דלג לתוכן

איטמות הוושט

Esophageal atresia
המומחים של Infomed מסבירים:
מום מלידה של חוסר התפתחות הוושט באופן שבו חלקו העליון חסום וחלקו התחתון,
ברוב המקרים, מחובר ישירות לקנה הנשימה.

הסיבות: אינן ידועות והשכיחות, היא 1 לכ-4000 לידות חי. בכ-50% מהמקרים. מום זה מלווה במומים נוספים מלידה המערבים מערכות, כגון עמוד השדרה, מומים בלב, בכליות ומומים של החלחולת (רקטום) ופי הטבעת. מומים נלווים אלה הידועים בשם Vacter association, עשויים להיות קלים ושאינם דורשים טיפול כלשהו. אך לעיתים עלולים להיות קשים ומורכבים המחייבים ניתוח.

פרופ' זהבי כהן
  • אבחון ובדיקות

    ניתן לאבחן את המום בסקירת מערכות בכ-50% מהמקרים. בכ-60% מהמקרים קיים ריבוי מי שפיר. לאחר הלידה הסימנים לחסימת הוושט יסתמנו באופן מיידי, או לכל המאוחר בתוך שעות ספורות מהלידה. הסימנים הקליניים מקורם בחוסר היכולת של הילוד לבלוע את הרוק ועל כן יש הצטברות של רוק וריר בחלל הפה. הצטברות מוגברת של הריר עלולה לגרום קשיי נשימה, ירידה בריכוז החמצן וכיחלון מסביב לשפתיים. עם הופעת הסימנים הללו יש לשאוב מיידית את ההפרשות מחלל הפה. האבחנה פשוטה ונקבעת, ברגע שמועלה החשד, על ידי החדרת צינורית (זונדה) דרך הפה לתוך הוושט, ובמקרה של איטמות, הצינורית תתקע ולא תצליח לעבור לאורך הוושט. במקרה של ספק, ניתן לבצע צילום רנטגן עם החדרת חומר ניגוד דרך הצינורית, במקרה של איטמות נראה את החומר תקוע בחלק האטום של הוושט.
    המום מופיע בכמה צורות: הצורה השכיחה ביותר (כ-85% מהמקרים) היא כאשר החלק העליון של הוושט אטום בקצהו ואילו התחתון מחובר ישירות לקנה הנשימה. שאר הצורות הן נדירות יותר.

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה וילדים

ילדים
ד"ר יעל מוזר גלזברג
5.0
( 8 חוות דעת )
"הגעתי די לחוצה עם התינוקת בת ה5 חודשים ואני מרגישה בזכות הטעפול ובמענה המסור והמלא של יעל שהוקל לי ויכולה להיות רגועה לגבי הטיפול בבתי"
קראו עליי עוד
ילדים
פרופ' מרים דוידוביץ מנהלת המכון לנפרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.
קראו עליי עוד
ילדים
ד"ר אבי ברכר רופא ילדים
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה וילדים>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו