היצרות קנה והפרעות נשימה (Trachea stenosis)

ראשי

תאור

היצרות בנתיב האוויר גורמת למאמץ נשימה מוגבר. ככל שההיצרות חמורה יותר גדל הקושי בביצוע פעולות יומיומיות פשוטות, לעיתים עד כדי סכנת חיים. אם ההיצרות חמורה נפגעים גם הפקת הקול והדיבור. היצרות משמעותית בקנה מחייבת פתיחת נתיב אוויר "עוקף", חליפי, פעולה המכונה פיום הקנה, טרכיאוסטומיה.
הגורם העיקרי להיצרות בקנה הוא הטיפול הרפואי הכרוך בהנשמה ממושכת דרך צינרור הקנה (אינטובציה), וניתוח הטרכיאוסטומיה עצמו. תנועות הגוף ומערכת ההנשמה יוצרים חיכוך מתמיד בין צינורות ההנשמה (טובוס או קנולה) לבין נתיב האוויר (גרון וקנה) ופוצעים את הרקמה בכל נקודות המגע. הפצע מתרפא אך מותיר צלקת מקומית הפוגעת בהיקף הקנה כטבעת, וגורמת להיצרות מקומית. תהליך ההצטלקות נמשך מספר שבועות ובא לידי ביטוי לאחר ה"גמילה" ממכונת ההנשמה, לפעמים מיידית ולפעמים לאחר מספר שבועות. ככל שקוטר הקנה צר יותר סיכוייו להיפגע גדלים ולכן ילדים פגיעים יותר. המקום הצר ביותר והפגיע ביותר בילדים הוא במישור סחוס הטבעת (קריקואיד) הסמוך למיתרי הקול ומכונה האזור ה"תת-גלוטי". המקום הפגיע ביותר אצל מבוגרים הוא במיתרי הקול ובחלק העליון של הקנה, מעל לאזור הטרכיאוסטומיה.
דא עקא, דווקא הפעולות מצילות החיים גורמות לסיבוך חמור מעין זה, ודווקא לאחר שהחולים החלימו ממצב חולי ממושך, מתגלית הבעיה.
גורמים אחרים להיצרות הקנה שכיחים פחות וכוללים דלקות ייחודיות, מומים מולדים, גידולים בקנה, בוושט ובבית החזה וחבלות. מחלות אלו עלולות להתפשט לאזורים שונים של הקנה לרבות חלקו התחתון, בבית החזה.
תיקון ההיצרות בקנה חיוני לשיקום איכות החיים. השיקום מבוצע במגוון דרכים, בהתאם למאפייני ההיצרות, למאפייני המחלה הראשונית ולכשירות החולה לעמוד בניתוח.
ד"ר מיכאל וולף

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מגוון הטיפולים כולל הרחקת החסימה בדרך אנדוסקופית על ידי מכשירי לייזר, החדרת תותב חלול (סטנט) המייצב את דופן הקנה ושומר על נתיב האוויר, או בניתוח שבמהלכו מרחיקים את אזור ההיצרות ומשיקים את קצותיו הבריאים זה לזה. הניתוח נעשה דרך הצוואר או דרך בית החזה. ההישגים בתחום זה הביאו לשיקומם של מרבית החולים הלוקים בהיצרות הקנה.

פורומים מחלות שד וכירורגיה של השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סבירות לסרטן שד ויקי 15/09/2020 10:13
  • שלום רב! שאלה:- האם יש סיכון לחלות בסרטן השד גם לאחר גיל 80?? האם יש צורך לבצע בדיקת ממוגרפיה כל שנה לשם מעקב, גם בגיל הזה? תודה.

  • + הוסף תגובה
למפקטומי או מסטקטומי שירה 26/07/2020 15:29
  • מה עדיף בטריפל פוזיטיב. סרטן פעם שניה באותו שד . גודל עכשיוי 1.2 סמ

  • + הוסף תגובה
כאב בשד זהבה 23/07/2020 09:30
  • מרגישה כמו דקירות בשד ימין זה התחיל יום לאחר אולטרסאונד שד שהיה תקין גם הממגורפיה הייתה תקינה . מה פירוש הדקירות האלה חייבת לציין כי אני במעקב עקב היסטוריה משפחית של השד אם וסבתא

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!