דלג לתוכן

גרענת (Trachoma)

גרענת, טרכומה (Trachoma)
1 דקות קריאה
מחלה זיהומית הנגרמת על ידי גורם הדומה לחיידק ונקרא כלמידיה. המחלה שכיחה בעיקר בקרב אוכלוסיות בעלות היגיינה וסניטציה נמוכות. יש בעולם כחצי מיליארד חולים שלקו בגרענת והיא מהווה את אחת הסיבות השכיחות לעיוורון.
המחלה היא אנדמית באזור המזרח התיכון, אך בישראל המקרים שבהם המחלה פעילה הם נדירים ביותר, יש שלקו בה בעבר והיום אינה מדבקת.
מקובל להניח כי זבוב הבית וחרקים מעופפים אחרים מעבירים את הכלמידיה וגורמים להידבקות בגרענת. הסימנים הראשונים למחלה הם תחושת גוף זר בעין, אודם, דמעת, רגישות לאור והפרשה נוזלית עד מוגלתית.
בבדיקה על ידי רופאי עיניים בעזרת מכשיר הנקרא מנורת סדק, ניתן לראות את סימני הדלקת בלחמיות העיניים, בעיקר בזו המצפה את העפעף העליון מבפנים. בקרנית מתפתחת דלקת המתבטאת בעכירות, ובהמשך, מתהוות צלקות ברקמת העפעף מבפנים, צלקות בקרנית, שינוי בכיוון צמיחת הריסים כך שחלקם צומחים פנימה ודוקרים את העין תוך היווצרות יובש ברקמת העין.
הטיפול במצב החד הוא באנטיביוטיקה מקבוצת הטטרציקלין והאריתרומיצין כטיפול מקומי לעין, ובדרך פומית. לאחרונה, הוחל טיפול באנטיביוטיקה חדשה הנקראת אזיתרומיצין שיעילותה גבוהה והיא נצרכת באופן חד-פעמי.
בשלב הצלקות יש צורך בטיפול באמצעות תחליפי דמעות לעין היבשה, בניתוחי העפעפיים והריסים הדוקרים את הקרנית, וכאשר צלקות הקרנית קשות נדרשת השתלת קרנית, על מנת להחזיר לעין את כושר הראייה.
ד"ר יעקב רוזנמן
רופאים בתחום
ד"ר גבי שמש
ד"ר גבי שמש עיניים
ד"ר איל שטרסמן
ד"ר איל שטרסמן עיניים
ד"ר רונית פרילינג
ד"ר רונית פרילינג עיניים

שאלות מתוך פורום עין יבשה

בניהולו של ד"ר אנדרו פינק
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו