דלג לתוכן

סרטן המוח (Brain cancer)

6 דקות קריאה

גידול סרטני במוח פירושו התרבות של תאים חריגים ברקמת המוח.

למרות שנהוג לכנות גידולים מעין אלה בשם הכולל גידולים במוח, לא כל הגידולים במוח הם בהכרח גידולים סרטניים. משתמשים במינוח סרטן המוח רק בעבור גידולים שהם על בסיס ממאיר.

גידולים על בסיס ממאיר גדלים ומתפשטים באופן אלים, תוך השתלטות על רקמות של תאים בריאים ועל ידי תפיסת מרחב, וכן על ידי שימוש באספקת הדם וחומרי ההזנה של הרקמות הבריאות. (בדומה לתאי הגוף האחרים, תאים ממאירים זקוקים גם הם לאספקת דם סדירה וחומרי הזנה על מנת לשרוד)

גידולים אשר אינם מתפשטים באופן אלים מכונים גידולים שפירים.

באופן כללי, גידול שפיר הינו חמור פחות מאשר גידול ממאיר. אולם גם גידול שפיר יכול לגרום להופעתן של בעיות במוח.

גידולים ראשוניים במוח

המוח מורכב מסוגים שונים ורבים של תאים.

חלק מן הגידולים הסרטניים במוח מתרחשים כאשר סוג מסוים של תא חורג מן המאפיינים הרגילים שלו. התא, בצורתו החדשה, גדל ומתרבה בצורה חריגה.

כאשר תאים חריגים אלה גדלים, הם הופכים לגוש, או גידול.

גידולים במוח אשר נוצרים כתוצאה משינוי הצורה וגדילה חריגה מכונים גידולים ראשוניים במוח, וזאת מכיוון שמקור היווצרותם הוא רקמת המוח.

גידולי המוח הראשוניים הנפוצים ביותר הם: גליומה (glioma), מנינגיומה (meningioma), אדנומה של יותרת המוח (Pituitary Adenoma), גידולים עצביים (vestibular Schwannoma) ושאתות נירואקטודרמיות פרימיטיביות (primitive neuroectodermal tumors – medulloblastomas). המינוח גליומה (glioma) כולל בתוכו אסטרוציטומה (Astrocytoma), אוליגודנדרוגליומה (Oligodendroglioma), אפנדימומה (Ependymoma) ופלקסוס פאפילומה דמית (choroid plexus papillomas)

מקורם של השמות של גידולים אלה הוא על פי סוג תא המוח שממנו החל להתפתח הגידול.

התפתחותן של גרורות במוח

גידולים על בסיס גרורות במוח מורכבים מתאים סרטניים שמקורם בחלק אחר של הגוף. התאים הסרטניים הללו מתפשטים אל עבר המוח מגידול אחר, והתהליך מכונה "התפתחות גרורות". 

כ- % 25 מכלל הגידולים הסרטניים אשר מתפתחים במקומות אחרים בגוף שולחים גרורות אל עבר המוח.

סימפטומים

לא כל הגידולים במוח גורמים להופעתם של תסמינים (כגון גידולים סרטניים בבלוטת יותרת המוח) וחלק מהם מתגלים לרוב רק בניתוח שלאחר המוות. 

התסמינים אשר יכולים להעיד על התפתחותו של גידול במוח הם רבים ומגוונים, אך הם אינם אופייניים רק לגידולים במוח, כלומר שייתכן והתסמינים הופיעו כתוצאה ממחלה אחרת. הדרך היחידה לדעת בוודאות מהו הגורם להופעתם של התסמינים היא לעבור תהליך של אבחון ומספר בדיקות.

·         
חלק מן התסמינים נגרמים כתוצאה מכך שהגידול מפעיל לחץ או שהוא פלש אל תוך חלקים אחרים של המוח שלך והוא מונע מחלק זה לתפקד בצורה תקינה. 
·          חלק מן התסמינים נגרמים כתוצאה מנפיחות שנוצרה במוח כתוצאה מן הגידול או כתוצאה מזיהום שהתפתח סביב הגידול. 
·          התסמינים אשר מצביעים על גידול שהתפתח כתוצאה מגרורות או גידול ראשוני, הם זהים.

התסמינים אשר מובאים להלן הם התסמינים הנפוצים ביותר:

·         
כאבי ראש 
·          חולשה 
·          סרבול בתנועה 
·          קשיים בהליכה 
·          התקפי עוויתות
 
 ישנם מספר תסמינים נפוצים פחות, אשר כוללים בין השאר:

·         
שינוי במצב התודעתי 
·          תחושת בחילה, הקאות 
·          שינויים בראייה 
·          קשיים בדיבור 
·          שינויים הדרגתיים ביכולת השכלית או בתפיסה הרגשית.

אצל בני אדם רבים, הופעתם של התסמינים אשר הובאו לעיל, היא הדרגתית מאוד, וייתכן שהאדם אשר לוקה בהם או הסובבים אותו לא יבחינו בהם תחילה. אולם, לעיתים, הופעתם של תסמינים אלה היא מהירה יותר. במקרים מסוימים, ינהג האדם כאילו לקה בשבץ מוחי.
 

סיבות וגורמי סיכון

בדומה לגידולים סרטניים אשר מתפתחים במקומות אחרים בגוף, הגורם המדויק להתפתחותם של גידולים סרטניים במוח אינו ידוע. 

גורמים גנטיים, זיהום סביבתי, קרינה ועישון סיגריות, נמצאו כולם קשורים להתפתחות גידולים סרטניים במוח, אולם במרבית המקרים לא ניתן להצביע על גורם מדויק אשר אחראי להתפתחותם של הגידולים הסרטניים במוח.

הגורמים אשר מובאים להלן נמצאו כולם קשורים והוגדרו כגורמי סיכון אפשריים להתפתחותם של גידולי סרטן המוח. אולם, לא ידוע בוודאות האם גורמים אלה אכן מגדילים את רמת הסיכון שלך להתפתותם של גידולים סרטניים במוח.

·         
חשיפה לקרינה באזור הראש 
·          גורמים תורשתיים מסוימים 
·          נשיאה של נגיף איידס

 

אבחון ובדיקות

התוצאות אשר יתקבלו לאחר בחינת מצבך הרפואי יוכלו לאפשר לרופא המטפל בך, בין אם מדובר ברופא המשפחה שלך או ברופא חדר המין, לקבוע האם אתה סובל מבעיה במוח או בגזע המוח שלך.

·         
במרבית המקרים תעבור בדיקת CT של המוח 
·          בדיקה זו דומה לצילום רנטגן אך הוא מספק מידע מפורט הרבה ביותר באמצעות הדמיה תלת מידמית. 
·          במרבית המקרים מוזרק אל תוך זרם הדם שלך צבען נוגד, שאינו מסוכן, על מנת להאיר את האזורים החריגים בזמן ביצוע הסריקה.

בני אדם אשר התפתח אצלם סרטן המוח, סובלים לרוב ממחלות רקע אחרות, ולכן יבצעו אצל מספר בדיקות מעבדה שגרתיות.

·         
בדיקות אלה כוללות בתוכן בדיקות דם, אלקטרוליטים, בדיקת תפקודי כבד ואת מצב קרישיות הדם. 
·          במידה והחולה סובל משינויים במצב התודעתי כתסמין עיקרי, ייתכן ויבוצעו בדיקות דם ושתן על מנת לבחון שימוש בסמים או תרופות.

יותר ויותר בדיקות MRI,  מבוצעות במקום סקירות CT . על מנת לאתר סרטן המוח.

כיום לא נהוג יותר לבצע צילומי רנטגן של הגולגולת על מנת לאתר ולאבחן גידולים סרטניים במוח.
במידה ובדיקות הסקירה שלך הצביעו על כך שיש לך גידול במוח, תופנה לקבלת המשך טיפול אצל רופא אשר מתמחה במחלות הסרטן (אונקולוג). במידה ונמצא באזור המגורים שלך רופא אשר מתמחה בגידולים סרטניים במוח (נוירו אונקולוג), סביר להניח שתופנה אליו להמשך טיפול.

הצעד הבא יהיה אישור האבחנה כי אכן התפתח אצלך סרטן המוח. דגימה קטנה (ביופסיה) תילקח מן הגוש על מנת לקבוע את סוג הגידול.

·         
ההליך המקובל על מנת לקבל דגימה מן הגידול היא באמצעות ביצוע הליך ניתוחי. מבצעים פתח בגולגולת, בדרך כלל במטרה להסיר במהלך זה את הגידול כולו. לאחר מכן נטולים דגימה של רקמה (ביופסיה) מן הגוש לצורך בדיקה במעבדה. 
·          במידה ואין ביכולתו של המנתח להוציא את כל הגידול במהלך הניתוח, נלקחת מן הגידול רק הדגימה לצורך ביצוע הבדיקה. 
·          בחלק מן המקרים ניתן ללקט את הרקמה לבדיקה ללא צורך בפתיחה הגולגולת. המיקום המדויק של הגידול בתוך המוח נקבע באופן סטריוטקטי, כלומר על ידי שימוש בטכנולוגיית CT , ו- MRI כאשר הראש מקובע בתוך מסגרת. לאחר מכן קודחים חור קטן בתוך עצם הגולגולת ומחט מוחדרת דרך הקדח אל עבר הגידול. המחט מלקטת ומסירה את הדגימה הדרושה לצורך ביצוע הביופסיה. שיטה זו מכונה סטראוטקסיס (stereotaxis) או ביופסיה סטראוטקטית. 
·          לאחר מכן הדגימה נבדקת תחת המיקרוסקופ על ידי רופא פתולוג (רופא אשר תחום התמחותו הוא אבחון מחלות על ידי בחינת תאים ורקמות)

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלת סרטן המוח צריכה להתבסס על טיפול פרטני, בהתייחס לגיל שלך וכן על הגודל, המיקום וסוג הגידול ממנו אתה סובל.

לך, ולסובבים אותך, יהיו בוודאי שאלות רבות בנוגע לגידול שהתגלה אצלך, לגבי הטיפולים שתצטרך לעבור, כיצד ישפיעו טיפולים אלה על חיי היום יום שלך ומה יהיה בעתיד לבוא. הצוות הרפואי אשר מטפל בך יוכל להיות מקור טוב על מנת לספק לכם תשובות לכל שאלותיכם. אל תחשוש לשאול שאלות.

מבט כללי על אפשרויות הטיפול במחלת סרטן המוח

הטפול במחלת סרטן המוח מורכב בדרך כלל. מרבית תוכניות הטיפול יצריכו התייעצות עם מספר רופאים.

·         
הצוות הרפואי יכלול בדרך כלל נוירו כירורגים (רופאים אשר מתמחים בתחום רפואת המוח והעצבים), רופאים אונקולוגיים, אונקולוגים לטיפולי קרינה (רופאים אשר תחום התמחותם הוא טיפולי הקרנות) וכמובן רופא המשפחה שלך. הצוות יכלול גם עובד סוציאלי, רופא לבריאות הנפש ואולי גם רופאים מומחים אחרים. 
·          משטר הטיפולים ישתנה בהתבסס על מיקומו של הגידול שלך, גודלו והסוג שלו, כמו גם על הגיל שלך ומיני מחלות רקע ומצבים רפואיים אחרים מהם אתה סובל. 
·          הטיפול הנפוץ ביותר כנגד סרטן המוח הוא ביצועו של הליך ניתוחי, טיפולי הקרנה וטיפולים כימותרפיים. במחלק מן המקרים יכלול משטר הטיפולים יותר ממרכיב טיפולי אחד.

רופאים בתחום
ד"ר רפיק מסאלחה
ד"ר רפיק מסאלחה נוירולוגיה
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
ד"ר סיימון ישראלי-קורן נוירולוגיה
ד"ר שרון פלס
ד"ר שרון פלס אונקולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא סרטן המוח

על מחלת הסרטן וכיצד ניתן למנוע אותה
על מחלת הסרטן וכיצד ניתן למנוע אותה
יוסי דוקס, מערכת אינפומד מאת: יוסי דוקס, מערכת אינפומד 03/02/2013

מחלות הסרטן מהוות את גורם התמותה השכיח ביותר בישראל. ההערכה גורסת, כי אפשר למנוע שליש ממקרי הסרטן. במאמר זה נסקור א... לכתבה המלאה

צניחה חדה בשיעור התמותה מסרטן
צניחה חדה בשיעור התמותה מסרטן
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 05/05/2013

מממצאי מחקר סקר חדש שנערך ביוזמת האגודה האמריקאית לסרטן (ACS) עולה כי שיעור התמותה ממקרי סרטן ירד לאורך שני העשורים... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטן ריאות

בניהולו של ד"ר עבד אגבאריה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו