דלג לתוכן

בדיקת ברונכוסקופיה (Bronchoscopy)

3 דקות קריאה

ברונכוסקופיה הינה בדיקה המאפשרת הסתכלות בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות (כולל הריאות), באמצעות החדרת צינורית אופטית ארוכה ודקה לתוכם דרך האף או הגרון. הצינורית היא לרוב גמישה, ומאפשרת בדיקה שלא תחת הרדמה. 

הסתכלות בדרכי הנשימה חיונית במספר מצבים, בהם יש לאבחן בעיות בדרכי הנשימה, למשל שאיפה של גוף זר, זיהומים שונים, גידולי ריאה ומחלות ריאתיות שונות. 

בדיקת ברונכוסקופיה מאפשרת תוך כדי הסתכלות גם לקיחת דגימות רקמה (ביופסיה) ודגימות כיח דרך הצינורית, ועל ידי כך מתבצעת בהמשך אבחנה מיקרוסקופית מדויקת של המצבים הנ"ל.

אוכלוסיות בסיכון

יש ליידע את הרופא על לקיחת תרופות מסוג מדללי דם, ועל אלרגיה לתרופות, בייחוד לחומרי הרדמה, לפני הבדיקה. 

כמו כן, על הסובלים מהפרעות קרישה ודימומים ליידע על כך את הרופא. 

לצורך ביצוע בדיקת ברונכוסקופיה יש לקבל את הסכמת המטופל/ת, באמצעות חתימה על טופס הסכמה. במידה ומדובר בקטינים יש צורך בהסכמת ההורים.

מחלות קשורות

בליעת גוף זר, גידולי ריאה ממאירים, גידולי ריאה שפירים, ציסטות ריאתיות, אבצס ריאתי, דלקת ריאות כרונית (חיידקית/נגיפית), שחפת, זיהומי ריאה פטרייתיים, מחלות אידיופטיות של הריאה (ממקור לא ידוע), מחלות ריאה תעסוקתיות (אזבסטוזיס, בריליוזיס).

מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת ברונוכוסקופיה נעשית על מנת לזהות ולטפל בבעיות בדרכי האוויר, כגון דימום, קוצר נשימה או שיעול כרוני. כמו כן, משתמשים בה לצורך אבחנה של בעיות, שהודגמו קודם לכן בבדיקות הדמיה שונות (צילום חזה, CT וכו'), והמצריכים בירור מעמיק.

הבדיקה מאפשרת כאמור לקיחת דגימות כיח, המשמשות לאבחנת זיהומים שונים (דלקת ריאות חיידקית, שחפת), וכן לקיחת ביופסיות מהרקמה ומקשריות לימפה באזור, המשמשות לאבחנת התפשטות גידולי ריאה ומחלות דלקתיות של הריאה. 

סיבה נוספת לביצוע בדיקת ברונכוסקופיה, היא למשל במצב חירום, לצורך מציאת גוף זר, אשר עלול לחסום את דרכי האוויר, ומשיכתו החוצה.

איך להתכונן לבדיקה?

לרוב אין צורך בהכנות מיוחדות לבדיקת ברונכוסקופיה. במקרים מסוימים עורכים את הבדיקה עם צינורית קשיחה, תחת הרדמה מקומית בחדר ניתוח. פרוצדורה זו מחייבת שמירה על צום של כ-8-10 שעות קודם. יש להוציא שיניים תותבות במידה וקיימות. 

לעיתים יש צורך בביצוע צילום חזה לפני ואחרי הבדיקה, ע"פ הוראת רופא.

אופן ביצוע הבדיקה

לרוב בדיקת ברונכוסקופיה מבוצעת כאשר הנבדק שוכב על גבו, אולם לעיתים תתבצע בישיבה. לפני החדרת הצינורית הרופא ייתן לנבדק חומר לטשטוש, בשאיפה ע"י מסכה או ע"י מחט אל תוך הוריד. דקירת המחט עשויה להכאיב במעט. בנוסף, יפזר חומר הרדמה מקומי בתרסיס אל תוך חלל האף והגרון, על מנת להפחית תחושת אי נוחות בעת החדרת הצינורית. 

בהמשך, הרופא יחדיר את הצינורית בזהירות רבה, אל תוך האף או אל תוך הגרון (זאת במידה ואין צורך בהדגמת דרכי הנשימה העליונות). הצינורית תעבור בדרכה בחלל הפה, הלרינקס (פתח הקנה), דרך מיתרי הקול, אל הקנה התחתון ועד לריאות. החדרת הצינורית מלווה לרוב בתחושת אי נעימות קלה, בייחוד כאשר עוברת במעברים הצרים, אולם לא אמורה להכאיב. יש להמשיך לנשום כרגיל כל זמן הבדיקה וע"פ הנחיות הבודק. 

במידה ונדרש, יילקחו דרך הצינורית דגימות רקמה וכיח, ויישלחו לבדיקה מיקרוסקופית. 

במידה ונמצא גוף זר, הבודק ינסה להוציאו בעזרת מלקחיים קטנים העוברים דרך הצינורית. 

לבסוף תוצא הצינורית בעדינות. משך הבדיקה כ-30-60 דק'. אין כניסה למלווים בחדר הבדיקה.

אחרי הבדיקה

יש להישאר בהתאוששות כשעתיים לאחר הבדיקה. אין לאכול או לשתות מייד לאחר הבדיקה, ואף רצוי להמתין עד שניתן יהיה לעשות זאת מבלי להשתנק. אין לנהוג מייד לאחר הבדיקה, שכן לוקח מספר שעות עד שהשפעת הטשטוש חולפת. 

לעיתים חשים כאב גרון או צרידות עד מספר ימים אחרי הבדיקה. במידה וצרידות זו נמשכת יש לדווח על כך לרופא. כמו כן, במידה וישנם דימומים משמעותיים, כאבים חזקים או קוצר נשימה יש לפנות מיידית לטיפול רפואי (דימומים קטנים וחולפים הם תקינים לאחר הבדיקה, בייחוד באם נלקחו ביופסיות). 

עליית חום עד יממה לאחר הבדיקה נחשבת תקינה, אולם באם ממשיך יש לדווח לרופא.

הסיכונים הכרוכים בבדיקה כוללים יצירת חזה אוויר (pneumothorax), עקב פגיעה בשלמות הריאה, זיהומים (דלקת ריאות) או דימומים.

פענוח תוצאות

בדיקת ברונכוסקופיה נחשבת תקינה כאשר דרכי האוויר נראים תקינים בצורתם, ללא הפרשות מרובות, ללא צמיחת רקמה שאינה תקינה, וללא חסימות בזרימת האוויר. 

במידה ויש חשד לשאיפת גוף זר, ניתן לרוב לשלול זאת באם אינו נמצא בבדיקה. 

תוצאות בדיקת ברונכוסקופיה שאינן תקינות כוללות דרכי אוויר מודלקים, הפרשות צמיגות מרובות, צמיחת רקמה שאינה תקינה (למשל גידולים), וחסימות בדרכי האוויר (למשל עקב הצטברות הפרשות, תאי דלקת או גידול חוסם). 

תוצאות הביופסיה ודגימות הכיח לרוב מגיעות תוך מספר ימים. 

תוצאות תקינות: לא נצפתה נוכחות תאי גידול או תאי דלקת ברקמה, וכן- אין צמיחת מזהמים בתרבית.
תוצאות שאינן תקינות: קיימת נוכחות של תאי גידול או תאי דלקת, או לחליפין הייתה צמיחה של חיידק/ נגיף או גורם מזהם אחר בתרבית.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר אנג'לה פריימן
ד"ר אנג'לה פריימן ריאות
פרופ' דב היימר
פרופ' דב היימר ריאות
פרופ' דניאל ויילר
פרופ' דניאל ויילר ריאות
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו