דלג לתוכן

תפרחת חיתולים (Diaper Rash)

ערוץ הורות ומשפחה
4 דקות קריאה

תפרחת חיתולים (דרמטיטיס חיתולים diaper dermatitis) הינה בעיה המתפתחת בעור כתוצאה מעור הנותר לח לאורך זמן, שפשוף החיתול, והמגע עם החומרים הכימיים הנמצאים בשתן ובצואה. העור עוטה גוון אדום, הוא פצוע, צורב ונראה כלאחר כוויה. בעוד שתפרחת חיתולים היא מצב שאינו נעים כלל, תפרחת חיתולים לכשעצמה אינה מצביעה על קיומה של בעיה בריאותי חמורה.

תפרחת חיתולים הינה אחת מבעיות העור הנפוצות ביוצר אצל תינוקות ופעוטות, אך היא יכולה להופיע בכל גיל כאשר ישנו צורך להשתמש בחיתולים או תחתוני מגן.  תפרחת חיתולים מופיעה על פי רוב אצל תינוקות בני 9 חודשים עד גיל שנה.
 
תפרחת חיתולים מופיעה אצל תינוקות הנוהגים לישון שינה ארוכה, על פני מספר שעות רב, מבלי להתעורר, כך שהחיתול הרטוב בא במגע עם העור לפרקי זמן ממושכים.

בני אדם מבוגרים יכולים אף הם לפתח את תפרחת חיתולים באיזור איברי המין שלהם, במידה והם אינם נוקטים בהיגיינה ראויה, כמו למשל בעת מסע תרמילאים ארוך בטבע. במידה ובן אדם מבוגר סובל מבעיה של שליטה על פעולות המעיים או שלפוחית השתן שלו (בעיית שליטה על הסוגרים), ייתכן ויהיה לו צורך להשתמש בתחתוני מגן. 

תחתוני מגן אלה יכולים להביא לידי גירוי מקומי בעור, או שייתכן ובן האדם המשתמש בהם רגיש (אלרגי) לחומרי הבישום בנמצא בתוך חומר הגלם שלהם. סוג זה של תפרחת דומה מאוד לתפרחת החיתולים אצל תינוקות. טיפול באמצעים ביתיים יכולים לסייע לך להיפטר מן התופעה בקלות רבה יחסית.

במקרים של תפרחת חיתולים קשה, ייתכן והעור יעטה שלפוחיות או יתקלף, ויותיר אחריו אזורים פצועים שיכולים לדמם או שידלוף מהם נוזל. 

תפרחת חיתולים המתפתחת לפצעים, מזילה נוזל, או מדממת קשה יותר לטיפול. זיהומים הנגרמים כתוצאה מפטרייה או חיידק יכולים להיות הגורם להתפתחותה של תפרחת חיתולים חריפה.

סיבות וגורמי סיכון

במידה ולא מחליפים בזמן חיתול רטוב או מלוכלך, העור הופך להיות מגורה כתוצאה מן המגע הממושך עם הצואה והשתן, במיוחד כאשר ישנה נוכחות של שלשול.

תינוקות אשר מתחילים לצרוך מזון מוצק. אכילת מזון מוצק משנה את הרכב הצואה של התינוק דבר אשר עלול לגרום להחמרה של תפרחת חיתולים. 

שפשוף מתמיד של העור על ידי החיתול או התחתון המגן. האזור המגורה יכול לכלול את אזור הירכיים, איברי המין, הישבן ואזור הבטן התחתונה.

תגובת העור לחומרי בישום הנמצאים בחיתולים ובתחתוני המגן, לחומרים כימיים הנמצאים במגבונים לחים, לתכשירי ניקוי או מרככי כביסה אשר משמשים לכביסת חיתולי בד.

תפרחת חיתולים יכולה גם להצביע הזנחה או התעללות.

לעיתים תפרחת חיתולים יכולה להופיע במקביל להפרעות עור אחרות, כגון: ספחת (פסוריאזיס), אסטמה של העור או סבוריאה.

טיפולים ותרופות

טיפול באמצעים ביתיים הוא לעיתים כל מה שנדרש על מנת לטפל במרבית המקרים של תפרחת חיתולים. 

עם הופעתם של הסימנים הראשונים של תפרחת חיתולים, נסה לנקוט באחת מן האמצעים הבאים:

         
שמור על האזור הנגוע יבש, ודאג לכך שלא יבוא במגע עם צואה או שתן. 

         
רחוץ בעדינות את אזור אשר בא במגע עם החיתול, בעזרת מים חמים ומטלית רכה. שטוף היטב וייבש ייבוש מלא. 

         
השתדל להימנע ככל שניתן משימוש בחיתולים או תחתוני מגן. 

         
שמור על העור הבריא אשר נמצא בסמיכות לאזור הנגוע, וזאת באמצעות שימוש במשחות כגון דזיטין, דיאפרן, משחה אשר מכילה ויטמין A ו- D, או משחה המכילה את תחמוצת האבץ (zinc oxide). אל תשמש במשחה על גבי אזור פצוע, מכיוון שזו יכולה לפגוע בתהליך ההחלמה של העור. 

         
במידה ואתה משתמש במוצר שהוא על בסיס חד פעמי, דאג להרחיק את שכבת הפלסטיק של המוצר ממגע עם הגוף, ואל תהדק את החיתול יתר על המידה. הימנע משימוש במוצרים מגושמים ורבי שכבות, הן בעת שימוש בחיתולים והן בעת שימוש בתחתוני מגן. 

         
הימנע משימוש בתחתונים העשויים פלסטיק, עד לאחר שהתפרחת נעלמה לחלוטין. 

         
יש להקפיד על צריכה מוגברת של נוזלים על מנת לגרום לדילול השתן. לבני אדם מבוגרים ותינוקות מעל גיל שנה ניתן לתת מיץ על בסיס חמוציות. יש להימנע מצריכה של משקאות המבוססים על פירות אחרים מכיוון שאלה עלולים לגרום לשתן להיות בעל השפעה מזיקה יותר לעור.

במידה ויש תפרחת חיתולים והיא אינה מראה סימני שיפור לאחר טיפול בן מספר ימים, נסה לנקוט באחת מן האמצעים הבאים:

         
השריית העור הנגוע באמבט חמים למשך עשר דקות. יש לחזור על פעולה זו שלוש פעמים ביום במידה והעור מגורה ופצוע מאוד. 

         
במידה ואתה משתמש במוצר על בסיס חד פעמי, נסה להחליף את היצרן או עבור לשימוש בחיתולי בד רב פעמיים. נסה להשתמש במוצר חד פעמי בעל יכולת ספיגה גבוהה במיוחד המבוסס על ג'ל, שתפקידו למנוע מן הנוזלים לבוא במגע ממושך עם העור. ישנם בני אדם אשר נוטים לפתח תפרחת חיתולים כתוצאה משימוש במוצר מסוים, שאינה מתפתחת בשימוש במוצר מתחרה. 

         
במידה ואתה משתמש במוצר רב פעמי העשוי בד, נסה לעבור לשימוש במוצר על בסיס חד פעמי. התפרחת עשויה להופיע כתוצאה משימוש במוצרי הבד הרב פעמיים או כתוצאה מחומרי הניקוי בהם אתה משתמש בכדי לכבס אותם. במידה ואתה משתמש במוצר רב פעמי העשוי בד, ואינך מעוניין לעבור ולהשתמש במוצר על בסיס חד פעמי, נסה לשנות את חומרי הניקוי בהם אתה משתמש בכדי לכבס אותם.

מה מותר ומה אסור לעשות בעת טיפול נגד תפרחת חיתולים: 

         
אל תשתמש אצל תינוקות וילדים בתרופות ללא מרשם על בסיס שמרים, אשר נועדו לטפל בזיהומים נרתיקיים אצל מבוגרים. בדוק עם הרופא המטפל בך לגבי בטיחות הטיפול אצל ילדים בתרופות שיועדו במקור לבני אדם מבוגרים. בני אדם מבוגרים יכולים להשתמש בתרופות ללא מרשם על בסיס שמרים, אשר נועדו לטפל בזיהומים נרתיקיים, לצורך טיפול נגד תפרחת חיתולים. יש לקרוא בעיון את עלון ההנחיות המצורף לתרופה. 

         
יש להימנע משימוש באבקת טאלק לתינוקות על גבי עור הנגוע בתפרחת החיתולים. אבקת הטאלק עלולה להצטבר בתוך קפלי עור ולאגור בתוכה נוזלים, דבר אשר יכול להוביל להתפתחות חיידקים ולגרום לזיהום. 

         
יש להימנע משימוש בעמילן תירס על גבי עור הנגוע תפרחת חיתולים. גם עמילן התירס יכול להביא לידי התפתחותם של חיידקים.

רופאים בתחום
ד"ר שירן רייס הוס
ד"ר שירן רייס הוס עור ומין
ד"ר רוני שפר
ד"ר רוני שפר ילדים
פרופ' איין כהן
פרופ' איין כהן ילדים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו