דלג לתוכן

זיהומים בצוואר (Neck infections)

2 דקות קריאה
הזיהומים בעומק הצוואר עלולים לתקוף ילדים ומבוגרים כאחד. אלה הן דלקות המהוות אתגר גם כיום, בעידן התרופות האנטיביוטיות היעילות, הן מבחינת האבחון והן מבחינת הטיפול, אשר לא תמיד מוכתר בהצלחה.
מקור הזיהום יכול להיות מקומי, כמו בזיהומים קשים של קישריות לימפה, בפקקת עם זיהום של ורידים, או בחדירת גופים זרים. לרוב הדלקת העמוקה היא תוצאה של תהליך זיהומי שמקורו באיברים אחרים, כגון שיניים, שקדים, מערות האף, אוזן תיכונה, בסיס הלשון, ושט, או חוליות הצוואר.
מאזור היווצרו, מתפשט התהליך הדלקתי לרקמות העמוקות של הצוואר, תחילה סביב הנדן העוטף את השרירים, ולאחר מכן פורץ לרקמות הרכות וחודר לאזורים נוספים.

ד"ר אלחנן גרינברג

סימפטומים

סימני התהליך הדלקתי העמוק בצוואר הם: כאב מקומי ורגישות ניכרת במגע, אודם, נפיחות והתקשות של שרירי הצוואר, עם קשיים בהזזת הראש, ולעיתים מגבלה בפתיחת הפה וחום.
החיידקים התוקפים מעורבים לרוב, ובעיקר מסוג סטרפטוקוקוס או סטפילוקוקוס.

אבחון ובדיקות

האבחון לא תמיד נקבע בשלבים המוקדמים של המחלה, היות והמקור הראשוני שהוא בדרך כלל דלקת בשיניים, מטופל מקומית באנטיביוטיקה בלתי מתאימה או במינון שאינו מספיק על מנת לעצור את התהליך הדלקתי המתפשט והולך.

סיבוכים אפשריים

הסיבוכים מסכני החיים של זיהומים אלה כוללים: אלח דם עקב חדירת החיידקים לזרם הדם, פריצה לכלי דם בצוואר והתפשטות הזיהום לבית החזה, לאזור המיצר הנמצא בין הריאות ומכיל את הלב ואת כלי הדם הגדולים שבגוף.

טיפולים ותרופות

הטיפול הראשוני, כאשר מאובחנת דלקת ברקמות העמוקות של הצוואר, הוא באנטיביוטיקה, אך נדרש מינון גבוה הניתן דרך הווריד, באשפוז. לעיתים נדרש ניתוח לניקוז המוגלה ולסילוק הרקמות הנמקות, תוך השארת נקז לפינוי ההפרשות המצטברות.
במקרים מסוימים מומלץ טיפול בתא לחץ, המוכר כטיפול בתאונות צלילה. באמצעות הטיפול בתא לחץ מעלים את רמת החמצון ברקמות הנגועות, וכן מעכבים צמיחה של חיידקים שונים.
המעקב אחר השפעת הטיפול מבוצע על ידי ניטור סימנים כלליים, כמו ירידת החום וצמצום מספר התאים הלבנים, וכן באמצעות טומוגרפיה מחשבית כדי לעמוד על השפעת הטיפול על הרקמות הנגועות. הטיפול ארוך על פי רוב ונמשך מספר שבועות. למרות כל האמצעים המתוארים לעיל יש עדיין מקרים של דלקות בעומק הצוואר המסתיימים במוות. כ-15% במקרים הקשים, ועוד יותר - אם יש מעורבות של בית החזה.
רופאים בתחום
ד"ר באסל ג'בארין
ד"ר באסל ג'בארין אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר לימור בנימיני-בן יעיש
ד"ר לימור בנימיני-בן יעיש אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' דן פליס
פרופ' דן פליס אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו