות הבהונות (שתי הרגליים) , רגלים קרות לסירוגין מברך ומעטה. ,תפקודי קרישה תקינים, האולטרסאונד שלילי לחסימה, דופלר נשמע (חלש בדופק עקב), נבדקה ע״י ראומטולוג ונשללו מחלות ראומטולוגיות בהמלצתו מטופלת במרחיבי כלי דם. יש לציין שיש חזרה של אספקת דם וצבע תקין בחימום הרגל ובהרמת הגפה

 • + הוסף תגובה
כחלון ד"ר אסף לבנון 18/10/2020 08:54
 • שלום לאה קשה לקבוע אבחנה בלי לבדוק את המטופלת. מציע לפנות לבדיקת כירורג כלי דם באזור מגורייך. אשמח לעזור בחיפה או עפולה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!