דלג לתוכן

אפאליזומאב (Efalizumab)

2 דקות קריאה

מידע נוסף

  • כן מרשם רופא כן
  • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
  • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
  • נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody), תרופות לטיפול בספחת (פסוריאזיס) שייך לקבוצת נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody), תרופות לטיפול בספחת (פסוריאזיס)
אפאליזומאב היא תרופה המיועדת לטיפול בספחת (פסוריאזיס) בדרגת חומרה בינונית עד קשה. ספחת היא מחלה אוטואימונית (מחלת חיסון עצמי), שבה לימפוציטים מסוג T המגורים ביתר, מורים לתאי העור לייצר תאים חדשים במהירות גדולה יותר ממהירות נשירת התאים המתים. כתוצאה מכך, יש הצטברות של תאי עור חיים והיווצרות של שטחי עור מעובה המכוסה בקשקשים כסופים. אפאליזומאב הוא נוגדן מסוג IGg המיוצר במעבדה (נוגדן חד שיבטי) ומכוון לחסימת קולטן ספציפי המצוי על גבי תאי ה T. חסימת הקולטן מונעת מתאי ה T להורות לתאי העור להתחלק במהירות גדולה כל-כך, וכתוצאה מהירות התחדשות העור חוזרת למצב התקין. אפאליזומאב ניתן פעם בשבוע, בהזרקה עצמית תת-עורית. ההשפעה המיטיבה של התרופה נראית בדרך-כלל לאחר 12 שבועות. תופעות הלוואי הנפוצות של אפאליזומאב הן תסמינים דמויי שפעת (כגון: כאב ראש, צמרמורת, חום, בחילה וכאבי שרירים). תופעות אלו נפוצות בעיקר במשך 48 השעות שלאחר 2 הזריקות הראשונות, וחולפות לאחר מספר שבועות.

מידע

אופן נטילת התרופה

זריקות.

תדירות וזמן נטילה

פעם בשבוע.

טווח המינון

מנה התחלתית: 0.7 מ"ג לק"ג משקל גוף, ולאחריו: זריקה אחת בשבוע של 1 מ"ג לק"ג משקל גוף. יש להזריק תמיד באותו יום בשבוע. אזורי הזרקה עצמית אפשריים הינם בקידמת הירך או בבטן. הערה חשובה: ההזרקה הראשונה תתבצע תחת פיקוח רפואי. התרופה דורשת הכנה לפני ההזרקה. על המטופל לעבור הדרכה מלאה ומופרטת על הכנת התמיסה, המינון ואופן ההזרקה. כמו כן, יש לקרוא בקפידה את הוראות ההכנה בעלון המצורף לתרופה.

תחילת ההשפעה

ההשפעה המיטיבה נראית בדרך-כלל לאחר 12 שבועות.

משך ההשפעה

ההשפעה המיטיבה של התרופה נמשכת עם המשך השימוש בה.

תזונה

אין הגבלות.

מנה שנשכחה

יש ליצור קשר עם הרופא המטפל, על-מנת לבדוק מתי לקחת את המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה.

הפסקת התרופה

אין להפסיק את הטיפול מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור. הפסקת הטיפול תעשה בהשגחת הרופא מחשש לחזרה או החמרה בפסוריאזיס.

מינון עודף

אם מבחינים בתסמינים מיוחדים (חום גבוה, צמרמורות, הקאות, דופק מהיר), או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון

ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר, אולם אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. (C)

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.

תינוקות וילדים

בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.

קשישים

סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

אלכוהול

מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

  • גידול
  • זיהום כלשהו
  • פגיעה במערכת החיסון
  • מחלת דם
  • חיסונים אשר ניתנו לאחרונה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות של אפאליזומאב הן תסמינים דמויי שפעת (כגון: כאב ראש, צמרמורת, חום, בחילה וכאבי שרירים). תופעות אלו נפוצות בעיקר במשך 48 השעות שלאחר 2 הזריקות הראשונות, וחולפות לאחר מספר שבועות. תופעות לוואי נדירות הן: ירידה בספירת הטסיות, ירידה בתאי הדם האדומים (אנמיה), החמרה בפסוריאזיס, הופעה או החמרה בדלקת פרקים, התפתחות של זיהומים. מאחר ואפאליזומאב היא תרופה המדכאת את מערכת החיסון היא עלולה, באופן תיאורטי, להגביר את הסיכון לזיהומים ולסרטן. עם זאת, בניסויים קליניים זיהומים הופיעו באופן נדיר ביותר במטופלים, ובשיעור דומה לחולים שקיבלו פלסיבו. עד כה אין עדות לסיכון גבוה יותר להתפתחות סרטן בקרב מטופלי אפאליזומאב.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[תרופות המדכאות את מערכת החיסון המרכזית]: סיכון להשפעה מוגברת על דיכוי מערכת החיסון. [חיסונים]: מומלץ שלא לקבל חיסונים בזמן הטיפול באפאליזומאב.

השפעת שימוש ממושך

התרופה נמצאה בטוחה בשימוש ממושך. בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם: טסיות (טרומבוציטים) - פעם בחודש בשלושת החודשים הראשונים לטיפול, ואח"כ פעם בשלושה חודשים. תאי דם לבנים (WBC) - פעם בשלושה חודשים.

לטיפול ב

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר סידני שפירא
ד"ר סידני שפירא אורתופדיה
מרפאת ד"ר צחי שלקוביץ
מרפאת ד"ר צחי שלקוביץ עור ומין
ד"ר ג'ריר איוב
ד"ר ג'ריר איוב רפואת שיניים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו