היצרות קנה והפרעות נשימה (Trachea stenosis)

ראשי

תאור

היצרות בנתיב האוויר גורמת למאמץ נשימה מוגבר. ככל שההיצרות חמורה יותר גדל הקושי בביצוע פעולות יומיומיות פשוטות, לעיתים עד כדי סכנת חיים. אם ההיצרות חמורה נפגעים גם הפקת הקול והדיבור. היצרות משמעותית בקנה מחייבת פתיחת נתיב אוויר "עוקף", חליפי, פעולה המכונה פיום הקנה, טרכיאוסטומיה.
הגורם העיקרי להיצרות בקנה הוא הטיפול הרפואי הכרוך בהנשמה ממושכת דרך צינרור הקנה (אינטובציה), וניתוח הטרכיאוסטומיה עצמו. תנועות הגוף ומערכת ההנשמה יוצרים חיכוך מתמיד בין צינורות ההנשמה (טובוס או קנולה) לבין נתיב האוויר (גרון וקנה) ופוצעים את הרקמה בכל נקודות המגע. הפצע מתרפא אך מותיר צלקת מקומית הפוגעת בהיקף הקנה כטבעת, וגורמת להיצרות מקומית. תהליך ההצטלקות נמשך מספר שבועות ובא לידי ביטוי לאחר ה"גמילה" ממכונת ההנשמה, לפעמים מיידית ולפעמים לאחר מספר שבועות. ככל שקוטר הקנה צר יותר סיכוייו להיפגע גדלים ולכן ילדים פגיעים יותר. המקום הצר ביותר והפגיע ביותר בילדים הוא במישור סחוס הטבעת (קריקואיד) הסמוך למיתרי הקול ומכונה האזור ה"תת-גלוטי". המקום הפגיע ביותר אצל מבוגרים הוא במיתרי הקול ובחלק העליון של הקנה, מעל לאזור הטרכיאוסטומיה.
דא עקא, דווקא הפעולות מצילות החיים גורמות לסיבוך חמור מעין זה, ודווקא לאחר שהחולים החלימו ממצב חולי ממושך, מתגלית הבעיה.
גורמים אחרים להיצרות הקנה שכיחים פחות וכוללים דלקות ייחודיות, מומים מולדים, גידולים בקנה, בוושט ובבית החזה וחבלות. מחלות אלו עלולות להתפשט לאזורים שונים של הקנה לרבות חלקו התחתון, בבית החזה.
תיקון ההיצרות בקנה חיוני לשיקום איכות החיים. השיקום מבוצע במגוון דרכים, בהתאם למאפייני ההיצרות, למאפייני המחלה הראשונית ולכשירות החולה לעמוד בניתוח.
ד"ר מיכאל וולף

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מגוון הטיפולים כולל הרחקת החסימה בדרך אנדוסקופית על ידי מכשירי לייזר, החדרת תותב חלול (סטנט) המייצב את דופן הקנה ושומר על נתיב האוויר, או בניתוח שבמהלכו מרחיקים את אזור ההיצרות ומשיקים את קצותיו הבריאים זה לזה. הניתוח נעשה דרך הצוואר או דרך בית החזה. ההישגים בתחום זה הביאו לשיקומם של מרבית החולים הלוקים בהיצרות הקנה.

פורומים, כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קריש דם ביד רחל 22/10/2019 17:33
 • שלום לך, בתי בת 24 עברה לפני חודש וחצי ניתוח דחוף להסרת אפנדציט, בעקבותיו נעשה לה קריש דם בוריד הברכיאלי ביד שמאל היכן שהכניסו את הוונפלון. היא קיבלה זריקות קלקסן 60 מ"ג פעמיים ביום במשך שבוע ימים אח"כ החליפו לה לאליקוויס 5 מג פעמיים ביום למשך שלושה חודשים. עבר כבר חודש. שאלותי הן: 1. האם אליקוויס חייבים לקחת מינימום 3 חודשים או אם יתגלה בדופלר שהקריש נעלם אפשר יהיה להפסיק לפני כן ? 2. האם זמן הזרקת הקלקסן נחשב במנין שלושת החודשים? 3. נתנו לה לעשות בדיקות דם לבדיקת קרישיות יתר. האם התרופה משפיעה על תוצאות הבדיקות? תודה מראש!! אם מודאגת

 • + הוסף תגובה
קריש דם ביד ד"ר אסף לבנון 22/10/2019 20:34
 • שלום רחל אני מסייג מראש את תשובתי בכך שאני מסתמך על המידע כפי שכתבת אותו ובנוסף לא בדקתי את ביתך, הייתי שקט יותר לו הייתי רואה הכל בעיניים. בהנחה סבירה שהמידע הוא מדוייק התשובות לשאלותייך צריכות לקבל מענה מההמטולוג אשר מן הסתם המליץ על טיפול זה. אענה לך בהתאם לנסיוני ובמגבלות לעיל: לפני שאני עונה אני מבקש להבהיר שאם אין בתמונה המטולוג העוסק בתחום של קרישיות יתר אז צריך להיות. הארוע המדובר של DVT ביד ככל הנראה קשור לקיום העירוי ביד- אמנם העירוי היה בוריד שטחי אך אם התפתחה בו דלקת אשר ביטוייה יכול באופן טבעי גם להיות התפתחות של קריש דם בוריד ולאור קשר בין המערכת השטחית למערכת העמוקה בהחלט יתכן שקריש הדם מערב את המערכת העמוקה ומכאן הזהירות היתרה שננקטה ובצדק במקרה זה. אני גם מסכים עם ההתייחסות לחומרה ומתן טיפול נוגד קרישה למשך 3 חודשים. לידיעתך- אם בברור קרישיות היתר יתגלה שאכן קיימת בעייה - יתכן ותהיה המלצה לטיפול ממושך יותר בנוגדי קרישה- זו הסיבה שצריך להיות המטולוג בתמונה. כעת לשאלותייך: 1. את הטיפול נוגד הקרישה נותנים לאחר פקקת עמוקה- DVT למשך 3 חודשים ללא קשר לממצאי הדמייה בזמן המעקב בין היתר לאור העובדה שבדיקת הדופלקס לא תמיד מראה את התמונה במלואה עקב היותה תלויית בודק וקיום בעיות טכניות היכולות לאמת בצורה מדוייקת את המצב בוריד מבחינת הפקקת. 2. למיטב ידיעתי כן 3. ניתן לבצע בירור של קרישיות יתר תחת טיפול באליקוויס. מקווה שהבהרתי ולא בלבלתי או הלחצתי. הרגישי נוח לשאול עוד במידת הצורך.

 • + הוסף תגובה
קריש דם ביד רחל 22/10/2019 23:43
 • המון תודה לך על תגובתך. עכשיו הדברים יותר ברורים. את הקלקסן נתנה רופאת המשפחה אחר כך כבר פנינו להמטולוגית שנראה לי ש"זרמה" עם הטיפול של רופאת המשפחה. היא אמרה שזה משהו קל ובכל זאת השתמשה ב"תותחים הכבדים" וזה מה שבלבל אותי. יש לי עוד שתי שאלות ברשותך: 1. האם למדללי הדם יש השלכות לטווח הרחוק או שברגע שמפסיקים (במידה ואפשר להפסיק) חוזרים לשגרה כאילו לא היה ? 2. אם לאחר שלושה חודשים הדופלר יראה שאין קריש דם אבל לא יגיעו כל תוצאות בדיקות קרישיות היתר, האם היא תצטרך להמשיך עם הכדורים עד קבלת התוצאות? שוב תודה על ההתיחסות לא מובן מאליו

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 23/10/2019 08:51
 • לידיעתך- התרופה אותה מקבלת בתך- קסרלטו- אינה "תותח כבד" ואין מה להיבהל, היא עושה את מה שעושה הקלקסן אך ללא אי הנוחות של ההזרקה פעמיים ביום וללא צורך בבדיקות דם תכופות לבדיקת יעילות הטיפול כמו שהיה נהוג עם התרופה הנפוצה בעבר- קומדין. לגבי שאלותייך: 1. לא ידועות לי השלכות לטווח רחוק של הטיפול 2. סביר להניח שבמהלך 3 חודשי הטיפול יתקבלו כל התשובות של הברור ואם לא- ההמטולוגית תחליט על צורך בהמשך הטיפול לאור ממצאי הבדיקות שכן התקבלו, מצב היד ובעיקר- נסיונה של החולה במצבים דומים בהצלחה ובריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
בצקת לאחר ישיבה ו/או הליכה ממושכת טליה 22/10/2019 02:49
 • היי, אני בת 31, כמעט חודשיים אחרי נקע דיי מפושט בכף רגל ימין ובבהונות עקב נפילה כתוצאה מהתעלפות שכלל כאבים, נפיחות רבה ושטפי דם. כעת אני מטופלת בפיזיותרפיה, אך לצערי עדיין סובלת מבצקת ממושכת בכף הרגל הפגועה שמונעת ממני לנעול נעליים סגורות ומופיעה בעיקר בעת ישיבה ממושכת והליכה ארוכה, כשבבוקר לאחר שינה או בזמן מנוחה המצב משתפר אך חוזר חלילה. הבצקת היא גומתית שבעת לחיצה נוצר שקע וכן עדיין קיימים כאבים. כמו כן,אציין שאני סובלת מבצקות גם לפני הפציעה עקב ישיבה ממושכת, למשל בטיסות, למרות הליכה ותזוזה ואף בעבודתי בישיבה. יש לציין שביצעתי לאחרונה בדיקות אקו לב, הולטר לב, אק"ג, וכן לפני שנה וחודשיים ביצעתי דופלקס גפיים תחתונות אי ספיקה שיצא תקין, האם יש סיכוי שיש צורך לחזור על הדופלקס? ושאלה נוספת, בחודש הבא אני טסה לאירופה טיסה של כמעט 5 שעות, האם יש סיכון? מה עליי לעשות? מציינת שצבע כף הרגל הפגועה מעט כהה יותר (אדמומי כהה) מהרגל הבריאה, בייחוד בעת הופעת הבצקת. תודה רבה על ההתייחסות!

 • + הוסף תגובה
בצקת ד"ר אסף לבנון 22/10/2019 09:37
 • שלום טליה. כל מה שאכתוב להלן הוא בהסתמך על דברייך אך כמובן שעדיף שיראה אותך כירורג כלי דם כי אין כמו מראה עיניים כך שכל הייעוץ הוא בערבון מוגבל. לפי מה שאת מתארת קיימת הפרעת ניקוז בכף רגל ימין. המשמעות היא שהדם מגיע בצורה טובה אך יש בעייה בחזרתו לכוון מעלה. בעיית ניקוז יכולה להיות על רקע של הפרעה באחת משתי מערכות הניקוז - הורידית והלימפטית או משתיהן גם יחד. את מתארת שהיתה גם תופעה דומה לפני הפציעה אך לא הבנתי אם היא הייתה בשתי הרגליים או רק ברגל ימין. העובדה שביצעת בדיקת דופלקס אשר היתה תקינה מרמזת על כך שהבעייה היא רק לימפטית אך הייתי חוזר על הבדיקה ומבקש בדיקה גם של הורידים השטחיים וגם של הורידים העמוקים ברגל. אם נצא מתוך נקודת הנחה שהבעייה היא לימפטית במקור ושאף החמירה עקב החבלה אשר בעצמה יכולה לגרום להפרעת ניקוז אזי הטיפול שצריך הוא שמרני בלבד וזאת ע"י שימוש בגרב אלסטי עד מעל לאזור הבצקתי כלומר עד לאזור תקין בשוק. הטיסה לא אמורה להוות בעייה ואני ממליץ בחום להשתמש בגרב האלסטי בזמן טיסה שכן הנפיחות עשויה להחמיר בטיסה. אם יש עוד שאלות אשמח לעזור .

 • + הוסף תגובה
המשך טליה 22/10/2019 10:17
 • תודה ד"ר אסף על המענה המפורט, הבצקות שתיארתי טרם הפציעה מופיעות בשתי הרגליים, וכעת לאחר הפציעה הבצקת מופיעה יותר ברגל ימין על רקע ישיבה או הליכה ממושכת עם הקלה דיי משמעותית לאחר מנוחה בסופ"ש, הרמת הרגל וכו' (ברשותי תמונות הממחישות את הבצקת, אשמח להתייעצות עימך במידת האפשר). היכן ניתן להתאים גרב אלסטית? האורתופד המטפל לא ממש ראה צורך אך אני מרגישה שזה הכרחי, איך אוכל לעשות זאת? אני מתגוררת בעיר מעט בעייתית (אילת), ואין כל כך מומחים בתחום כלי הדם, לכן פונה לעזרתך. המון תודה!!

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 22/10/2019 11:23
 • חבל שלא כתבת לפני יומיים כי הייתי באילת עד יום א'. תשלחי לי בבקשה את התמונות למייל asaflev67@gmail.com ונמשיך משם את הדיון, תשאירי שם גם מס' טלפון ליצירת קשר

 • + הוסף תגובה
שאלה אני 20/10/2019 14:40
 • שלום רב ,יש לי 2 קעקועים בשתי הידיים,באיזור שלוקחים דם ...שנים שלא הייתי בבדיקות תקופתיות והרופא משפחה המליץ.מניחה שהאחות לא תוכל להחדיר מחט לאיזור הקעקוע ...אז מהיכן היא תשאב לי דם בעצם? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בדיקת דם ד"ר אסף לבנון 20/10/2019 23:03

הצטרפו לאינדקס הרופאים!