דלג לתוכן

רמה נמוכה של סידן בדם (Hypocalcemia)

רמה נמוכה של סידן בדם, היפוקלצמיה, תת-סידן הדם (Hypocalcemia)
2 דקות קריאה
רמה נמוכה של סידן בדם (היפוקלצמיה Hypocalcemia) או תת סידן בדם נוצרת כתוצאה מירידה בסידן שבדם. הסידן הוא אחד המינרלים החשובים בגוף. רמה תקינה של סידן בדם חיונית לתפקוד כל תאי הגוף, במיוחד המוח, השרירים והלב. הסידן מגיע לגוף מהמזון ונספג ממערכת העיכול לדם. בדם, חלק מהסידן נכנס לתוך התאים. רוב הסידן בגוף נמצא בעצמות ובשיניים, אך ישנה גם כמות קטנה של סידן בדם ובנוזלי הגוף האחרים. אנזימים רבים זקוקים לסידן בכדי לפעול. למשל, הוא נחוץ להולכה העצבית, לקרישת הדם ולפעילות השרירים.


הסידן נאגר בעצמות ועודפי הסידן מופרשים לשתן. מאזן הסידן בגוף מווסת ע"י מספר הורמונים, שהעיקריים שבהם הם (PTH (Parathyroid Hormone, הורמון בלוטת יותרת התריס וויטמין D. ה-PTH מופרש מ-4 בלוטות יותרת התריס הממוקמת בחלק האחורי של בלוטת התריס. ויטמין D נוצר בעור מכולסטרול בתגובה לחשיפה לשמש, וניתן גם לקבלו מהמזון, כמו שמן דגים, דגים, ביצים, מוצרי חלב מועשרים ומספר מקורות נוספים. 
רמות נמוכות של סידן בדם (היפוקלצמיה) עלולות לגרום לבעיות קליניות ומחלות רבות. מחסור בסידן לאורך זמן גורם למחלת הרככת אצל ילדים ולאוסטיאופורוזיס (דלדול עצם) במבוגרים. שתי המחלות מלוות בכאבים ושברים בעצמות. באוסטיאופורוזיס מתפתח עיוות בעצמות נושאות משקל, כאבים ושברים בעצמות, בעיקר של צוואר הירך, וירידה בגובה עקב תמט בחוליות עמוד השדרה. במקרים אלו רמת הסידן בדם תישאר תקינה, היות ואם יש מחסור סידן בדם, הגוף ימשיך לפרק את המאגרים בעצמות כדי להעלות את רמת הסידן בדם. 

סימפטומים

ירידת הסידן מתחת לנורמה גורמת לתפקוד לא תקין של העצבים ולהתכווצויות שרירים, בעיקר בכפות הידיים והרגליים. במצבים בהם המחסור הסידן בדם נמשך לאורך זמן רב והמצב לא זוכה לטיפול נאות, תתכן השפעה שלילית על מערכת העצבים עם דיכאון ופסיכוזה העלולים להסלים לשיטיון ונזק מוחי.

סימפטומים אופיינים לרמת סידן נמוכה בדם (היפוקלצמיה) הם:

כווץ שריר השוק ברגל מתוך שינה

תחושת נימול בשפתיים, לשון, אצבעות ורגליים

כווץ כפות ידיים ורגליים

כאבי שרירים

עיוות של שרירי הפנים


סימנים מוקדמים לרמת סידן נמוכה בדם (היפוקלצמיה) יכללו:

תחושות נימול באצבעות הידיים והרגלים ומסביב לפה

התכווצות עצמונית של שרירים (Tetany) מתבטאת בצורה קלה בכיווץ כפות הידיים והרגליים ושרירי הפנים, ובצורה מתקדמת יותר על ידי שירנוק (סטרידור), עווית שרירים ומעורבות של דרכי האוויר.

לעיתים, כשרמת הסידן נמוכה בדם (היפוקלצמיה) תיתכן גם מעורבות של מערכת העצבים המרכזית. מצבים אלו יכללו:

פרכוסים, שינויים ביכולת שכלית, וגריות-יתר (אירטביליות).

הפרעות בלב ומחזור הדם עלולות לכלול: דופק איטי, הפרעות קצב, לחץ-דם נמוך ואי-ספיקת לב. ביילוד השינויים אינם ספציפיים וכוללים: גריות-יתר, הפסקות נשימה (אפנאות), רעידות ופרכוסים.

סיבות וגורמי סיכון

נדיר שרמה נמוכה של סידן בדם (היפוקלצמיה) תיגרם מצריכת סידן מועטת, הבעיה נגרמת כתוצאה מהפרעות מטבוליות (חילוף החומרים) .  רמת הסידן בדם יורדת מתחת לתקין גם במצבים הבאיםתת-פעילות של בלוטת יותרת התריס, תנגודת לפעילות הורמון בלוטת יותרת התריס, חוסר במגנזיום, רככת, טיפול בתרופות משתנות, עודף זרחן בדם, שלשול קשה.

אבחון ובדיקות

הבירור הראשוני יכלול: בדיקת סידן בדם  ובדיקות של רמות זרחן, מגנזיום וחלבון בדם, תפקודי כליות, חומציות הדם. יש לבדוק גם את ריכוזי הסידן, הזרחן והקריאטינין בשתן. רמות הורמון בלוטת יותרת התריס וויטמין D ישלימו את הבירור. אק"ג וצילום בית החזה נדרשים לאבחון. במקרים מסוימים נדרש המשך בירור מעמיק יותר.

טיפולים ותרופות

חשוב לאבחן את הגורם הראשוני לרמת סידן נמוכה בדם (היפוקלצמיה), בעיקר יש לזהות ולטפל בחוסר במגנזיום. טיפול החירום בהיפוקלצמיה הוא במתן לתוך הווריד של תמיסת מלח סידן גלוקונאט. העירוי חייב להיות תחת ניטור ויש להפסיקו אם קצב הלב מואט אל מתחת ל-60 פעימות בדקה. כאשר משתפר מצב החולה ניתן לעבור למתן תכשירי סידן לנטילה דרך הפה. מתן נגזרות של ויטמין D מהווה נדבך חשוב בטיפול
רופאים בתחום
ד"ר אמיר שרעבי
ד"ר אמיר שרעבי ראומטולוגיה
 טופ לייף לרפואה מודרנית בהנהלת ד"ר זיאד מחאמיד
טופ לייף לרפואה מודרנית בהנהלת ד"ר זיאד מחאמיד משפחה
ד"ר מיכה צינמן
ד"ר מיכה צינמן משפחה

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו