דלג לתוכן

תפרחת חיתולים

Diaper Rash
המומחים של Infomed מסבירים:

תפרחת חיתולים (דרמטיטיס חיתולים diaper dermatitis) הינה בעיה המתפתחת בעור כתוצאה מעור הנותר לח לאורך זמן, שפשוף החיתול, והמגע עם החומרים הכימיים הנמצאים בשתן ובצואה. העור עוטה גוון אדום, הוא פצוע, צורב ונראה כלאחר כוויה. בעוד שתפרחת חיתולים היא מצב שאינו נעים כלל, תפרחת חיתולים לכשעצמה אינה מצביעה על קיומה של בעיה בריאותי חמורה.

תפרחת חיתולים הינה אחת מבעיות העור הנפוצות ביוצר אצל תינוקות ופעוטות, אך היא יכולה להופיע בכל גיל כאשר ישנו צורך להשתמש בחיתולים או תחתוני מגן.  תפרחת חיתולים מופיעה על פי רוב אצל תינוקות בני 9 חודשים עד גיל שנה.
 
תפרחת חיתולים מופיעה אצל תינוקות הנוהגים לישון שינה ארוכה, על פני מספר שעות רב, מבלי להתעורר, כך שהחיתול הרטוב בא במגע עם העור לפרקי זמן ממושכים.

בני אדם מבוגרים יכולים אף הם לפתח את תפרחת חיתולים באיזור איברי המין שלהם, במידה והם אינם נוקטים בהיגיינה ראויה, כמו למשל בעת מסע תרמילאים ארוך בטבע. במידה ובן אדם מבוגר סובל מבעיה של שליטה על פעולות המעיים או שלפוחית השתן שלו (בעיית שליטה על הסוגרים), ייתכן ויהיה לו צורך להשתמש בתחתוני מגן. 

תחתוני מגן אלה יכולים להביא לידי גירוי מקומי בעור, או שייתכן ובן האדם המשתמש בהם רגיש (אלרגי) לחומרי הבישום בנמצא בתוך חומר הגלם שלהם. סוג זה של תפרחת דומה מאוד לתפרחת החיתולים אצל תינוקות. טיפול באמצעים ביתיים יכולים לסייע לך להיפטר מן התופעה בקלות רבה יחסית.

במקרים של תפרחת חיתולים קשה, ייתכן והעור יעטה שלפוחיות או יתקלף, ויותיר אחריו אזורים פצועים שיכולים לדמם או שידלוף מהם נוזל. 

תפרחת חיתולים המתפתחת לפצעים, מזילה נוזל, או מדממת קשה יותר לטיפול. זיהומים הנגרמים כתוצאה מפטרייה או חיידק יכולים להיות הגורם להתפתחותה של תפרחת חיתולים חריפה.

המומחים שלנו לילדים ועור ומין

עור ומין
ד"ר גיל טאובר רופא עור ומין
קראו עליי עוד
ילדים
ד"ר יונתן ישעיהו מנהל מחלקת ילדים ומנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה ילדים וסוכרת
קראו עליי עודלקביעת תור
ילדים
ד"ר סימון אושרוביץ
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים ועור ומין>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו