פיגור בגדילה תוך-רחמית (Intrauterine growth restriction)

ראשי

תאור

פיגור בגדילה תוך-רחמית מוגדר כמצב בו גדילתו של העובר חורגת אל מתחת לתחום התקין.
יצוין שמדובר בהערכה בלבד משום שאין כל דרך ודאית לקבוע את מדדי ומשקל העובר. גם התחום התקין שנוי במחלוקת, וקיימות עקומות גדילה שונות המגדירות אותו.
ניתן להגדיר גדילה תיקנית של עוברים בעזרת אחוזונים, ולפיכך להגדיר פיגור בגדילה תוך-רחמית כמדדי גדילה מתחת לאחוזון 10, או מתחת לאחוזון 5, או אפילו מתחת לאחוזון 3.
הערכת מצבו של העובר הסובל מפיגור בגדילה תוך-רחמית יכולה להיעשות באמצעות ניטור קצב לב העובר, בדיקת על-שמע של כמות מי השפיר, בדיקת על-שמע של תנועות ונשימות העובר, ובדיקת דופלר של זרימת הדם השילייתית. מגוון הבדיקות מקנה את האפשרות להעריך את מצבו של העובר ואת הסיכון לשלומו, ולשקול את מועד הלידה.

ד"ר זאב וינר

סיבות וגורמי סיכון

מספר סיבות יכולות לגרום לפיגור בגדילה סימטרי. הגורם השכיח ביותר לפיגור בגדילה מסוג זה הוא הגורם התורשתי. לא מדובר כאן במחלה תורשתית כי אם בנטייה תורשתית ללדת תינוקות קטנים אך בריאים. במקרים רבים, גם האימהות של תינוקות אלה נולדו קטנות יותר. גורמים אחרים, פחות שכיחים, הם זיהומים תוך-רחמיים, הפרעות כרומוזומיות, מחלות תורשתיות (גנטיות) וגורמים סביבתיים רעילים, כמו סיגריות או סמים.
הגורם העיקרי לפיגור בגדילה אי-סימטרי, הוא אי-ספיקה של השיליה. מדובר בחוסר יכולת של השיליה לספק לעובר את הצרכים הדרושים לגדילתו. קיימת למעשה הפרעה באספקת הדם לעובר על ידי השיליה. במצב זה קיימת סכנה ממשית לבריאותו ואפילו לחייו של העובר. בשלבים הראשונים של הירידה באספקת הדם לשיליה, מסוגל העובר להגביר את אספקת הדם לאיבריו החיוניים יותר, כמו מוח ולב, על חשבון איברים אחרים. אולם משלב מסוים אין העובר יכול יותר להתגונן, ואז קיימת סכנה לפגיעה מוחית ואפילו מוות תוך-רחמי.
מחלות שונות יכולות לגרום לאי-ספיקה של השיליה, החשובות בהן: רעלת הריון ומספר מחלות הגורמות להיווצרות קרישי דם בכלי הדם הקטנים של השיליה. במצב של אי-ספיקת דם שילייתית המלווה בפיגור בגדילה תוך-רחמית, יש לבחור בין המשך ההריון לבין יילוד מוקדם. טיפול בתרופות המשפר את גדילתו של העובר או המונע התפתחות של פיגור בגדילה תוך-רחמית עדיין לא קיים. במקרים בהם ידוע על היווצרות קרישי דם בשיליה ניתן לנסות טיפול בתרופות הנוגדות את תהליך הקרישה, ולקוות שזה ימנע את המשך התהליך של פיגור בגדילה תוך-רחמית. לעיתים קרובות, הטיפול היעיל ביותר הוא יילוד וטיפול ממושך בפג לאחר הלידה. בחלק גדול מהמקרים ההחלטה ליילד ולטפל לאחר הלידה איננה קלה, משום שמדובר בפגים הנמצאים בשבועות הריון מוקדמים יחסית ואשר עלולים ללקות בסיבוכי פגות קשים, כגון: בעית נשימה עקב ריאות לא מפותחות, דימום תוך-מוחי וזיהומים. על כן, לפני שאנו מחליטים ליילד עוברים הלוקים בפיגור בגדילה תוך-רחמית, עלינו להיות משוכנעים שהמשך ההריון מהווה סיכון ממשי לשלומו של העובר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הערכה ראשונית של גודל העובר יכולה להתבצע באמצעות בדיקה ידנית פשוטה של בטן האישה ההרה במטרה לקבוע את גודל הרחם. באמצעות בדיקה זו ניתן לקבוע האם גודל הרחם מתאים לשבוע ההריון בו נמצאת האישה ההרה. בדיקה נוספת היא בדיקת העל-שמע, באמצעותה ניתן לבצע מדידות של ראשו, גפיו ובטנו של העובר ולהעריך על סמך מדידות אלה, לא רק את גודלו כי אם גם את משקלו של העובר. חשד לפיגור בגדילה תוך-רחמית יכול לעלות כמעט בכל שלב של ההריון, אם כי הוא שכיח יותר בשליש השלישי של ההריון. עוברים הלוקים בפיגור בגדילה תוך-רחמית נמצאים בסיכון גבוה יותר לתמותה ותחלואה.

פורומים אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום בין וסתי+ יובש בנרתיק לי 04/08/2020 14:27
 • היי, אני בת 28 התחלתי בפעם הראשונה לפני שבועיים חפיסה של גלולות מסוג קלייר ביום הראשון של המחזור. מסיום המחזור יש לי דימום בין ויסתי שנחלש ומתחזק לסירוגין האם יש דרך לעצור את הדימום הזה כבר עכשיו (מבלי להמתין פרק זמן של שלושה חודשים) בנוסף לכך התחיל לי יובש בנרתיק דבר שלא היה לפני, איך ניתן למנוע את זה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
קלייר ד"ר אילן ברעם 04/08/2020 16:28
 • בכל גלולה שמתחילים יכול ליהיות דימום בינוסתי ב 1-2 חודשים ראשונים ואף יובש בנרתיק איננו נדיר, סיימי לפחות 3 חודשים

 • + הוסף תגובה
התקן למניעת דימומים איילה 02/08/2020 23:31
 • בת 50, וסת מאד סדירה אבל דימומים קשים כבר שנים. לא סובלת מכאבים אבל אנמית כל הזמן. לאחר בירור מקיף (בדיקות דם, אולטראסאונד) הוחלט לשים התקן מירנה. 1. האם השימוש במירנה נכון להפסקת הדימומים? 2. האם בגילי מתאים להשתמש בהתקן זה? 3. האם יש זמן עדיף לשים את ההתקן? (בזמן הדימום הויסתי או אפשר בכל זמן נתון)

 • + הוסף תגובה
התקן למניעת דימום ד"ר אילן ברעם 04/08/2020 16:26
 • מירנה הוא פתרון מצויין עבורך, אפשרי להתקינו בכל יום במהלך החודש אם אינך בהריון

 • + הוסף תגובה
גלולת פומיניק נטלי 02/08/2020 09:46
 • שלום דוקטור , אני חיילת בת 21 עם מיגרנות אאורה והנוירולוג הציע לי לקחת גלולות מסוג פומיניק . הבנתי שלוקחים את הגלולות האלה ברצף ללא הפסקה 28 יום , כשהייתי אצל רופא נשים לא הכי הבנתי מתי אמור להגיע לי המחזור ? אם בכלל יש מחזור ? אשמח אם תוכל לפרט קצת על הגלולה עצמה . התחלתי את החפיסה השניה שלי והיה לי מחזור מסיבי ברגע שהתחלתי את החפיסה הראשונה . מתי אמור להגיע המחזור של החפיסה השניה ? פשוט קצת מלחיץ שלא יהיה לי מחזור בזמן שאני נוטלת את הגלולות האלו . תודה ושבוע טוב .

 • + הוסף תגובה
פומיניק ד"ר אילן ברעם 02/08/2020 11:28
 • פומיניק הן גלולות המכילות הורמון אחד בלבד בניגוד לגלולות ה"רגילות" המכילות 2 הורמונים. הפומיניק נלקחות ברצף וללא הפסקה ובעקרון אין איתן וסת , לפחות לא וסת סדיר, כך צריך ליהיות ולא צריך לדאוג. החסרון היחיד של גלולות מסוכ=ג זה הוא שחייבים להקפיד על לקיחתן בזמן מדוייק אחרת הן פחות בטוחות במניעת הריון

 • + הוסף תגובה
פומיניק נטלי 03/08/2020 10:02
 • הבנתי דוקטור , השאלה אם זה לא מסכן את הבריאות שלי שהמחזור לא יוצא באופן טבעי אחת לחודש .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!