פיגור בגדילה תוך-רחמית (Intrauterine growth restriction)

ראשי

תאור

פיגור בגדילה תוך-רחמית מוגדר כמצב בו גדילתו של העובר חורגת אל מתחת לתחום התקין.
יצוין שמדובר בהערכה בלבד משום שאין כל דרך ודאית לקבוע את מדדי ומשקל העובר. גם התחום התקין שנוי במחלוקת, וקיימות עקומות גדילה שונות המגדירות אותו.
ניתן להגדיר גדילה תיקנית של עוברים בעזרת אחוזונים, ולפיכך להגדיר פיגור בגדילה תוך-רחמית כמדדי גדילה מתחת לאחוזון 10, או מתחת לאחוזון 5, או אפילו מתחת לאחוזון 3.
הערכת מצבו של העובר הסובל מפיגור בגדילה תוך-רחמית יכולה להיעשות באמצעות ניטור קצב לב העובר, בדיקת על-שמע של כמות מי השפיר, בדיקת על-שמע של תנועות ונשימות העובר, ובדיקת דופלר של זרימת הדם השילייתית. מגוון הבדיקות מקנה את האפשרות להעריך את מצבו של העובר ואת הסיכון לשלומו, ולשקול את מועד הלידה.

ד"ר זאב וינר

סיבות וגורמי סיכון

מספר סיבות יכולות לגרום לפיגור בגדילה סימטרי. הגורם השכיח ביותר לפיגור בגדילה מסוג זה הוא הגורם התורשתי. לא מדובר כאן במחלה תורשתית כי אם בנטייה תורשתית ללדת תינוקות קטנים אך בריאים. במקרים רבים, גם האימהות של תינוקות אלה נולדו קטנות יותר. גורמים אחרים, פחות שכיחים, הם זיהומים תוך-רחמיים, הפרעות כרומוזומיות, מחלות תורשתיות (גנטיות) וגורמים סביבתיים רעילים, כמו סיגריות או סמים.
הגורם העיקרי לפיגור בגדילה אי-סימטרי, הוא אי-ספיקה של השיליה. מדובר בחוסר יכולת של השיליה לספק לעובר את הצרכים הדרושים לגדילתו. קיימת למעשה הפרעה באספקת הדם לעובר על ידי השיליה. במצב זה קיימת סכנה ממשית לבריאותו ואפילו לחייו של העובר. בשלבים הראשונים של הירידה באספקת הדם לשיליה, מסוגל העובר להגביר את אספקת הדם לאיבריו החיוניים יותר, כמו מוח ולב, על חשבון איברים אחרים. אולם משלב מסוים אין העובר יכול יותר להתגונן, ואז קיימת סכנה לפגיעה מוחית ואפילו מוות תוך-רחמי.
מחלות שונות יכולות לגרום לאי-ספיקה של השיליה, החשובות בהן: רעלת הריון ומספר מחלות הגורמות להיווצרות קרישי דם בכלי הדם הקטנים של השיליה. במצב של אי-ספיקת דם שילייתית המלווה בפיגור בגדילה תוך-רחמית, יש לבחור בין המשך ההריון לבין יילוד מוקדם. טיפול בתרופות המשפר את גדילתו של העובר או המונע התפתחות של פיגור בגדילה תוך-רחמית עדיין לא קיים. במקרים בהם ידוע על היווצרות קרישי דם בשיליה ניתן לנסות טיפול בתרופות הנוגדות את תהליך הקרישה, ולקוות שזה ימנע את המשך התהליך של פיגור בגדילה תוך-רחמית. לעיתים קרובות, הטיפול היעיל ביותר הוא יילוד וטיפול ממושך בפג לאחר הלידה. בחלק גדול מהמקרים ההחלטה ליילד ולטפל לאחר הלידה איננה קלה, משום שמדובר בפגים הנמצאים בשבועות הריון מוקדמים יחסית ואשר עלולים ללקות בסיבוכי פגות קשים, כגון: בעית נשימה עקב ריאות לא מפותחות, דימום תוך-מוחי וזיהומים. על כן, לפני שאנו מחליטים ליילד עוברים הלוקים בפיגור בגדילה תוך-רחמית, עלינו להיות משוכנעים שהמשך ההריון מהווה סיכון ממשי לשלומו של העובר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הערכה ראשונית של גודל העובר יכולה להתבצע באמצעות בדיקה ידנית פשוטה של בטן האישה ההרה במטרה לקבוע את גודל הרחם. באמצעות בדיקה זו ניתן לקבוע האם גודל הרחם מתאים לשבוע ההריון בו נמצאת האישה ההרה. בדיקה נוספת היא בדיקת העל-שמע, באמצעותה ניתן לבצע מדידות של ראשו, גפיו ובטנו של העובר ולהעריך על סמך מדידות אלה, לא רק את גודלו כי אם גם את משקלו של העובר. חשד לפיגור בגדילה תוך-רחמית יכול לעלות כמעט בכל שלב של ההריון, אם כי הוא שכיח יותר בשליש השלישי של ההריון. עוברים הלוקים בפיגור בגדילה תוך-רחמית נמצאים בסיכון גבוה יותר לתמותה ותחלואה.

פורומים, אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקן עם פרומלטנור נוי 07/12/2019 21:18
 • שלום ושבוע טוב אני עם התקן רגיל לא הורמונלי כבר שנה וחצי ומקבל מחזור סדיר ברצוני לדחות עכשיו את המחזור הבא בערך לחודשיים, האם אני יכולה להתחיל לקחת פרימולטנור? ואם כן באיזה מינון?

 • + הוסף תגובה
דחיית וסת ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 16:38
 • ניתן לדחות וסת עם פרימולוטנור גם כאשר יש התקן לא הורמונלי ברחם. מתחילים ליטול שבוע לפני הוסת אותו רוצים לדחות, מפסיקים ליטול כשרוצים לקבל וסת

 • + הוסף תגובה
מינון נוי 08/12/2019 18:27
מינון ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 18:42
התקן טרם לידה יפה 04/12/2019 15:55
 • שלום רב, לא נוח לי שימוש בגלולות, והוצע לי שימוש בהתקן, למרות שאני טרם לידה. האם יש מניעה בשימוש בהתקן לפני לידות? תודה

 • + הוסף תגובה
התקן טרם לידה ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 16:42
 • אין מניעה לשימוש בהתקן טרם לידה - לאחרונה זה אף מומלץ ע"י הגינקולוגים בארה"ב באירופה ובישראל

 • + הוסף תגובה
גלולות שככל הנראה גורמות לדכאון שירלי 05/12/2019 10:45
 • שלום בתי בת כמעט 19 נוטלת גלולות מרסילון. בעבר הפסיקה ליטול את הגלולות כיוון גרמו לה למצבי רוח ירודים לגמרי. כיום חזרה ולו רק על מנת שלא יהיה ביוץ כיוון שמדי פעם סובלת מתחושת דקירות ברחם בזמן הביוץ. אינה נמצאת כיום בקשר עם חבר ולא מקיימת יחסים. אני ממש רוצה שתפסיק ליטול גלולות האלה. איך זה ישפיע כשתפסיק? ( בעבר גם עשתה הפסקה ) תודה

 • + הוסף תגובה
מצבי רוח עם גלולות ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 16:41
 • תלוי מה הסיבה שהיא נוטלת גלולות, אם יש השפעה על מצבי הרוח - הייתי מחליף לגלולה אחרת או שוקל להתקין התקן תוך רחמי לא הורמונלי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!