דלג לתוכן

התקף פסיכוטי

Psychotic episode
clipboard
התקף פסיכוטי מתאר מצב מנטלי המתבטא בפגיעה משמעותית בתהליכי החשיבה, התגובה הרגשית, תפיסת המציאות והיכולת לתקשר עם האחר. מצב זה מביא לליקוי ביכולת ההתמודדות עם המציאות.
המומחים של Infomed מסבירים:

התקף פסיכוטי מתאר מצב מנטלי המתבטא בפגיעה משמעותית בתהליכי החשיבה, התגובה הרגשית, תפיסת המציאות והיכולת לתקשר עם האחר. מצב זה מביא לליקוי ביכולת ההתמודדות עם המציאות. התקף פסיכוטי מתרחש בדרך כלל כחלק מההפרעות הפסיכוטיות (דוגמת סכיזופרניה והפרעה דלוזיונית) אך עלול להיווצר גם במצבי לחץ ומתח קיצוניים בקרב אנשים שאינם סובלים מהפרעות אלו. בנוסף, שימוש בחומרים פסיכואקטיביים ומצבים אורגניים כשבץ וגידול מוחי עלולים לעודד את התפרצותו של התקף פסיכוטי.

התקף פסיכוטי ומאפייניו

ארבעת מאפייניו המרכזיים של התקף פסיכוטי הם:

• פגיעה בבוחן המציאות: ניכרת פגיעה משמעותית ביכולת לתפוס בצורה תקינה את המציאות ואת גבולותיה, וקיימים בלבול בין גירויים פנימיים (מחשבות, תחושות גופניות, רגשות) לבין גירויים חיצוניים ופגיעה בתפיסת הקשר בין העצמי לסביבה.

• הופעת דלוזיות: האדם מחזיק באמונות או רעיונות ביזאריים כגון האמונה שהוא בעל כוחות מיוחדים, שמסר אלוהי נשלח אליו וכו'.

• הופעת הלוצינציות: הלוצינציה היא עיוות תפיסתי הגורם לתפיסה של גירויים חושיים שאינם קיימים במציאות. מקרים אפשריים של הלוצינציה הם האדם שומע קולות המדברים אליו, רואה סוכני FBI המתחבאים מאחורי ביתו ומריח אבק שריפה.

• הופעת אילוזיות: האדם מפרש באופן שגוי וקיצוני גירויים במציאות. למשל, הוא מזהה שאדם אחר מתבונן בו, אך מפרש בצורה שגויה שאותו אדם מתכוון לרצוח אותו.

לסיכום, התקף פסיכוטי מביא לפגיעה משמעותית ביכולתו של האדם לתפוס ולפרש נכון כהלכה את הגירויים בסביבתו. בנוסף ללקות העמוקה בתפיסה, חלים בדרך כלל שינויים התנהגותיים ומופיעה התנהגות ביזארית ובלתי תואמת. לדוגמה, התקף פסיכוטי המתבטא בכך שהאדם משוכנע ש הוא בעל כוחות על ומסיבה זו נרדף על ידי הממשלה, עלול להביא להתנהגות תוקפנית מצידו, והתקף פסיכוטי המתבטא בשמיעת קולות הפוקדים על אדם לבצע מעשים שונים עלול להתבטא בהתנהגות חריגה.

על פי רוב, ניתן לטפל בהתקף פסיכוטי באמצעות תרופות אנטי פסיכוטיות.

  המומחים שלנו לפסיכותרפיה ופסיכוגריאטריה

  פסיכיאטריה
  ד"ר אלינה ברזק סגנית מנהל מחלקת פסיכיאטריה בבית החולים סורוקה
  קראו עליי עוד
  פסיכיאטריה
  ד"ר דפנה שלזינגר קשתי
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו לפסיכותרפיה ופסיכוגריאטריה>
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו