גידולים בעצב השמיעה (Tumors of the 8th nerve)

ראשי

תאור

גידולים שפירים הצומחים בתעלת השמע הפנימית ו/או בזווית בין המוח הקטן לגזע המוח (Cerebellopontine angle), מקורם בתאי שוואן (Schwann) אשר בעטיפת העצב, עצב שיווי המשקל, לרוב, ולכן השם המדויק הוא שוונומה וסטיבולרית (Vestibular schwanomma).
בהתפתחות הגידולים מבחינים בשלושה שלבים: 1. גידולים קטנים בתוך תעלת השמע הפנימית (עד כ-8 מ"מ) הגורמים בעיקר לטינטון, לירידה בשמיעה ולהפרעות בשיווי המשקל; 2. גידולים בינוניים (עד 2.5 ס"מ) הפולשים לזווית הצרבלופונטינית ועלולים לפגוע בעצבי גולגולת אחרים; 3. גידולים גדולים יותר אשר עלולים לגרום ללחץ על גזע המוח, לפגיעה בעצבי גולגולת נוספים, ולעיתים ליתר לחץ תוך-גולגולתי הבא לידי ביטוי בכאבי ראש.
פרופ' יוסף אלידן

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע לרוב על פי תלונות החולה, בדיקות שמיעה המשקפות פגיעה אופיינית בעצב השמיעה, בדיקת מערכת שיווי המשקל (המדגימה בעיקר ירידה בתגובה לחום [הקלורית] של האוזן), ובדיקות דימות: טומוגרפיה מחשבית עם חומר ניגוד היעילה לאיתור גידול בשלבים 2, 3 בתוך תעלת השמע הפנימית, אך לא גידולים קטנים יותר. בדיקת הדימות הרגישה ביותר לגילוי נירינומה אקוסטית היא MRI עם חומר ניגוד (גדולוניום). ניתן באמצעותה לגלות גידולים שגודלם מ"מ ספורים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בנירינומה אקוסטית יכול להיות אחד משלושה:
1. מעקב באמצעות בדיקות MRI נישנות. אם הגידול קטן ואינו גורם להפרעה נירולוגית משמעותית, מקובל כיום לעקוב אחר קצב הגידול שלו, ולטפל רק אם קצב הגידול משמעותי או שהגידול גורם לפגיעה עצבית משמעותית;
2. טיפול בקרינה. קרינה ממוקדת על הגידול יכולה להפסיק את צמיחתו. יתרונותיה: השפעות לוואי מועטות יחסית, ואפשרות שמירה על שארית השמיעה. הטיפול בקרינה נעשה מקובל בשנים האחרונות אך דרוש מעקב של מספר שנים נוספות כדי להעריך את יעילותו ואת השפעות הלוואי שלו;
3. כריתה בניתוח. הכריתה יכולה להתבצע בשיטות שונות. אם השמיעה נפגעה באופן קשה, אפשר לכרות את הגידול דרך האוזן בגישה שהיא קלה יותר מבחינת השפעות הלוואי וכרוכה בסיכון נמוך לפגיעה בעצב הפנים. אם השמיעה טובה יחסית וחשוב לשומרה, מנצלים גישות ניתוח אחרות המתבצעות בדרך כלל על ידי נירוכירורג. כריתת הגידול כרוכה בסיכון לתפקוד עצב הפנים, עצב השמיעה וגזע המוח, והיא נחשבת לניתוח עדין ומורכב, אולם, הפרוגנוזה באופן כללי טובה ורוב החולים יכולים לשוב לחיים תקינים.

שאלות ותשובות


פורומים טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עישון וסרטן ריאה נדב 15/09/2020 10:28
  • המליצו לאמי להפסיק לעשן (בת65). עד כמה יש לכך משמעות לגבי סיכון לסרטן ריאה, בגיל כזה? היא אוהבת לעשן..תודה

  • + הוסף תגובה
טיפולים למוטציה ב RET טלי 17/08/2020 09:41
  • שלום, האם תוכלי להסביר איזה טיפולים זמינים בארץ למוטציה בRET?תודה

  • + הוסף תגובה
RET דר' אליזבטה דודניק 20/08/2020 12:29
  • לאחרונה אושר על ידי FDA מעכב RET ראשון- סלפרקטיניב Loxo292- זמין בארץ דרך מחקר או חמלה פרטנית. מעכב נוסך שהראה תוצאות דומות Blu 667 זמין דרך המחקר. נעשה נתונים מעטים גם על יעילות של אלקטיניב בגידולים נושאי מוטציה זו, זמין off-label ברכישה פרטית ודרך ביטוח פרטי.

  • + הוסף תגובה
אימונותרפיה ולרי 10/08/2020 10:16
  • שלום, שמעתי על מחקר חדש במזותליומה עם אימונותרפיה. האם יעילה? איך אפשר לקבל בארץ? תודה

  • + הוסף תגובה
אימונותרפיה במזותליומה דר' אליזבטה דודניק 20/08/2020 12:22
  • שלום, אכן הוצג במהלך כינוס בינלאומי אחרון WCLC מחקר שבדק את השילוב של אימונותרפיה (שתי תרופות: אופדיבו ואימפינזי) מול טיפול כימותרפי והראה ששילוב אימונותרפי זה משפר הישרדות. המיתרים בעיקר בלט בסוג אגרסיבי יותר של מזותליומה- סרקומטואיד. השילוב טרם זמין בסל שרותי הבריאות, אך יכול להינתן off-label ברכישה עצמית, דרך ביטוח פרטי או עמותות חולים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!