דלג לתוכן

נלטרקסון

חוסמי קולטנים אופיאטים | Naltrexone

מתאים לטיפול ב:

 • אלכוהוליזם
 • התמכרות לאופיאטים
יש צורך במרשם
המומחים של Infomed מסבירים:


נלטרקסון הינו חומר בעל פעולה המנוגדת לחומרים אופיאטים (אנטגוניסט), אשר ניתן לטיפול בהתמכרות לאופיאטים או בהרעלת אופיאטים. אופיאטים, (כגון: מורפין, פתידין, אוקסיקודון, קודאין) ניתנים כמשככי כאב נארקוטיים, אולם, השימוש בהם עלול להוביל להתמכרות או שהם מנוצלים לשימוש לרעה (הדוגמה הבולטת לכך הינה הרואין). נלטרקסון חוסם את אותם קולטנים אליהם נקשרים החומרים האופיאטים ובולם את פעילותם. כך, נמנעת תחושת האופוריה האופינית לשימוש בחומרים אלו. הטיפול בנלטרקסון בקרב מכורים נעשה תחת השגחה רפואית או במרכז גמילה, בשילוב טיפולים התנהגותיים ופסיכותרפיים. התרופה ניתנת דרך הפה, ולאחר שהמטופל עבר שלב התנתקות שנמשך לפחות 7 עד 10 ימים. טיפול מקובל נוסף הינו באמצעות דה-טוקסיפקציה מהירה. על-פי שיטה זו נלטרוקסון מוזרק במינון גבוה כאשר המטופל נמצא תחת הרדמה, כדי למנוע את תופעות הגמילה. לאחר מכן המטופל מקבל טיפול בנלטרקסון דרך הפה לשימוש יומי. כמו כן, משמש נלטרקסון גם לטיפול באלכוהוליזם, ונמצא יעיל בהפחתת תדירות וחומרת החזרה לשתיה. מחקרים שונים הראו את יעילות השימוש בנלטרקסון במינון נמוך (כעשירית מהמינון הניתן לטיפול במכורים) לטיפול במחלות המתאפיינות במעורבות מערכת החיסון. המחקר המתקדם ביותר בנושא נעשה במחלת הקרוהן, אך קיימים מחקרים ודיווחים גם לגבי טרשת נפוצה, איידס, תסמונת המעי הרגיז, תסמונת עייפות כרונית, פסוריאזיס, פיברומיאלגיה וסרטן.

 • מידע על התרופה

  אופן נטילת התרופה

  טבליות, זריקות.

  תדירות וזמן נטילה

  שלוש פעמים בשבוע או פעם ביום.

  טווח המינון

  יש להתחיל את הטיפול לאחר שלב התנתקות שנמשך לפחות 7 עד 10 ימים. התמכרות לאופיאטים: מנה התחלתית של 25 מ"ג ואח"כ 50 מ"ג ליום. או טיפול של שלוש פעמים בשבוע (100 מ"ג + 100 מ"ג + 150 מ"ג). אלכוהוליזם: 50 מ"ג ליום.

  תחילת ההשפעה

  מיידית.

  משך ההשפעה

  מיידית.

  מנה שנשכחה

  במידה ואתה לוקח מינון יומי: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. יש להתייעץ עם הרופא, במידה וניתן לך מינון בתדירות אחרת.

  הפסקת התרופה

  אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.

  מינון עודף

  סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית במידה ונלקחה מנה עודפת גדולה או במידה ומופיעים תסמינים כגון: פרכוסים וקשיי נשימה.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום

רפואת שיניים
מרפאת מרקוביץ'- מרכז מומחים ברפואת שיניים
4.9
( 31 חוות דעת )
"רופא אדיב ומקצועי"
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר יוסי הר-טוב
5.0
( 17 חוות דעת )
"כבר שנים רבות אני מטופלת אצל ד"ר הר טוב, רופא מקצועי מצויין, אדם מדהים , מקסים ואנושי, סבלני וסובלני ודואג מאד."
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו