דלג לתוכן

דלקת המיצר (Mediastinitis)

2 דקות קריאה
דלקת במיצר (מדיאסטיניטיס) נובעת במרבית המקרים מזיהום. רובם המכריע של מקרי זיהום אלה הוא תוצאה של ניקוב הוושט, או זיהום הנוצר לאחר ניתוח לב פתוח הדורש סטרנוטומיה (חיתוך עצם החזה). במספר קטן של מקרים הגורם הוא סיבוך מזיהום קשה בפה או בלוע. מדיאסטיניטיס שמהלכה חד היא מחלה קשה ועלולה אף לגרום למוות.

Chronic fibrosing mediastinitis הוא מצב נדיר של דלקת כרונית הפוגעת במרכיבי המיצר. דלקת זו עלולה ליצור במהלך הזמן, רקמה "צלקתית" הגורמת לשינויים באיברי המיצר (לב, כלי דם גדולים, ושט), לרבות לחץ וחסימת איברים אלה. במרבית המקרים דלקת כרונית זו נגרמת מפטריות או משחפת.
בשל המהלך האיטי של המחלה המקשה על זיהוי הגורמים לה, האבחון לעיתים מאוחר ואיטי.
ל-40% לערך מהלוקים במחלה אין תסמינים והמחלה מתגלה אצלם באקראי, באמצעות צילום בית החזה. הפגיעה השכיחה היא לחץ וחסימה של הווריד החלול העליון, אשר עלולה לגרום, במצבים קיצוניים,
למה שמכונה "תסמונת הווריד החלול העליון". בנוסף, אם הוושט פגוע ייתכנו קשיי בליעה.
לחץ על דרכי האוויר יגרום לקשיי נשימה ולשיעול.
ככלל יש צורך בהתקנת ביופסיה לשם אבחון מדויק. במרבית המקרים הביופסיה נעשית באמצעות ברונכוסקופיה או מדיאסטינוסקופיה, אך ייתכן גם צורך בתורקוסקופיה או בתורקוטומיה.

ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

סיבות וגורמי סיכון

המדיאסטיניטיס הכרוני נובע לרוב מזיהום ממושך של קישריות לימפה כתוצאה מפטריות או משחפת, אינו קטלני כמו מדיאסטיניטיס במהלך החד, ואינו גורם לתסמינים.
מדיאסטיניטיס לאחר ניקוב הוושט יכול להיגרם כסיבוך של גוף זר החודר לוושט (לדוגמה מדקירת סכין), כסיבוך של פעולה רפואית כגון גסטרוסקופיה, כתוצאה מבליעת גוף זר חד (כגון עצם) או כתוצאה מגידול של הוושט. בנוסף, יכול ניקוב הוושט להיגרם כתוצאה מהתקף קשה של הקאות (הנקרא Boerhave syndrome), בזמן התקף גנחת סימפונות (אסתמה), במהלך לידה, או בפעילות גופנית מאומצת אחרת.
החשד לניקוב של הוושט עם זיהום נלווה של המיצר עולה במקרה שהחולה מדווח על אחד מהגורמים שצוינו לעיל יחד עם כאב חזה קשה שהתפתח במהירות מלווה בחום.

אבחון ובדיקות

אבחון ראשוני נקבע באמצעות צילום בית החזה. אופייני למצוא הרחבה של המיצר, נפחת של המיצר (Pneumomediastinum) או נפחת תת-עורית (Subcutaneous emphysema) שניתן אף למשש אותה. האבחון הסופי נקבע באמצעות צילומי בליעה שמודגם בהם מעבר של חומר ניגוד דרך הוושט. במקרה של ניקוב בוושט חומר הניגוד שזולג ישתקף גם מחוצה לו.

טיפולים ותרופות

לרוב אין צורך בטיפול, התהליך הדלקתי נרפא מעצמו וטרם נמצא טיפול תרופתי ספציפי להאצת תהליך הריפוי. במקרים קיצוניים אם קיים אצל החולה לחץ על הווריד החלול העליון, יש צורך בניתוח או בהחדרת תומכן (Stent) אם חלל הברונכוס מוצר.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
פרופ' בנימין וולוביץ
פרופ' בנימין וולוביץ ילדים
ד"ר נדיה זבלוצקי
ד"ר נדיה זבלוצקי עור ומין
ד"ר דוד חזן
ד"ר דוד חזן כירורגיה

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו