דלג לתוכן

תפרחת חיתולים

Diaper Rash
המומחים של Infomed מסבירים:

תפרחת חיתולים (דרמטיטיס חיתולים diaper dermatitis) הינה בעיה המתפתחת בעור כתוצאה מעור הנותר לח לאורך זמן, שפשוף החיתול, והמגע עם החומרים הכימיים הנמצאים בשתן ובצואה. העור עוטה גוון אדום, הוא פצוע, צורב ונראה כלאחר כוויה. בעוד שתפרחת חיתולים היא מצב שאינו נעים כלל, תפרחת חיתולים לכשעצמה אינה מצביעה על קיומה של בעיה בריאותי חמורה.

תפרחת חיתולים הינה אחת מבעיות העור הנפוצות ביוצר אצל תינוקות ופעוטות, אך היא יכולה להופיע בכל גיל כאשר ישנו צורך להשתמש בחיתולים או תחתוני מגן.  תפרחת חיתולים מופיעה על פי רוב אצל תינוקות בני 9 חודשים עד גיל שנה.
 
תפרחת חיתולים מופיעה אצל תינוקות הנוהגים לישון שינה ארוכה, על פני מספר שעות רב, מבלי להתעורר, כך שהחיתול הרטוב בא במגע עם העור לפרקי זמן ממושכים.

בני אדם מבוגרים יכולים אף הם לפתח את תפרחת חיתולים באיזור איברי המין שלהם, במידה והם אינם נוקטים בהיגיינה ראויה, כמו למשל בעת מסע תרמילאים ארוך בטבע. במידה ובן אדם מבוגר סובל מבעיה של שליטה על פעולות המעיים או שלפוחית השתן שלו (בעיית שליטה על הסוגרים), ייתכן ויהיה לו צורך להשתמש בתחתוני מגן. 

תחתוני מגן אלה יכולים להביא לידי גירוי מקומי בעור, או שייתכן ובן האדם המשתמש בהם רגיש (אלרגי) לחומרי הבישום בנמצא בתוך חומר הגלם שלהם. סוג זה של תפרחת דומה מאוד לתפרחת החיתולים אצל תינוקות. טיפול באמצעים ביתיים יכולים לסייע לך להיפטר מן התופעה בקלות רבה יחסית.

במקרים של תפרחת חיתולים קשה, ייתכן והעור יעטה שלפוחיות או יתקלף, ויותיר אחריו אזורים פצועים שיכולים לדמם או שידלוף מהם נוזל. 

תפרחת חיתולים המתפתחת לפצעים, מזילה נוזל, או מדממת קשה יותר לטיפול. זיהומים הנגרמים כתוצאה מפטרייה או חיידק יכולים להיות הגורם להתפתחותה של תפרחת חיתולים חריפה.

 • סיבות וגורמי סיכון

  במידה ולא מחליפים בזמן חיתול רטוב או מלוכלך, העור הופך להיות מגורה כתוצאה מן המגע הממושך עם הצואה והשתן, במיוחד כאשר ישנה נוכחות של שלשול.

  תינוקות אשר מתחילים לצרוך מזון מוצק. אכילת מזון מוצק משנה את הרכב הצואה של התינוק דבר אשר עלול לגרום להחמרה של תפרחת חיתולים. 

  שפשוף מתמיד של העור על ידי החיתול או התחתון המגן. האזור המגורה יכול לכלול את אזור הירכיים, איברי המין, הישבן ואזור הבטן התחתונה.

  תגובת העור לחומרי בישום הנמצאים בחיתולים ובתחתוני המגן, לחומרים כימיים הנמצאים במגבונים לחים, לתכשירי ניקוי או מרככי כביסה אשר משמשים לכביסת חיתולי בד.

  תפרחת חיתולים יכולה גם להצביע הזנחה או התעללות.

  לעיתים תפרחת חיתולים יכולה להופיע במקביל להפרעות עור אחרות, כגון: ספחת (פסוריאזיס), אסטמה של העור או סבוריאה.

המומחים שלנו לילדים ועור ומין

עור ומין
ד"ר שרון פינצי
5.0
( 20 חוות דעת )
"הייתה לי חוויה מדהימה .הגישה ההקשבה והמקצועיות שבה הטיפול נעשה . שמחה שעשיתי בחירה נכונה לגבי בחירת רופאה . ד"ר שרון פינצ'י עשתה עבודה מקצועית. אני מקבלת כל כך הרבה מחמאות ואני מאוד מרוצה מהתוצאה ."
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר עומרי זידאן רופא עור מומחה בתחום אבחון מוקדם של סרטן העור בבית החולים בילינסון
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר קרלוס אידסס מומחה למחלות עור ומין. ניתן לקבוע תור 24 שעות ביממה
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים ועור ומין>

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו