גידולים בעצב השמיעה (Tumors of the 8th nerve)

ראשי

תאור

גידולים שפירים הצומחים בתעלת השמע הפנימית ו/או בזווית בין המוח הקטן לגזע המוח (Cerebellopontine angle), מקורם בתאי שוואן (Schwann) אשר בעטיפת העצב, עצב שיווי המשקל, לרוב, ולכן השם המדויק הוא שוונומה וסטיבולרית (Vestibular schwanomma).
בהתפתחות הגידולים מבחינים בשלושה שלבים: 1. גידולים קטנים בתוך תעלת השמע הפנימית (עד כ-8 מ"מ) הגורמים בעיקר לטינטון, לירידה בשמיעה ולהפרעות בשיווי המשקל; 2. גידולים בינוניים (עד 2.5 ס"מ) הפולשים לזווית הצרבלופונטינית ועלולים לפגוע בעצבי גולגולת אחרים; 3. גידולים גדולים יותר אשר עלולים לגרום ללחץ על גזע המוח, לפגיעה בעצבי גולגולת נוספים, ולעיתים ליתר לחץ תוך-גולגולתי הבא לידי ביטוי בכאבי ראש.
פרופ' יוסף אלידן

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע לרוב על פי תלונות החולה, בדיקות שמיעה המשקפות פגיעה אופיינית בעצב השמיעה, בדיקת מערכת שיווי המשקל (המדגימה בעיקר ירידה בתגובה לחום [הקלורית] של האוזן), ובדיקות דימות: טומוגרפיה מחשבית עם חומר ניגוד היעילה לאיתור גידול בשלבים 2, 3 בתוך תעלת השמע הפנימית, אך לא גידולים קטנים יותר. בדיקת הדימות הרגישה ביותר לגילוי נירינומה אקוסטית היא MRI עם חומר ניגוד (גדולוניום). ניתן באמצעותה לגלות גידולים שגודלם מ"מ ספורים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בנירינומה אקוסטית יכול להיות אחד משלושה:
1. מעקב באמצעות בדיקות MRI נישנות. אם הגידול קטן ואינו גורם להפרעה נירולוגית משמעותית, מקובל כיום לעקוב אחר קצב הגידול שלו, ולטפל רק אם קצב הגידול משמעותי או שהגידול גורם לפגיעה עצבית משמעותית;
2. טיפול בקרינה. קרינה ממוקדת על הגידול יכולה להפסיק את צמיחתו. יתרונותיה: השפעות לוואי מועטות יחסית, ואפשרות שמירה על שארית השמיעה. הטיפול בקרינה נעשה מקובל בשנים האחרונות אך דרוש מעקב של מספר שנים נוספות כדי להעריך את יעילותו ואת השפעות הלוואי שלו;
3. כריתה בניתוח. הכריתה יכולה להתבצע בשיטות שונות. אם השמיעה נפגעה באופן קשה, אפשר לכרות את הגידול דרך האוזן בגישה שהיא קלה יותר מבחינת השפעות הלוואי וכרוכה בסיכון נמוך לפגיעה בעצב הפנים. אם השמיעה טובה יחסית וחשוב לשומרה, מנצלים גישות ניתוח אחרות המתבצעות בדרך כלל על ידי נירוכירורג. כריתת הגידול כרוכה בסיכון לתפקוד עצב הפנים, עצב השמיעה וגזע המוח, והיא נחשבת לניתוח עדין ומורכב, אולם, הפרוגנוזה באופן כללי טובה ורוב החולים יכולים לשוב לחיים תקינים.

שאלות ותשובות


פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קבוצת סיכון אסף 13/10/2019 11:01
  • שלום אני בן 30 בריא בד"כ אחות של אמי נפטרה לפני כמה שנים מסרטן מעי הגס האם אני בקבוצת סיכון? מאיזה גיל מומלץ שאתחיל להיבדק? (קולנו') תודה

  • + הוסף תגובה
כאבי בטן מתמשכים הדואג 07/10/2019 09:35
  • לאשתי יש כאבי בטן מתמשכים יחד עם שילוב של בטן נוקשה וטעם לא טוב/מר בפה. בשנה אחרונה היו גם כאבי גב באים וחולפים שאינני יודע אם קשורים. איזה בדיקה כדאי לה לעשות בכדי לברר ולאתר את מקור הבעיה ?

  • + הוסף תגובה
עוד שאלה בקשר ל-CT אלכס ס. 01/10/2019 08:58
  • שאלה לגבי ממצאים בריאות לחולה עם אדנוקרצינומה במעי גס. רשום: מוקד ריאתי בקוטר 5 מ"מ ב-RLL אינו בעל צורה טיפוסית ומוקד תת פלאורלי בגודל 4 מ"מ ב-LUL אינו בכל צורה טיפוסית. השאר ללא ממצאים פתולוגים. מה זה אומר? האם זה גרורות מהגידול במעי גס? שנה טובה ובשורות טובות.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!