דלג לתוכן

קלובאזאם (Clobazam)

טיפול תרופתי
4 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • גבוה סיכון מפיתוח תלות גבוה
 • בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי שייך לקבוצת בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי

שמות מסחריים

 • Frisium פריזיום Frisium

קלובאזאם היא תרופה השייכת למשפחת הבנזודיאזפינים, ומשמשת בטיפול קצר מועד (2-4 שבועות) במצבים של חרדה חמורה, אליהם נלווים לעיתים נדודי שינה (אינסומניה) או מחלת נפש לא כרונית. בקרב חולים הסובלים מחרדה המלווה בדיכאון, יש הכרח לתת קלובאזאם בשילוב עם תרופה אחרת נגד דיכאון, שכן הטיפול בקלובאזאם בלבד (או כל תרופה אחרת ממשפחת הבנזודיאזפינים) עלול לגרום למחשבות אובדניות בחולים אלו. 

יש חשיבות רבה במעקב רפואי צמוד בנטילת תרופה זו.

כמו בנזודיאזפינים אחרים, קלובאזאם עלולה להביא לפיתוח התמכרות בשימוש ממושך או בשימוש במינונים גבוהים, התפתחות תלות, כמו גם ייתכן שהשפעת התרופה תפחת. לעיתים, שימוש ממושך בתרופה עלול לגרום לשינויים בדפוסי התנהגות ולמחשבות טורדניות. משום כך, אין ליטול קלובאזאם לעיתים קרובות או במשך תקופה ארוכה ללא השגחת רופא, ואין לתת את התרופה לחולים בעלי הסטוריה של התמכרות לתרופות או לאלכוהול. בנוסף אין להשתמש בקרב חולים הסובלים מחולשת שרירים חמורה (מיאסתניה גרביס) משום שעלולה להיווצר החמרה של חולשת השרירים ואצל חולים הלוקים במחלות נשימה מפני שהיא עלולה להחמיר את מצבם הבריאותי.

נטילת תרופה זו עם תרופות ממשפחת האופיואידים, תרופות אחרות המדכאות מערכת עצבים מרכזית (כולל סמים) או אלכוהול עלולה לגרום לתחושת ישנוניות עמוקה, קשיי נשימה תרדמת ומוות.

קיימים מחקרים שהראו סיכון מוגבר למחשבות אובדניות, נסיונות התאבדות והתאבדות במטופלים הנוטלים תרופות מסויימות להרגעה ולשינה, כולל קלובאזאם. יחד עם זאת, לא הוכח הגורם לכך, כלומר, האם הדבר נגרם משימוש בתרופה או מסיבות אחרות. אם מופיעות מחשבות אובדניות, יש לפנות לרופא באופן מיידי, לצורך ייעוץ רפואי נוסף.

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

במידה והתכשיר נלקח מספר פעמים במשך היום, יש ליטול את המנה הגדולה בערב. יש לפנות לרופא לאחר 2-4 שבועות של טיפול.

טווח המינון

המינון המקובל: 20-30 מ"ג ליום. מחולק לשתי מנות, או כמנה אחת בלילה. ניתן להעלות את הכמות עד 60 מ"ג ליום. המינון המקובל לקשישים: 10-20 מ"ג ליום. 

תחילת ההשפעה

מספר שעות.

משך ההשפעה

12-24 שעות.

מנה שנשכחה

במקרה שנשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.

הפסקת התרופה

גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא. הפסקת הטיפול בתרופה תעשה באופן הדרגתי, שכן הפסקת הטיפול באופן פתאומי ובלתי מבוקר מלווה בתופעות גמילה כגון: מתח, עצבנות, בלבול, רעד, אובדן תיאבון, נדודי שינה, כאבי בטן, הקאות, בחילות, זיעה ועוויתות. כמספר ימים לאחר הפסקת הטיפול בתכשיר, ייתכנו תופעות של חוסר שקט, בלבול, דיכאון, חרדה ונדודי שינה. תופעות אלו נעלמות לרוב אחרי 3-2 שבועות. יש לעדכן רופא אם מופיעות תופעות אלה.

מינון עודף

תסמיני מינון עודף עשויים לכלול: ישנוניות, סחרחורת, בלבול, ירידת לחץ דם, דיכוי נשימתי ואף קומה. יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית. אין לנהוג.

אזהרות

תזונה

ניתן לערבב עם רסק תפוחים.

הריון

השימוש אינו מומלץ. יש להתייעץ עם הרופא לצורך הערכה מחדש של הצורך בטיפול. אין להפסיק טיפול ללא ייעוץ רפואי.

הנקה

אין להשתמש בתרופה בהנקה. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק.

תינוקות וילדים

השימוש אינו מיועד לילדים.

קשישים

שימוש זהיר. מומלץ להישמר בעת ההליכה. התרופה פוגמת בערנות ולעיתים בתאום תנועות הגוף ועל-כן יש סכנה למעידות או נפילות.

נהיגה

יש לבחון את השפעת התרופה טרם הנהיגה, שכן עלולה לגרום לישנוניות, או סחרחורת. ייתכנו בעיות ריכוז או זיכרון. תיתכן ראיה כפולה או תגובה איטית יותר. במקרים אלה אין לנהוג.

אלכוהול

אין לשתות אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. קיים סיכון מוגבר לישנוניות ותופעות לוואי אחרות.

דווח לרופא במקרה של

 • תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו
 • התמכרות לאלכוהול, גם בעבר
 • התמכרות לתרופות, גם בעבר
 • חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis)
 • מחלות דרכי הנשימה
 • מחלת כבד, קושי בעיכול תרופות
 • תפקוד כליתי לקוי
 • מחלת עצבים
 • בעיות בשליטה בתנועות
 • דיכאון, פחדים לא הגיוניים ומחשבות כפייתיות
 • מחשבות שווא, או הזיות
 • גיל העולה על 65 שנים

תופעות לוואי

תופעות שכיחות הן עצבנות או חוסר מנוחה.

תופעות נפוצות יותר בתחילת הטיפול, ובדרך כלל נמשכות זמן קצר: הרגשת עייפות, יובש בפה, עצירות, אובדן תיאבון, בחילה, רעד באצבעות.

בעת השימוש בתרופה זו עלולות להופיע תופעות לוואי נוספות כמו: ישנוניות, נמנום, בלבול, כאבי ראש, טווח קשב קצר, יובש בפה, עצירות, איבוד תיאבון , בחילות, סחרחורות, סערת נפש, תוקפנות, דיכאון, חולשת שרירים, רעד קל באצבעות, שיכחה, פריחה בעור, איבוד זיכרון, ירידה בהשפעה. תופעות שהופעתן דורשת התייחסות מיוחדת הן: אי שקט, התרגזות, חרדות, רעידות, הפרעות בשינה. במקרים אלו יש להפסיק את נטילת הטיפול ולפנות לרופא. בקרב קשישים המשתמשים בתרופה עלולים להופיע באופן נדיר הפרעות בהכרה, ירידה במודעות לסביבה, בשילוב לעיתים עם בעיות נשימה. במקרים אלו יש לפנות לרופא. כמו כן עלולות להופיע הפרעות בנשימה, הפרעות בדיבור, הפרעות בפעילות מוטורית, עליה במשקל, הפרעות בראיה (ראיה כפולה), ובעיות בתפקוד המיני. התופעות הללו הן הפיכות.

בנטילת התרופה לזמן ממושך, גדל הסיכוי להופעת תופעות של חרדה, בלבול, דכאון,  איבוד תיאבון וקשיי שינה.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

אלכוהול ותרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כמו: תרופות הרגעה, תרופות אלרגיה, כדורי שינה, תרופות לפרקינסון, תרופות לאפילפסיה, חומרי הרדמה לניתוחים, משככי כאבים נרקוטיים, פנותיאזינים, מרפי שרירים ותרופות נגד דיכאון: תרופות אלו עלולות לחזק את ההשפעה המדכאת של קלובאזאם על מערכת העצבים המרכזית. 

פניטואין: קלובאזאם עלול להביא לתנודות ברמות של פניטואין בדם. 

סימטידין, אומפרזול, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין, גלולות למניעת הריון ומיץ אשכוליות: תרופות אלו יכולות להאט את הפירוק של קלובאזאם בכבד, מה שעלול לגרום להצטברות הקלובאזאם בדם ולהעלות את הסיכון לתופעות לוואי. 

היפריקום, ריפאמפיצין ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין: תרופות אלו מאיצות את הפירוק של קלובאזאם, וכתוצאה מכך פעילותו מופחתת. 

ליתיום: ליתיום יכול להביא לרעילות נוירולוגית במידה וניתן בשילוב עם קלובאזאם. התופעות הנוירולוגיות באות לידי ביטוי בחולשה, חום, רעד, בלבול, אפאתיה, תנודות בתמונת הדם ונזק מוחי.

שימוש במקביל בקלובאזאם ובאופיואידים מעלה את הסיכון לנמנום, קשיי נשימה, תרדמת ומוות. יש להיצמד להנחיות הרופא באשר למינון. 

תרופה זו, בייחוד כשנלקחת עם תרופות אחרות כולל תרופות לטיפול באפילפסיה, עלולה לגרום לתופעות לוואי עוריות חמורות ומסכנות חיים. במצב זה נדרשת פנייה מיידית לרופא.

השפעת שימוש ממושך

הטיפול מיועד לשימוש קצר טווח בלבד. שימוש ממושך בתרופה עלול לגרום להפחתת השפעתה. לעיתים, שימוש ממושך בתרופה עלול לגרום לשינויים בדפוסי התנהגות, למחשבות טורדניות ולתופעה קשה של תלות.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר ארז ברנע
ד"ר ארז ברנע פסיכיאטריה
ד"ר חיים גרינשפן
ד"ר חיים גרינשפן פסיכיאטריה
ד"ר אביבה וייס
ד"ר אביבה וייס פסיכיאטריה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו